Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Przesiadkowe startuje 3 grudnia. Ma ułatwić pasażerom w Gliwicach przesiadki między autobusami a pociągami

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Centrum Przesiadkowe w Gliwicach zacznie działać już 3 grudnia. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Centrum Przesiadkowe w Gliwicach zacznie działać już 3 grudnia. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE krzeminskifoto.com
Centrum Przesiadkowe w Gliwicach zacznie obsługiwać pasażerów od 3 grudnia. W związku z uruchomieniem obiektu zmienią się rozkłady jazdy prawie 50 linii autobusowych. Oficjalne otwarcie nastąpi 10 grudnia, wówczas będzie można zwiedzić kompleks z przewodnikiem.

Centrum Przesiadkowe w Gliwicach startuje już 3 grudnia

Zadaniem Centrum Przesiadkowego, które zostało wybudowane na północ od gliwickiego dworca PKP, będzie połączenie transportu kolejowego z liniami autobusów miejskich, regionalnych i międzynarodowych. Jak podkreśla Zarząd Transportu Metropolitalnego lokalizacja dworca autobusowego sprawi, że przesiadka na pociąg zajmie dosłownie chwilę, dworzec PKP znajduje się w odległości 150 metrów. Urząd Miasta Gliwice opublikował przewodnik po rozległym kompleksie.

Jak czytamy w informacji gliwickiego Urzędu Miasta, na teren Centrum Przesiadkowego będzie można wjechać i wyjechać od strony ronda im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, czyli ulicami Toszecką i Składową oraz od ul. Tarnogórskiej. Przez cały kompleks będą mogły przejechać wyłącznie pojazdy komunikacji zbiorowej oraz taksówki. Dla kierowców, którzy będą chcieli przyjechać do CP, po obu stronach kompleksu wyznaczone zostały bezpłatne strefy postojowe. Będą funkcjonować w trybie „kiss & ride” („ucałuj i odjedź”), czyli będzie tam można zatrzymać się wyłącznie na chwilę.

- Nie będzie to system „park & ride” – te z reguły usytuowane są na obrzeżach miast tak, aby nie generować utrudnień w ruchu drogowym. Stąd też przemyślana, ograniczona liczba miejsc parkingowych na terenie Centrum Przesiadkowego, które znajduje się w ścisłym centrum miasta – czytamy na stronie internetowej UM Gliwice.

Piesi i rowerzyści będą mogli dostać się na teren Centrum Przesiadkowego kilkoma wejściami.

- Od strony dworca PKP dostaniemy się tam dworcowym tunelem, od którego – za wejściem na peron 4 – odchodzi już w lewo odnoga z nowym tunelem podziemnym. Na razie jest on niedostępny dla mieszkańców, a wejście do niego przesłania wielkoformatowa reklama kompleksu – informuje UM Gliwice.

Jak podaje gliwicki Urząd Miasta, z nowego tunelu na powierzchnię będzie można wyjść w trzech miejscach. Pierwsze wyjście prowadzi na początek strefy zadaszeń, czyli na „wyspę” za skwerem od strony ul. Tarnogórskiej. Znajduje się tu zamykany boks na 10 rowerów, wiata na 24 rowery oraz stanowisko naprawy jednośladów.

- Drugim wyjściem, połączonym z ruchomym chodnikiem, przedostaniemy się już na teren kilkunastu peronów autobusowych CP. Tam znajdziemy biletomat ŚKUP – pisze UM Gliwice.

Ostatnie wyjście z tunelu podziemnego doprowadzi do głównego budynku obsługi pasażerskiej. Ma w nim działać punkt obsługi podróżnych korzystających z autobusów miejskich, regionalnych i międzynarodowych. Dla osób niepełnosprawnych przeznaczona została przeszklona winda. Na teren CP poprowadzi także kolejne wyjście z tunelu dworcowego, znajdujące się naprzeciwko dotychczasowego wylotu na ul. Tarnogórską.

- Do Centrum Przesiadkowego dojdziemy także lub dojedziemy rowerem traktami pieszo-rowerowymi wiodącymi od strony przebudowanych ulic Składowej i Toszeckiej, od strony ul. Tarnogórskiej, a także nowym przejściem od strony ulic Kolberga i Udzieli – informuje Urząd Miasta.

Centrum Przesiadkowe w Gliwicach – zmienią się rozkłady jazdy autobusów

Wraz z uruchomieniem Centrum Przesiadkowego w Gliwicach konieczne było wprowadzenie zmian w rozkładach jazdy autobusów jeżdżących po mieście. Jak informuje Michał Wawrzaszek, rzecznik Zarządu Transportu Metropolitalnego, nowe rozkłady jazdy zaczną obowiązywać od 3 grudnia. Podkreśla, że projekt zmiany organizacji ruchu w Gliwicach jest jednym z największych w historii ZTM, a prace nad jego wdrożeniem trwały kilka miesięcy. Niezbędne było dostosowanie nowych rozkładów do grafików pracy kierowców, a także do rozkładów funkcjonujących obecnie.

– Oddanie do użytku Centrum Przesiadkowego oznacza duże zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w tym mieście. Modyfikacje obejmą ok. 50 linii autobusowych, wśród których są także takie, których trasa wykracza poza Gliwice. Z modyfikacjami powinni więc zapoznać się również mieszkańcy innych miejscowości, np. Zabrza, Knurowa i Pyskowic – informuje Małgorzata Gutowska, dyrektor ZTM.

