Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Onkologii w Gliwicach. Darmowe badania i konsultacje z okazji Dnia Dni Otwartych ZDJĘCIA

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Dzień Drzwi Otwartych w Centrum Onkologii w Gliwicach
Dzień Drzwi Otwartych w Centrum Onkologii w Gliwicach Marzena Bugała-Azarko/ Olga Krzyżyk
W Centrum Onkologii w Gliwicach w sobotę, 2 lutego, zorganizowano Dzień Drzwi Otwartych. Od godziny 10 do 14 można było bezpłatnie i bez rejestracji skorzystać z darmowych badań mammograficznych, bezpłatnych konsultacji z psychologiem, lekarzem onkologiem, dietetykiem czy fizjoterapeutą. Kolejka ustawiła się także na darmowe badanie USG piersi i jamy brzusznej.

Bezpłatne badania i konsultacje z lekarzami w Centrum Onkologii w Gliwicach

Dzień Drzwi Otwartych, zorganizowany 2 lutego (sobota) w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem, przyciągnął prawdziwy tłum. Spora kolejki ustawiły się już rano do gabinetów w Zakładzie Radiologii i Diagnostyki Obrazowej, gdzie wykonywane były darmowe badania diagnostyczne; USG jamy brzusznej i miednicy oraz piersi, a także badania mammograficzne.

- W ofercie Dnia Drzwi Otwartych mamy wiele różnych konsultacji - lekarzy onkologów, fizjoterapeutów, psychologów, dietetyka, rożne wykłady na temat m.in. przygotowania się do zabiegów operacyjnych czy nauki samobadania piersi. Wykonujemy również USG. W tym roku bardzo dużo osób chce skorzystało z Dnia Drzwi Otwartych. Zdecydowanie jest więcej chętnych niż w minionych latach. Świadczy to o tym, że zaczynamy dbać o nasze zdrowie i stosujemy profilaktykę - mówi dr Alicja Dyla, pielęgniarka oddziałowa Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej w Centrum Onkologii w Gliwicach.

- W ciągu czterech godzin mamy dziś dwóch lekarzy, którzy wykonują USG, więc o. 20 osób jest w stanie zbadać w tym czasie, Po godzinie 10 było już ponad 200 osób. W przyszłym roku również planujemy zorganizować Dzień Drzwi Otwartych - dodaje Alicja Dyla.

Pełna oferta Dnia Drzwi Otwartych to bezpłatne badania mammograficzne, USG piersi, jamy brzusznej i miednicy, pomiary ciśnienia i poziomu cukru we krwi, obliczanie wskaźników WHR i BMI, a do tego możliwość skorzystania z bezpłatnych konsultacji z onkologiem, psychoonkologiem, neurologopedą, fizjoterapeutą i dietetykiem oraz ciekawe wykłady na temat m.in. profilaktyki raka piersi, rehabilitacja po mastektomii, roli stresu w chorobie nowotworowej i wpływ jogi na radzenie sobie z nim.

W ramach Dnia Drzwi Otwartych można było również skorzystać z konsultacji dotyczących wpływu jogi na zmniejszenie stresu w chorobie nowotworowej, uzyskać informacje na temat badań profilaktycznych kobiet, nauczyć się samobadania piersi na fantomie, a także uzyskać poradę dotyczącą ulg i uprawnień przysługujących chorym na nowotwory oraz pomoc w wypełnieniu wniosku do Zespołu ds. Orzekania i Niepełnosprawności.

Wygrała walkę z rakiem i wróciła do pełnej aktywności

Do gliwickiego Centrum Onkologii przyjechała m.in. Marta Kubacka z Gliwic, która przeszła chorobę nowotworową. Miała złośliwego raka piersi.

- Zaczęło się niefortunnie, bo badałam piersi systematycznie i zawsze dbałam o zdrowie. Byłam pacjentką na onkologii i wyniki sugerowały, że jestem zdrowa. Nie dawało mi jednak spokoju, bo przy samobadaniu piersi wyczułam guzka. Trafiłam później na Dni Otwarte Centrum Onkologii i tam pani, która robiła mi mammografie poleciła mi, że powinnam się zarejestrować i pójść do lekarza. W ciągu dwóch tygodni się zarejestrowałam i dostałam bez problemu termin wizyty - opowiada pani Marta Kubacka z Gliwic.

Później był telefon i diagnoza - nowotwór złośliwy - wspomina gliwiczanka.

-Zrobiłam wszystkie badania, które trwały bardzo długo. Potem zaczęło się czekanie, które jest najtrudniejsze. Sam widok na poczekalni osób już w trakcie leczenia (red. przyp. w leczeniu raka piersi, zależnie od postaci nowotworu i jego stopnia zaawansowania stosuje się chemioterapię, radioterapię i leczenie hormonalne), gdzie powypadały im włosy, mnie przyprawiał o paraliż. To był chyba moment największego strachu. Cała rodzina mnie wspierała, dlatego mogłam dzielnie przejść przez chorobę. Zawsze ktoś ze mną przyjeżdżał na leczenie. Do końca nie mogłam jednak uwierzyć, że mam nowotwór - wspomina mieszkanka Gliwic.

Martę Kubacką po leczeniu czekała jeszcze rekonwalescencja. Na początku gliwiczanka nie mogła nawet podnieść ręki. Jej upór i determinacja sprawiły, że dziś jest w pełni aktywna. Ćwiczy i zdrowo się odżywia. Nie obyło się jednak bez rehabilitacji, która jest potrzebna po przebytej chorobie onkologicznej.

W przyszłym roku planowany jest kolejny Dzień Drzwi Otwartych gliwickiego instytutu onkologii. Lekarza podkreślą, że profilaktyka jest bardzo ważna, bo im wcześniej wykryje się zmiany nowotworowe, tym lepiej dla pacjenta.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto