Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Nowoczesność na miarę czasu

Redakcja
fot. OS WARTA
W częstochowskiej oczyszczalni rocznie wytwarza się z osadu ok. 1,9 mln metrów sześciennych biogazu, z którego w agregacie prądotwórczym powstaje ok. 5 mln kWh energii elektrycznej

Oczyszczalnia ścieków "WARTA" S. A. w Częstochowie już w momencie jej powstania należała do najnowocześniejszych obiektów w kraju. Jednak zmieniające się wymogi dotyczące ochrony środowiska wymusiły niezbędne modernizacje. Wykorzystano w tym celu środki unijne, co ułatwiło finansowanie inwestycji. Na tym jednak nie koniec - planowane są kolejne zmiany, które sprawią, że oczyszczalnia będzie funkcjonować jeszcze lepiej.

Centralna Oczyszczalnia Ścieków w Częstochowie wybudowana została na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, jako najnowocześniejszy tego rodzaju obiekt w kraju, zawierający innowacyjne rozwiązania techniczne i technologiczne w zakresie oczyszczania ścieków. Budowa obiektu była uwieńczeniem kilkunastoletnich starań zmierzających do przywrócenia czystej wody w zanieczyszczonej rzece Warcie.

W 2000 r. ówczesne władze spółki zatwierdziły plan jej modernizacji, który obejmował sektor biologiczny ze szczególnym zwróceniem uwagi na redukcję azotu i fosforu w oczyszczanych ściekach uwzględniający zmieniające się i coraz większe wymagania jakościowe dla tego rodzaju zanieczyszczeń zarówno przez ustawodawstwo krajowe, jak i unijne. Zaplanowano także modernizację sektora osadowego zapewniającą lepszą fermentację i higienizację osadów ściekowych oraz ograniczenie ich ilości poprzez termiczne suszenie.

Szeroki zakres zaplanowanych prac modernizacyjnych sprawił, iż ich koszt był ogromny, nie do udźwignięcia bez wsparcia funduszy unijnych. Zarząd Miasta w 2002 roku podpisał Memorandum Finansowe ISPA "Oczyszczanie ścieków i uzdatnianie wody pitnej w Częstochowie", które obejmowało między innymi inwestycje w Centralnej Oczyszczalni Ścieków.

W ramach realizowanego przedsięwzięcia wykonano przebudowę części biologicznej i modernizację części osadowej wraz z budową nowych obiektów w sektorze osadowym. Modernizacja części biologicznej i zaproponowane rozwiązania technologiczne mają na celu zapewnienie takiego stopnia oczyszczania, aby skład ścieków odprowadzanych do odbiornika, w tym przypadku rzeki Warty, był zgodny z wszelkimi normami i wymogami prawnymi.

Dopływające do oczyszczalni ścieki komunalne w ilości ok. 16 mln m sześc. (rok 2011) trafiają do części mechanicznej oczyszczalni, gdzie poddawane są różnego rodzaju zabiegom, które pozwalają na usunięcie zanieczyszczeń stałych. Następuje wydzielenie ze ścieków skratek, piasku i tłuszczów. Ścieki następnie przepływają do części biologicznej, gdzie w drodze zachodzących procesów biologicznych dochodzi do usunięcia ze ścieków substancji organicznych i związków biogennych (związki azotu i fosforu). Redukcja zanieczyszczeń dla BZT5, ChZT, zawiesiny wynosi 94÷97%, dla azotu ponad 87% i dla fosforu ok. 92%.
W procesie oczyszczania ścieków powstaje tzw. osad nadmierny, który jest usuwany z układu i wraz z osadem wstępnym jest poddawany zagęszczeniu i dalszej przeróbce.

Z osadu w drodze fermentacji metanowej (procesy biochemiczne) wydziela się biogaz, który zostaje wykorzystany do celów energetycznych. Rocznie wytwarza się z osadu ok. 1,9 mln m sześc. biogazu, z którego w agregacie prądotwórczym powstaje ok. 5 mln kWh energii elektrycznej wykorzystywanej dla potrzeb własnych oczyszczalni. Aby wyprodukować taką ilość energii elektrycznej w elektrowni konwencjonalnej, trzeba by spalić ok. 2,1 mln kg węgla kamiennego.
Osad przefermentowany zostaje następnie poddany odwodnieniu i trafia do suszarni osadu, gdzie w wyniku obróbki termicznej zostaje wysuszony i uformowany w postać suchego granulatu o wysokich wartościach energetycznych.

Efekty ekologiczne modernizacji części ściekowej oczyszczalni biologicznej sprowadzają się do zminimalizowania ilości substancji biogennych - fosforu oraz azotu zawartego w ściekach oczyszczonych do poziomu określanego przez normy unijne. Nie ulega wątpliwości, że przeprowadzona modernizacja przyczyniła się do spełnienia wszelkich wymagań środowiskowych, jakie nakładają na Oczyszczalnię ścieków "WARTA" krajowe i unijne akty prawne dotyczące zawartości azotu i fosforu w ściekach oczyszczonych.

Przeprowadzone w ostatnich latach modernizacje obiektów technologicznych obejmowały głównie sektor biologiczny i osadowy. W najbliższych latach konieczna jest dalsza modernizacja urządzeń i obiektów w celu utrzymania wysokiej sprawności wszystkich instalacji odpowiedzialnych za realizację skomplikowanego reżimu technologii oczyszczania ścieków. Niektóre urządzenia wymagają wymiany ze względu na stan techniczny wynikający z wieloletniej eksploatacji oraz technologicznie nie są do zaakceptowania choćby ze względu na dużą energochłonność. Tak jest np. ze stacją dmuchaw, która obecnie poddawana jest modernizacji. Dmuchawy zastępowane są nowymi urządzeniami o wyższej sprawności energetycznej i wydajności dostosowanej do prowadzonego procesu technologicznego.

Modernizacji podlega również szereg obiektów w części mechanicznej oczyszczalni ścieków. W budynku krat zostaną wymienione istniejące kraty na nowoczesne urządzenia mechaniczne do zatrzymywania skratek. Modernizacja piaskownika obejmuje wymianę wyeksploatowanego wyposażenia, zmianę układu odbioru i transportu piasku oraz zastosowanie nowego układu separacji i płukania piasku. Modernizacji będzie podlegać również Centralna Przepompownia Ścieków, obiekt wybudowany w latach 60. XX wieku, który wymaga gruntownej przebudowy oraz zastosowania nowych energooszczędnych pomp.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto