Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Burze z gradem i nawalne opady deszczu w woj. śląskim. Jest ostrzeżenie IMGW

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Burze z gradem i nawalne opady. IMGW wydało ostrzeżenie. Stan zagrożenia obowiązuje również w województwie śląskim. Należy się spodziewać burz i opadów deszczu do 30 mm oraz porywów wiatru do 80 km/h. Tylko ostatniej doby strażacy interweniowali w naszym regionie 1260 razy w związku z fatalnymi warunkami atmosferycznymi.

Burze z gradem i nawalne opady deszczu! IMGW wydało ostrzeżenie dla woj. śląskiego

W dniu 28 czerwca Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed burzami z gradem dla województwa śląskiego oraz wielu innych województw Polski.

- Dzisiaj burze mniej gwałtowne ale wciąż niebezpieczne. Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h. Miejscami grad - pisze IMGW.

Polscy Łowcy Burz ostrzegają

Łowcy Burz na niedzielę oraz noc z niedzieli na poniedziałek prognozują nawalne opady deszczu, silne porywy wiatru i miejscowe występowanie gradu. Jak piszą: "Coraz większe znaczenie dla przebiegu pogody w środkowej części Europy ma dość głęboki niż znad Wysp Brytyjskich. W niedzielę pod wieczór jego chłodny front atm. wejdzie do Polski i będzie powoli przemieszczać się na wschód, stopniowo wypychając bardzo ciepłą i chwiejną masę powietrza. W pobliżu frontu pojawi się nieco silniejszy przepływ powietrza w środkowej i górnej troposferze, co będzie przyczyną zwiększenia wartości wskaźników kinematycznych w zachodniej części kraju w godzinach wieczornych i w nocy z niedzieli na poniedziałek. Na pozostałym obszarze kraju wskaźniki kinematyczne będą mieć niewielkie wartości, jednak energia potencjalna dostępna drogą konwekcji będzie znaczna".

Na tym obszarze kraju energia potencjalna CAPE będzie kształtowała się w przedziale od 1000 do 2000 J/kg, DLS osiągnie około 10 m/s, wartości innych wskaźników kinematycznych będą niewielkie. Tylko na północnym zachodzie kraju CAPE będzie niższe, do ok. 500-1000 J/kg. Z upływem dnia od zachodu będzie się zwiększać wartość DLS, do ok. 15-18 m/s. Prognozowane są liczne, ale rozproszone komórki burzowe, zwłaszcza po południu i pod wieczór. W wielu miejscach na wschodzie i w centrum kraju konwekcja będzie przybierać formy pojedynczych komórek lub niedużych klastrów burzowych. W górach, zwłaszcza w Karpatach, rozwój burz może być intensywniejszy i rozpocząć się już około południa. Na zachodzie kraju, zwłaszcza pod wieczór i w nocy, burze mogą się organizować w większe i bardziej trwałe systemy wielokomórkowe zawierające nawet słabo zorganizowane linie silnych rdzeni opadowych. Nie wyklucza się także kilku superkomórek. Bardzo wolny ruch komórek burzowych w centrum i na wschodzie, a także duże wartości PW (do 38-40 mm) mogą być przyczyną lokalnych podtopień, a w górach i na pogórzu nawet 2-3 powodzi błyskawicznych. Zagrożenie ze strony systemów training storms / back-building nie będzie jednak już tak duże jak w piątek i w sobotę ze względu na mniejszą wartość DLS. Mogą jednak występować burze pulsacyjne z porywistym wiatrem (do ok. 90 km/h) i z gradem do ok. 2 cm. Na zachodzie większym zagrożeniem, zwłaszcza wieczorem i w nocy, mogą być silne porywy wiatru. Część ośrodków burzowych, zwłaszcza w pobliżu chłodnego frontu atm., będzie trwała również w nocy.

1260 interwencji strażaków w ciągu ostatniej doby. DK86 zamknięta z powodu osuwającej się ziemi

Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach od 26 czerwca (godz. 7.30) do 28 czerwca (godz. 6) odnotowała w naszym regionie 1260 interwencji związanych z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. - Odnotowano 143 zdarzenia związane z silnymi wiatrami oraz 946 zdarzeń związanych z przyborami wód - informuje Śląski Urząd Wojewódzki.

W związku z wydanymi ostrzeżeniami na terenie woj. śląskiego notowano zdarzenia.

Z uzyskanych informacji z KW PSP w Katowicach od godz. 07:30 dn. 26.06.br do 06:00 dn. 28.06.br na terenie woj. śląskiego Straż Pożarna interweniowała 1260 razy w związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi w tym odnotowano 143 zdarzeń związanych z silnymi wiatrami oraz 946 zdarzeń związanych z przyborami wód. Na godz. 07:00 dn. 28.06 prowadzone było 4 interwencje.

  1. - Studzionka, pow. pszczyński, DW 933. W wyniku opadów deszczu nastąpiło znaczne podmycie tymczasowych objazdów równolegle do remontowanego odcinka drogi. Zamknięto drogę na odcinku w miejscowości Studzionka.
  2. - Katowice, ul. Pszczyńska. Podmyty wiadukt, osunięta ziemia. DK 86 nieprzejezdna w obu kierunkach, wiadukt niezdatny do użytku. Zorganizowano objazdy przez Szopienice, Giszowiec oraz A-4 i S-1 jadąc od strony Katowic w kierunku na Tychy. Od strony Tychów w kierunku na Katowice objazdy przez ul. Boya Żeleńskiego, ul. Górniczego Stanu oraz ul. Kolistą do DK-81.
  3. 27.06.2020 r. godz. 08:40 Wójt gminy Zebrzydowice wydał ustne zarządzenie dotyczące wprowadzenia na terenie gminy stanu alarmu powodziowego od godz. 04:00 dn. 27.06.2020 r.
  4. 27.06.2020 r. godz. 16:00 wójt gminy Zebrzydowice (pow. cieszyński) odwołał alarm przeciwpowodziowy.
  5. 27.06.2020 r. godz. 19:00 Wójt gminy Mstów wydał zarządzenie dotyczące wprowadzenia stanu alarmu powodziowego na terenie gminy Mstów w związku z przekroczeniem stanu alarmowego na rzece Warta na wodowskazie w Mstowie
  6. Na 11 stacjach odnotowano przekroczenia stanów ostrzegawczych oraz na 1 stacji został przekroczony stan alarmowych – rz. Pszczynka (st. Mizerów-Borki pow. pszczyński).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto