Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co Twoje dziecko robi w sieci? W SP nr 9 uczą jak bezpiecznie korzystać z internetu

JH
SP nr 9 w Gliwicach uczy dzieci, że internet to nie tylko źródło wiedzy.
SP nr 9 w Gliwicach uczy dzieci, że internet to nie tylko źródło wiedzy. Joanna Heler
Siedmioletni Karol wpisując w internetową wyszukiwarkę brzydkie słowo zaczynające się na literę „d" trafił na pornograficzną stronę.

Z kolei rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 9, podczas szkolenia ze specjalistą od cyberprzemocy zdziwili się, że nawet za niewinną „Królewną Śnieżką" wpisaną w internet kryją się nieprzyzwoite treści. Gliwicka „dziewiątka" jest kolejną, która stara się o certyfikat „Szkoły bezpiecznego internetu". W tym miesiącu będą tworzyć plakat promujący bezpieczne kontakty w sieci.

Mateusz Barglik z VIc w ciągu tygodnia przed ekranem komputera może spędzić maksymalnie 7 godzin. Taką ma umowę z rodzicami. To on też samodzielnie, choć na ich prośbę zainstalował program odsiewający niepożądane treści.

– Internet najczęściej wykorzystuję jako narzędzie komunikacji ze znajomymi. Wchodzę na Facebooka i gadu-gadu. Jestem także częstym gościem na youtube. Szukam tam filmów o deskorolkowcach, sam też coś wrzucam – mówi Mateusz. 


Jednym z pierwszych kroków w „9", towarzyszącym staraniom o certyfikat „Szkoły bezpiecznego internetu", było zabezpieczenie komputerów, z których korzystają tak uczniowie, jak i nauczyciele filtrami blokującymi strony internetowe. 


– Uczniowie są niejednokrotnie lepiej wyedukowani, jeśli chodzi o możliwości internetu, od swych rodziców. Stąd zajęcia tak z jednymi, jak i z drugimi. Dzieci wyczulamy, by nikomu nie podawały w sieci jakichkolwiek danych mogących ujawnić nie tylko personalia, ale także adres domowy, jak i nazwę szkoły. Jeśli już chcemy spotkać się z osobą poznaną w internecie, zabierzmy na spotkanie koleżankę. Przecież ktoś, kto przedstawia się jako dziesięcioletnia dziewczynka, może np. okazać się dorosłym mężczyzną o złych zamiarach – mówi Joanna Troll, pedagog szkolny z „dziewiątki". 


Anna Pomykała, dyrektor placówki dodaje, że do tej pory w szkole doszło do jednego incydentu niezgodnego z wewnętrznym regulaminem postępowania w przypadkach cyberprzemocy. Reguluje on tak postępowanie względem sprawcy, jak i ofiary.


– Na internetowym blogu jedna z uczennic niecenzuralnie wyrażała się o koleżance. Ponieważ przyznała się, skończyło się na przeprosinach i rozmowie z rodzicami. Obeszło się bez wzywania policji – dodaje Anna Pomykała, dyrektor SP nr 9. 


Na naszym terenie na liście „Szkoły bezpiecznego internetu" są: w Gliwicach – szkoły podstawowa nr 8, 12, 32, 
Górnośląskie Centrum Edukacyjne, Technikum Ekonomiczne nr 9 w Zespole Szkół Ogólnokształcąco-Ekonomiczych, Gimnazjum Nr 11 w Zespole Szkół Ogólnokształcąco-Ekonomiczych, w Pyskowicach Szkoła Podstawowa nr 4 i Zespół Szkół, Zespół Szkół w Pilchowicach, a w Knurowie Miejska Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi.     

  

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto