Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co się zmieniło przez 10 lat w Gliwicach? Mamy Specjalną Strefę Ekonomiczną, HfH, TBS-y...

JH
Fabryka Opla w Gliwicach okazała się pionierem w strefie
Fabryka Opla w Gliwicach okazała się pionierem w strefie fot. Mikołaj Suchan
Wkrótce pożegnamy "pełne" dziesięć lat, jakie minęły od roku 2000. Roku dla wielu z nas przełomowego, z który wielu z nas wiązało spore nadzieje. Co się zmieniło w tym czasie? Zajrzeliśmy do naszych archiwalnych tekstów z ostatniej dekady. Jaki jest finał przedsięwzięć zainicjowanych przed laty?

Gdy przy ulicy Oriona w Gliwicach pojawili się budowlańcy, wśród mieszkańców pobliskiego osiedla Kopernika gruchnęła wiadomość, że mają być tu budowane domy dla narkomanów. Tymczasem za inicjatywą budowy domów dla niezamożnych stała grupka zapaleńców, zafascynowanych ideą stworzoną przez Amerykanina Millarda Fullera. To dzięki nim w Gliwicach powstał gliwicki oddział stowarzyszenia Habitat for Humanity.

To program, który odmienił życie 69 rodzin. Wcześniej mieszkali kątem u rodziny, w domach z trudem spełniających jakiekolwiek warunki. Habitat szukał ludzi z tzw. średniej półki. Nie na tyle ubogich, by mogli korzystać z opieki społecznej, ale i nie na tyle bogatych by stać ich było na kupno mieszkania na wolnym rynku. Za to z zarobkami pozwalającymi na spłatę comiesięcznych, nieoprocentowanych rat ustalonych przez HfH. I gotowych pracować przy budowie domów. Ten system pozwolił na tanie budowanie. Jesienią tego roku świętowano oddanie do użytku ostatniego już habitatowskego budynku.Na działce przy ulicy Oriona na więcej nie ma już miejsca.

Sprawdziła się też idea TBS-ów. Do 2009 roku wybudowano 480 mieszkań, po czym rząd zlikwidował Krajowy Fundusz Mieszkaniowy, który udzielał preferencyjnych kredytów m.in. dla TBS-ów.

Jak dom, to i praca. W Gliwicach przed laty wielkie nadzieje rozbudziło utworzenie gliwickiej części Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a w niej - fabryki Opla. Dziś mieszkańcy, a przede wszystkim zatrudnieni w niej ludzi ekscytują się tym, czy firma będzie miała zlecenia, czy też nie. Mało kto już pamięta, że niewiele brakowało, by na przeszkodzie tej inwestycji stanął protest ornitologów.

Twierdzili, oni że w pobliżu planowanej fabryki gniazduje rzadki okaz ptaka. Okazał się on jednak gatunkiem nie wpisanym na listę ptaków chronionych. Dzięki temu ponad 3 tys. osób ma zajęcie i po lepszych i gorszych momentach znów pracuje na trzy zmiany. Fabryka zaś szykuje się do rychłego rozpoczęcia produkcji astry IV. Załoga zyskała tym samym długą, bo sięgającą aż do roku 2014 gwarancję zatrudnienia.

Za metamorfozę minionych lat można uznać to, co się stało z dawnymi budynkami KWK Gliwice. Od 1901 roku dawała pracę tysiącom Ślązaków. Gdy w 1999 roku zamknięto ją, górnicy wzięli odprawy, a miasto zyskało unikatowy obiekt. Poprzemysłowe dziedzictwo nie stało się balastem, a zostało dobrze zagospodarowane. To dziś kompleks Nowych Gliwic.

- Pokopalniane budynki w nowej funkcji kojarzyły mi się z renomowanymi, brytyjskimi uczelniami. Łatwo było ulec urokowi budynków z czerwonej cegły. A poza za tym, kopalnia to symbol Gliwic, symbol Śląska - mówił prezydent.

Ekspertom z Unii Europejskiej spodobało się ponowne ożywienie kopalni i przekazali na ten cel 9,5 mln euro. Całość kosztowała 24 miliony euro, z czego pozostałą część wyłożyło miasto.

Wielka zmiana w ostatnich latach nastąpiła też w rejonie ulicy Pszczyńskiej, gdzie powstało skrzyżowanie autostrad Gliwice - Sośnica. Choć budowano je przez dwa lata, to przecież plany realizacji tej inwestycji sięgają, choć w zmienionym kształcie, już PRL-u. Przed laty biegła tędy wyboista Pszczyńska, a wokół były pola i firmy różnych branż. W przyszłym roku ma się tu zacząć budowa największego centrum handlowego w Polsce.

A Waszym zdaniem, co zmieniło się w Gliwicach w ciągu ostatnich 10 lat na lepsze, a co na gorsze? Co jeszcze trzeba zrobić? Komentujcie!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto