Dni Dziedzictwa Kulturowego Gliwice 2017

MAKI
Łabędy pełne ciekawostek, jakich nie znacie. Wystawa, warsztaty, wykłady, a także spacer po dzielnicy z przewodnikiem. Wszystko za darmo. W niedzielę - Gra Miejska z nagrodami: zaproszeniami na rejs.

Dni Dziedzictwa Kulturowego Gliwice 2017 - w tym roku w Łabędach.

Najstarsze ślady pobytu człowieka w Łabędach wiążemy z epoką kamienia. Natrafiono tu na ślady pracowni krzemieniarskiej ze schyłkowego paleolitu, a także znaleziono zabytki krzemienne związane ze społecznościami mezolitycznymi.

Wystawa Od wsi rycerskiej do przemysłowej dzielnicy Gliwic

Od 16 września obok Centrum Sportowo-Kulturalnego „Łabędź” (ul. Partyzantów 25) prezentowana będzie plenerowa wystawa Łabędy. Od wsi rycerskiej do przemysłowej dzielnicy Gliwic. Ekspozycja, przygotowana przez archeolog Muzeum w Gliwicach – Monikę Michnik i historyk Muzeum w Gliwicach – Annę Kulczyk zapozna nas z historią dzielnicy i najciekawszymi odkryciami, jakich tu dokonano. W Łabędach natrafiono między innymi - zupełnie przypadkowo, podczas wybierania piasku - na cmentarzysko kultury łużyckiej sprzed 650 – 400 lat p.n.e.

Ekspozycja przybliży charakter pochówków właściwych dla tej kultury i pozwoli dowiedzieć się, jakie przedmioty składano wraz ze zmarłymi do grobów. Na planszach wystawy znajdziemy też informacje o dwu średniowiecznych grodziskach, które były tu usytuowane, a reprodukcje archiwalnych map, pocztówek i fotografii pozwolą zapoznać się i umiejscowić charakterystyczne dla dzielnicy obiekty sakralne i przemysłowe.

Wykład na temat dziejów Łabęd i spacer z przewodnikiem
Bliżej będzie je można poznać uczestnicząc w wykładzie ks. Piotra Góreckiego Dzieje Łabęd w zarysie (nie tylko kościelnie), który odbędzie się tuż po otwarciu wystawy w Centrum Łabędź, a także podczas spacerów, na które 16 września wyruszymy wspólnie z dr Dagmarą Wójcik, historykiem sztuki, kustoszem Muzeum w Gliwicach i Andrzejem Drągowskim, przewodnikiem PTTK. Wędrując po Starych Łabędach przemierzymy epoki od średniowiecza do pierwszej połowy XX wieku. Na trasie trzygodzinnej wycieczki znajdą się między innymi kapliczka przydrożna św. Nepomucena, zabudowania gospodarcze dawnego pałacu Welczków, Śluza Łabędy na Kanale Gliwickim, dawny Dom Kultury, kościół ewangelicki Marcina Lutra i kościół pw. św. Jerzego.

Powstanie tej ostatniej świątyni, wybudowanej w latach 1937-1939 z myślą o mieszkańcach rozrastających się osiedli robotniczych, było konsekwencją dynamicznego rozwoju Łabęd, który rozpoczął się w połowie XIX w., wraz z rewolucją przemysłową. Związany był z budową ważnych linii komunikacyjnych, oraz drugiego w kolejności zakładu przemysłowego w Gliwicach, jakim była huta żelaza Hermina – obecnie Huta Łabędy.

Zwiedzanie huty
Na zwiedzanie tego ogromnego zakładu przemysłowego – wspólnie z Jakubem Nowakiem, pracownikiem Huty Łabędy - muzeum zaprasza już w piątek, 15 września. Nie tylko będziemy mogli zobaczyć, jak dziś wygląda działalność huty, ale też poznamy jej historię. Ale niestety - liczba miejsc jest ograniczona i już zapisów na tę wycieczkę nie ma.

Rzeczne wrota na świat
Nie byłoby dynamicznego rozwoju Łabęd bez szlaków komunikacyjnych – kolei, a także kanałów Kłodnickiego i Gliwickiego, dzięki którym Odrzańska Droga Wodna prowadziła wprost do serca Górnego Śląska. Kanał Kłodnicki, wybudowany w latach 1792-1822 - w XIX stuleciu odegrał znaczną rolę w rozwoju regionu.

Kłodnikickim transportowano węgiel z zabrzańskiej kopalni Królowa Luiza oraz z kopalni Król w Królewskiej Hucie do Gliwic i dalej na zachód. Łabędzki odcinek kanału został otwarty już w 1806 r.

Kanał Gliwicki powstał w latach 1934-1939, kiedy Kanał Kłodnicki – ze względu na niską przepustowość - w większości zasypano.

W Łabędach czynna jest także jedna z sześciu śluz wodnych Kanału Gliwickiego czyli Śluza Łabędy o długości 71,50 m i szerokości 12 m.
Z historią kanałów - wodnych dróg Śląska – zapoznamy najmłodszych w sobotę, 16 września, podczas warsztatów, w trakcie których będą budować trójwymiarowe makiety – śluzy wodnej i statku wycieczkowego.

To świetna „sucha zaprawa” przed niedzielnym rejsem Kanałem Gliwickim, którego trasa przebiegać będzie od Mariny Gliwice przez śluzę Łabędy do Huty Łabędy oraz Bumaru Łabędy i z powrotem. Godzinny rejs to niewątpliwie jedna z największych atrakcji tegorocznych, XV Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego.

W niedzielę - zaproszenie do do Miejskiej Gry Terenowej Łabędzki odkrywca. Biorący w niej udział poznają ważne miejsca związane z historią dzielnicy – otrzymają specjalną mapkę z zaznaczonymi punktami, które będą musieli odnaleźć i wykonać zadanie.

Każde rozwiązane zadanie to litera do hasła. Karty z prawidłowymi odpowiedziami będą uczestniczyć w losowaniu nagród. Jest o co walczyć, bo wygrać można jeden z 50 pakietów zawierających 4 bilety na rejs Kanałem Gliwickim w sezonie 2018!

Udział we wszystkich wydarzeniach w ramach XV edycji Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego jest bezpłatny. Osoby niepełnoletnie mogą brać udział w zwiedzaniu, warsztatach oraz rejsie wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

Netflix będzie kręcił w Krakowie. Projekt na razie owiany tajemnicą

Wideo

Dodaj ogłoszenie