Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

CEPiK nie działa. Problemy z rejestracją samochodów. Ile to potrwa?

PC
CEPiK nie działa. Problemy z rejestracją samochodów. W poniedziałek w całej Polsce wprowadzono nowy system Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, który jednak nie działa jak należy. W większości urzędów w kraju nie można było zarejestrować pojazdu, czy zgłosić jego zbycia.

Nowy system o nazwie CEPiK 2.0 został uruchomiony w poniedziałek i niestety nie obyło się bez problemów, które trapią urzędy w całym kraju aż do teraz. Eksperci od oprogramowania w Ministerstwie Cyfryzacji od wczoraj systematycznie usuwają usterki i wkrótce płynność załatwiania spraw powinna zostać przywrócona, jednak nie wiadomo ile dokładnie to potrwa.

Katowicki Urząd Miejski wydał specjalny komunikat, żeby mieszkańcy z powodu problemów wstrzymali się z rejestracją pojazdów. Nie lepiej jest w Częstochowie. Z kolei w Bielsku-Białej urzędnicy starają się obsługiwać mieszkańców w miarę możliwości.

ZOBACZ TAKŻE:

Przeglądy techniczny samochodu NOWE ZASADY Co czeka kierowców po 13 listopada?

- Niestety w aplikacji występują problemy związane z wprowadzaniem informacji do systemu, co powoduje tymczasowy brak możliwości zrealizowania w Biurze Praw Jazdy i Rejestracji Pojazdów katowickiego Urzędu Miasta rejestracji pojazdu oraz zgłoszenia zbycia pojazdu - informuje katowicki magistrat.

Co prawda, jak zapewniają katowiccy urzędnicy do rejestracji tłumów nie było, jednak osoby, które zostały odprawione przyszły także we wtorek, kiedy system nadal sprawiał problemy.

- W poniedziałek system nie miał w ogóle łączności z centralą. Po tym, jak specjaliści zaczęli nad tym pracować, system ruszył, ale wciąż nie działa poprawnie. Część danych udaje się zapisać, a część niestety nie. Jest postęp, ale usterek było wiele - mówi Dariusz Czapla z Urzędu Miasta w Katowicach.

Z tych właśnie powodów katowicki urząd prosi mieszkańców o wstrzymanie się z rejestracją pojazdu i zgłoszeniem zbycia pojazdu do czasu naprawienia usterki na poziomie centralnym. Jak ostrzegają urzędnicy, pracownicy nie będą mieć możliwości zrealizowania czynności – nawet w przypadku przybycia Mieszkańca do Urzędu. Z kolei mieszkańcy załatwiający w katowickim urzędzie sprawy związane z prawem jazdy są obsługiwani normalnie.

Z tymi samymi problemami borykają się mieszkańcy i urzędnicy w Częstochowie.

- Od wczoraj mamy problemy z CEPiK-iem i niestety musieliśmy odprawić część mieszkańców z kwitkiem. Nie wynika to jedna z naszej winy, a jest to problem centralny - mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik Urzędu Miasta w Częstochowie. W poniedziałek urząd wydawał jeszcze numerki do obsługi interesantów, ale potem zaprzestano to robić, gdyż mieszkańcy nie mogli być obsłużeni. Tak samo było we wtorek.

- Podejrzewam, że w momencie przywrócenia pełnej sprawności systemu w urzędzie zrobią się spore kolejki i niestety mieszkańcy muszą się z tym liczyć. Wiem, że im dłużej będzie trwała przerwa, tym mieszkańcy będą się bardziej niecierpliwili. Mam nadzieję, że te problemy zostaną szybko rozwiązane - dodaje Włodzimierz Tutaj.

W Bielsku próbują działać, mimo problemów z CEPiK-iem
Do problemów z CEPiK-iem inaczej podszedł Urząd Miasta w Bielsku-Białej. Pomimo problemów i przedłużającego się oczekiwania na połączenie z centralnym systemem, mieszkańcy są obsługiwani.

- My działamy. Na początku był problem. Pewne operacje trwają dłużej. Część operacji się nie udaje i trzeba je powtarzać. Większość problemów leży po stronie oprogramowania. Na starcie tak dużego systemu problemy nie są niczym dziwnym. Jednak pewne błędy zgłaszane były już na etapie testów i nie zostały one poprawione, a na dodatek pojawiły się kolejne. Pomimo tego staramy się obsługiwać mieszkańców, nawet jeśli trwa to dłużej niż zwykle - mówi Marek Stańco z UM w Bielsku-Białej.

Jak wyliczono w bielskim urzędzie 4 na 5 pojazdów udaje się zarejestrować. Choć mieszkańcy zostali poinformowani o problemach, to nie są odsyłani z kwitkiem.

- Na tę chwilę sprawność systemu jest na poziomie około 70 procent. Kiedy wcześniej udało nam się zarejestrować 100 pojazdów, to teraz jest to 70. Niektórzy z braku czasu rezygnują, ale staramy się pomóc wszystkim - dodaje Marek Stańco.

Urzędnicy w całym kraju od poniedziałku słyszą zapewniania Ministerstwa Cyfryzacji o tym, że to priorytetowe zadanie dla ich informatyków. Kiedy jednak system będzie funkcjonował w pełni prawidłowo nadal nie wiadomo. Jak mówią nam urzędnicy, jedyne co jest pewne to, to że do poprzedniego systemu wrócić się już nie da.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

W XXI wieku... tak mieszkają Polacy [szokujące zdjęcia]

Śląskie i reszta Polski... potrafi zaskoczyć! Zobaczcie te zdjęcia!

Kalendarz Lindner 2018 [ZDJĘCIA +18]. Nagie modelki i... trumny - nowa edycja słynnego kalendarza

[QUIZ] Czy znasz język śląski? Dopasuj słowo do opisu

Ile zarabia kasjer w Biedronce, Lidlu czy IKEI? [raport płacowy 2017]


tyDZień - informacyjny program Dziennika Zachodniego [ODC. 8 - 3.11.17 - 10.11.17]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto