Centrum przesiadkowe w Gliwicach z dofinansowaniem. Umowa została podpisana ZDJĘCIA

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa
Centrum przesiadkowe w Gliwicach z dofinansowaniem. Umowa została podpisana Bartosz Wojsa
Oficjalnie podpisano umowę na dofinansowanie centrum przesiadkowego w Gliwicach, o którym mówiło się już od jakiegoś czasu. Kwota? 129,5 mln złotych, podczas gdy cała inwestycja wynosi 203 mln zł. Środki pochodzą z Unii Europejskiej. Pieniądze na tego typu inwestycje - i nie tylko - dostało również kilka innych gmin.

Prawie 130 mln złotych dofinansowania do centrum przesiadkowego w Gliwicach. To, o czym mówiono już jakiś czas temu, dzisiaj, 30 grudnia, stało się faktem. Władze gliwickiego samorządu i przedstawiciele władz wojewódzkich podpisały umowę na środki Unii Europejskiej, które zostaną przeznaczone na tę wielką inwestycję w Gliwicach, której łączny koszt wynosi 203 miliony złotych. Nosi ona nazwę: „Zachodnia Brama Metropolii Silesia – Centrum Przesiadkowe w Gliwicach".

- Mam nadzieję, że dla mieszkańców Gliwic i całego naszego powiatu centrum przesiadkowe będzie przede wszystkim zachętą do korzystania z komunikacji zbiorowej - mówił Janusz Moszyński, pełniący obowiązki prezydenta miasta Gliwice. - Ta inwestycja ma na celu zintegrowanie wszystkich środków komunikacji. Powinna również wznieść na zupełnie inny poziom możliwość przemieszczania się w obrębie całego rejonu obecnego dworca PKP. To zupełnie nowa jakość - dodawał.

Budowa centrum przesiadkowego ma być jedną z największych i najważniejszych inwestycji w Gliwicach. Jego powstanie obok zmodernizowanego dworca kolejowego wprowadzi nową jakość do krajobrazu miasta. Ścisłe centrum Gliwic ma zyskać nowe oblicze – w ramach inwestycji zostaną również zmodernizowane i przebudowane ulice po północnej stronie dworca PKP. Zmieni się też pejzaż miasta po południowej stronie dworca, m.in. plac Piastów. Inwestycja zostanie zrealizowana na dawnych terenach należących do Polskich Kolei Państwowych, wykupionych przez miasto.

Przypomnijmy, że w związku z tą inwestycją zmieni się również cały kwartał miasta. W pobliżu dworca kolejowego powstanie między innymi zadaszenie nad peronami i zatokami dla autobusów oraz podziemne przejścia łączące z dworcem i centrum miasta. Przebudowane zostaną także drogi dojazdowe dla rowerów i samochodów wraz z miejscami postojowymi i chodnikami (Toszecka, Składowa, Tarnogórska).

Miasto planuje także montaż instalacji fotowoltaicznej, która będzie zasilała centrum przesiadkowe w energię elektryczną. W ramach robót drogowych zostanie zmieniona konstrukcja jezdni ulic, powstaną chodniki i ciągi pieszo-rowerowe, pojawi się nowe oświetlenie uliczne. Niezbędna będzie także budowa nowych i przebudowa istniejących sieci uzbrojenia terenu. Ul. Składowa zostanie połączona z ul. Toszecką.

Przewidziano też przebudowę ul. Bohaterów Getta Warszawskiego wraz z odcinkiem ul. Zwycięstwa, placu Piastów i odcinka ul. Piwnej, ul. Składowej, ul. Okopowej, ul. Na Piasku i placu przed dworcem PKP oraz fragmentu ul. Tarnogórskiej. Na przedłużeniu ul. Udzieli zaplanowano ciąg dla pieszych i rowerów, łączący okolice ulic Kolberga i Tarnogórskiej z centrum przesiadkowym.
Zaplanowano także ścieżkę rowerową łączącą trasę rowerową Centrum – Sośnica z drogami rowerowymi na terenie centrum przesiadkowego, wykonanie zadaszonych parkingów dla jednośladów oraz przygotowanie infrastruktury dla stacji wypożyczalni rowerów na terenie CP.

Warto dodać, że nie tylko centrum przesiadkowe w Gliwicach dostało dofinansowanie z Unii Europejskiej. Dziś, 30 grudnia, podpisano również umowy, które pozwolą przeznaczyć unijne pieniądze także na inne, podobne inwestycje w gminach naszego regionu. Łącznie środki otrzymały cztery gminy.

Pieniądze z Unii Europejskiego otrzymano również na:

  • Goczałkowice-Zdrój: Centrum przesiadkowe na ulicy Parkowej. Koszt: 4 mln 800 tys. zł. Dofinansowanie z UE: 2 mln 800 tys. zł
  • Toszek: Centrum przesiadkowe. Koszt: 4 mln zł. Dofinansowanie z UE: 1 mln 800 tys. zł
  • Tarnowskie Góry: Rozbudowa centrum przesiadkowego. Koszt: 57 mln 200 tys. zł. Dofinansowanie z UE: 48 mln 600 tys. zł
  • Sośnicowice: Budowa węzła przesiadkowego. Koszt: 6 mln 700 tys. zł. Dofinansowanie z UE: 2 mln 400 tys. zł

Jak mówił Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego, to bardzo ważne inwestycje, będące jednym z priorytetów dla władz województwa, które przyczynią się między innymi do walki ze smogiem. - To są potężne, publiczne pieniądze, które trafiają do naszych miast, żeby poprawić jakość życia mieszkańców. Ochrona powietrza to sprawa oczywista, ale tych potrzeb jest bardzo dużo, które staramy się zaspokajać - mówił Chełstowski.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marcin SZULIK

Prezydent Zabrza finansuje MELINĘ na ulicy Kossaka 21/2 w Zabrzu-Biskupicach, gdzie siostrzeniec Pani Prezydent, po pracy w piekarni, bezkarnie MOLESTUJE gromadkę dzieci

Dodaj ogłoszenie