18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co dalej z torem rowerowym w Parku Szwajcaria?

Błażej Tokar
Ja nie chcę toru saneczkowego!
Ja nie chcę toru saneczkowego! Filip Kupczak
Protest w sprawie zlikwidowania parku rowerowego Szwajcaria!

Koniec toru rowerowego w Parku Szwajcaria. Niebawem powstać ma tor saneczkowy, decyzja Mzuku. Przetarg już jest ogłoszony. Dlaczego dochodzi do takich absurdów??

Geneza powstania toru rowerowego "Szwajcaria"

W pozostałościach dawnego parku Szwajcaria często wspominanym przez naszych dziadków, około 1999 r. powstały pierwsze przeszkody do jazdy na rowerze. Wybór miejsca nie był przypadkowy, jest to jedyne wzniesienie w Gliwicach umożliwiające swobodny rozwój kolarstwa grawitacyjnego. Miejsce to położone jest z dala od większych skupisk mieszkalnych, dlatego rowerzyści nie musieli martwić się o brak akceptacji ze strony mieszkańców, co miało miejsce w przypadku próby budowy podobnego toru w innych miejscach naszego miasta. Już wtedy zjeżdżali się tam rowerzyści z całego śląska. Dzięki temu młodzież i nie tylko, miała gdzie rozwijać swoja pasje. W między czasie włożono mnóstwo energii aby miejsce choć trochę przypominało profesjonalne tory z innych zakątków europy I świata.

Po pewnym czasie narodził się pomysł aby zalegalizować tor i podjąć współprace z urzędem miasta w celu wybudowania profesjonalnego toru rowerowego, legalnie tak aby nikt nie mógł przeszkadzać, oraz ingerować w to co znajduje się na torze.

Minelo trochę czasu i stało się coś co wydawało się niemożliwym. Podjęto decyzje o wybudowaniu toru rowerowego. Miasto postanowiło przeznaczyć 30tys zl na budowę toru. Budowa trwała dość długo. Tor został zaprojektowany przez znanego zawodnika kolarstwa górskiego z Rybnika. Człowiek ten wykazać sie już budując półprofesjonalny tor w swoim mieście. Niestety podczas rozpoczęcia prac na torze ulegl kontuzji i nie byl wstanie nadzorować całkowitego przebiegu budowy. Po krótkiej nieobecności okazało sie ze pól toru jest prawie nieprzejezdne. Gliwiccy rowerzyści postanowili wspólnymi siłami przemodelować przeszkody. Od tego czasu tor poza sezonem zimowym jest dużą atrakcją I obiektem sportowym miasta.

W międzyczasie tor zaczął zyskiwać na popularności nie tylko wśród rowerzystów.

Tor rowerowy składa sie z podestu startowego, który byl świadkiem wielu wydarzeń. Notorycznie niszczony przez wandali I naprawiony przez lokalną brać rowerową. W pewnym momencie niszczejąca, nie remontowana bramka startowa została zamknięta przez zarządce. Od razu nasuwa sie pytanie, po co tworzyć obiekt o który sie nie dba? Z którego użytkownicy na własną ręke I za własne pieniądze usuwają śmieci I zanieczyszczenia, oraz sami dbają o sprawną kondycję techniczną obiektu. Być może fakt stworzenia pseudo toru miał za cel chwilowe uciszenie gliwickich rowerzystów, tak bardzo pragnących posiadania własnego obiektu sportowego, obiektu, który ma być nie tylko miejscem treningów I spotkań, lecz także chlubą naszego pięknego miasta.

Obecnie tor posiada bardzo zróżnicowane trasy. Jest ich 5. W tym roku planowana jest rozbudowa o kolejne 3.Wszystkie tory charakteryzują się rożnymi poziomami trudności, a najłatwiejsze przejdzie kazdy amator dwóch kółek.

Rowerzyści bardzo optymistycznie podchodzili do prac remontowych w parku i mieli nadzieje ze uda sie utworzyć parę przeszkód przy pomocy ciężkiego sprzętu, co by znacznie ułatwiło przebudowę.

Nasz tor wychował juz paru krajowej sławy kolarzy górskich i jest odwiedzany przez duzą ilosc osob prawie z calego kraju. Osoby z pobliskich miast jeżdżą tylko w parku Szwajcaria, można powiedzieć ze to atrakcja turystyczna naszego miasta.

Jednak stanie sie inaczej. Zamiast toru rowerowego ma powstać tor saneczkowy. Nie wiadomo skąd te decyzje. Na calym świecie istnieją takie miejsca, zwane parkami rowerowymi. Mamy nadzieje ze uda nam sie zmienić decyzje MZUK'u, który juz podjął decyzje o likwidacji toru rowerowego. Nasze szerokie grono bardzo ubolewa nad tym faktem. Żywimy nadzieje iż decyzja zostanie zmieniona.

Z poważaniem
Gliwiccy Rowerzyści


MZUK ogłosił przetarg na remont Parku Szwajcaria przy ul. Łabędzkiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto