Cracovia - Piast Gliwice 2:0. Lawina nieszczęść [ZDJĘCIA]

Rafał Musioł
Cracovia pokonała Piasta Gliwice i awansowała na pozycję wicelidera tabeli, a mistrzowie Polski przegrali drugi mecz z rzędu. Nerwowo było nie tylko na murawie, ale także na ławkach rezerwowych.

Takiej kumulacji pecha, nerwów i innych nieszczęść, jaka spotkała Piasta Gliwice w wyjazdowym meczu z Cracovią, nie sposób było przewidzieć. Plan Waldemara Fornalika runął bardzo szybko, a potem było już tylko gorzej.

W 12 minucie Oleksiej Dytiatiew został kopnięty przez Bartosza Rymaniaka w twarz. Zagranie gliwiczanina było czystym przypadkiem, rywal upadał i znalazł się niemal w parterze, ale sędzia, który najpierw pokazał winowajcy żółtą kartkę, po konsultacji VAR zmienił zdanie i wyrzucił go do szatni.

Ta decyzja stała się lontem pod beczką emocji wokół boiska. Jeszcze przed przerwą żółtą kartkę zobaczył drugi trener Piasta, brat Waldemara Fornalika Tomasz, a czerwoną kierownik zespołu Adam Fudali. W dodatku w 42 minucie Tomas Huk tak przeciął dośrodkowanie Michala Siplaka, że piłka wpadła do siatki obok Frantiska Placha.

Przewaga Cracovii nie podlegała dyskusji, ale wynik nie był przesądzony.
- Faktycznie, mogło być wyżej, ale cóż, trzeba strzelić jedną bramkę i walczyć o co najmniej remis - mówił w przerwie kontuzjowany Jakub Czerwiński.

Tuż po przerwie strata została podwojona. W 47 minucie Michał Rakoczy z rocznika 2002 świetnie wyskoczył do dośrodkowania Mateusza Wdowiaka i było 2:0. Co ciekawe, strzelec dzień wcześniej zagrał w rezerwach „Pasów” i również strzelił gola rezerwom Wisły.

Mistrzowie Polski wyraźnie stracili wówczas resztki nadziei i chociaż ambitnie próbowali atakować, to jednak ich poczynania pozbawione były przekonania, że losy spotkania da się jeszcze odmienić.
- Na pewno po Piaście spodziewaliśmy się więcej - przyznał po meczu Rakoczy.

Cracovia - Piast Gliwice 2:0 (1:0)
1:0
Tomas Huk (42-sam.), 2:0 Michał Rakoczy (47)
Cracovia Peskovic - Rapa, Dytiatjew, Datković, Siplak (85. Pestka) - Wdowiak (70. Vestenicky), Dimun, Gol, Rakoczy (55. Strózik), Hanca - Lopes. Trener: Michał Probierz.
Piast Gliwice Plach - Korun, Huk, Malarczyk - Rymaniak I(12), Milewski (78. Borkała), Sokołowski (46. Jodłowiec), Hateley, Kirkeskov - Parzyszek (62. Tuszyński), Felix. Trener: Waldemar Fornalik.
Żółte kartki Gol, Dytiatjew, Datković, Siplak - Korun, Huk.