Zmiany, które wejdą w życie 3 grudnia obejmą następujące linie autobusowe: M1, M14, M16, M18, M100, M104, M105, M116, A4, 6, 8, 32, 41, 47, 57, 58, 59, 60, 71, 80, 93, 112, 120, 126, 156, 187, 194, 197, 202, 224, 232, 236, 250, 259, 280, 287, 288, 617, 636, 650, 669, 676, 678, 687, 692, 694, 699, 702, 840, A4N, 32N, 60N, 692N, 840N. Nie wszystkie z nich będą przejeżdżać przez Centrum Przesiadkowe w Gliwicach, ale ich rozkłady jazdy również należało dostosować do nowych realiów.

Autobusy przejeżdżające przez nowy obiekt będą mieć do dyspozycji 32 przystanki. Przez gliwickie Centrum Przesiadkowe będą przejeżdżały aż 44 linie komunikacji miejskiej, dodatkowo obiekt będzie obsługiwał autobusy dalekobieżne.

- Oznacza to, że podróżni będą mogli korzystać z dogodnych przesiadek, dzięki którym możliwy będzie dojazd do różnych części miasta i Metropolii – podkreśla Michał Wawrzaszek.

Rzecznik ZTM informuje ponadto, że zmieni się obsługa dzielnicy Sikornik i osiedla Obrońców Pokoju w Gliwicach.

- Koordynacja odjazdów linii 126, 156 i 687 poprawi regularność połączeń w dzielnicy Sikornik, zaś linii 187, 287, 699, 702 w dzielnicy Obrońców Pokoju. Oznacza to, że odjazdy autobusów będą realizowane w równiejszych niż dotychczas odstępach czasu – wyjaśnia Michał Wawrzaszek.

Jak informuje ZTM, mieszkańcy Gliwic, Zabrza, Knurowa i Pyskowic powinni zwrócić szczególną uwagę na nowe trasy 16 linii. Od 3 grudnia autobusy linii M14, 8, 58, 60, 80, 112, 187, 194, 202, 250, 287, 288, 617, 694, 840 i 840N będą kończyć kursy na nowym Centrum Przesiadkowym.

- Pasażerowie, którzy będą chcieli jechać dalej, będą mogli kontynuować podróż przesiadając się na inne linie. Wybór będzie duży – zapewnia ZTM.

Zarząd Transportu Metropolitalnego zapewnia, że jak zwykle przy tego typu zmianach, zapewni pasażerom dodatkową pomoc i zadba o dostęp do bieżących informacji.

- W pierwszych dniach obowiązywania modyfikacji tzw. informatorzy terenowi będą na najważniejszych przystankach pomagać podróżnym w korzystaniu z połączeń autobusowych – tłumaczy rzecznik prasowy.

Wśród ulotek, które będą rozdawane podróżnym znajdą się dwa wykazy. Pierwszy zawiera spis linii autobusowych, których trasy zostały zmienione.

- Przy każdej z linii wskazano jej relacje, dzięki czemu pasażerowie mogą sprawdzić, na które linie można się przesiadać, aby dojechać w konkretne miejsce – podpowiada ZTM.

Drugi wykaz przeznaczony jest głównie dla osób spoza Gliwic, które dojeżdżały autobusami do różnych części miasta i obejmuje linie kończące się w nowo otwartym Centrum Przesiadkowym.

- W wykazie tym wymieniono przystanki, które zostały wyłączone z obsługi niektórych linii i zawarto wskazówkę, jakimi innymi autobusami na te przystanki będzie można dojechać – informuje ZTM.

Szczegółowe informacje w kwestii zaplanowanych zmian można uzyskać kontaktując się z bezpłatną infolinią 800 16 30 30, a także na stronie internetowej rj.metropoliaztm.pl w zakładce „komunikaty”.

W naszej galerii można znaleźć schemat przystanków w Centrum Przesiadkowym oraz nowego układu po południowej stronie dworca kolejowego w Gliwicach.

Centrum Przesiadkowe w Gliwicach – oficjalne otwarcie 10 grudnia

Na oficjalne otwarcie Centrum Przesiadkowego miasto przygotowało szereg atrakcji. Osoby, które odwiedzą kompleks 10 grudnia będą mogły zobaczyć wystawę nowoczesnych i zabytkowych autobusów, przejechać się samochodem i autobusem przegubowym w symulatorze, a także przetestować swoje umiejętności w strefie bezpiecznej jazdy. Ponadto przygotowano różne gry, zabawy i konkursy, a także koncert. W Gliwicach wystąpi Sara James. Udział we wszystkich atrakcjach jest bezpłatny.

Jeszcze do niedawna można było zapisać się na zwiedzanie ogromnego kompleksu z przewodnikiem. Niestety komunikat na stronie internetowej otwieramycp.gliwice.eu informuje, że limit miejsc na zwiedzanie został już wyczerpany.

Oficjalne otwarcie Centrum Przesiadkowego w Gliwicach wystartuje o godz. 14.00 na placu peronowym przed budynkiem głównym CP, od strony ul. Składowej. A pierwsi pasażerowie skorzystają z obiektu już w sobotę, 3 grudnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto