Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Dodatek węglowy. Ile wpłynęło wniosków i czy śląskie miasta wypłacają dofinansowania?

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Dodatek węglowy - mieszkańcy czekają na wypłaty
Dodatek węglowy - mieszkańcy czekają na wypłaty pixabay
Ceny opału i nadchodząca zima spędza sen z powiek niejednemu mieszkańcowi naszego kraju i naszego województwa. W polskich miastach i gminach trwa przyjmowanie wniosków o dodatek węglowy. Można uzyskać dofinansowanie w wysokości 3 tys. zł. Sprawdzamy, ile wniosków przyjęły Gliwice, Knurów, Ruda Śląska i Zabrze oraz czy rozpoczęły się już wypłaty świadczeń.

Dodatek węglowy w śląskich miastach – ile wpłynęło wniosków

Między sąsiadującymi ze sobą miastami jest ogromny rozstrzał w ilości wniosków o dodatek węglowych złożonych przez mieszkańców.

  • Knurów – 1676 (4,35 proc. mieszkańców miasta)
  • Gliwice – ok. 4500 (2,5 proc. mieszkańców miasta)
  • Ruda Śląska – 7795 (5,7 proc. mieszkańców miasta)
  • Zabrze – ponad 11000 (6,5 proc. mieszkańców miasta)

To stan na 23 września. Jak informuje nas Dawid Wowra, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Zabrze, połowa złożonych wniosków jest już zaewidencjonowana w systemie, pozostała część czeka na weryfikację. Jednocześnie rzecznik dodaje, że Zabrze otrzymało już pierwsze środki i dokonało wypłaty dodatku węglowego niektórym mieszkańcom.

W pozostałych miastach sytuacja nie wygląda tak dobrze, Ośrodki Pomocy Społecznej donoszą, że nadal czekają na środki z budżetu państwa.

- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej informuje, iż zgodnie z ustawą z dnia 5 sierpnia 2022 roku o dodatku węglowym, wypłata dodatku węglowego powinna zostać zrealizowana do miesiąca od dnia złożenia wniosku o jego wypłatę. Jednocześnie nadmieniamy, iż Miasto Ruda Śląska nie otrzymało jeszcze środków z budżetu państwa na realizację tego zadania. Po ich otrzymaniu tutejszy Ośrodek niezwłocznie rozpocznie realizację wypłat przyznanego dodatku węglowego – czytamy w komunikacie na stronie internetowej rudzkiego MOPS-u.

Podobne informacje otrzymujemy w Gliwicach i Knurowie. Miasta zapewniają, że gdy tylko otrzymają środki od Wojewody Śląskiego, niezwłocznie zaczną wypłacać je mieszkańcom.

Dodatek węglowy – co zrobić, żeby otrzymać dofinansowanie

Jak podaje strona internetowa Ministerstwa Klimatu i Środowiska, formularz zgłoszeniowy jest bardzo prosty. W pierwszej kolejności należy podać informację do kogo kierowany jest wniosek. Przesłane dokumenty będą rozpatrywane przez gminy, konieczne jest więc podanie, czy wniosek kierowany jest do wójta, burmistrza czy do prezydenta miasta. W dalszej części formularza należy podać swoje dane osobowe oraz dane osób, które współtworzą dane gospodarstwo domowe.

Kolejnym krokiem jest wskazanie jednego, głównego źródła ogrzewania węglowego, przykładowo kotła bądź pieca kaflowego. Ministerstwo przypomina, że wskazane źródło ciepła powinno być wcześniej wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Komisje rozpatrujące wnioski będą to weryfikować.

Jak podaje Ministerstwo, od dnia złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku, gmina ma 30 dni na wypłatę dodatku węglowego w wysokości 3 tys. zł. Jak się okazuje, realizacja tego wymogu stoi w wielu miastach pod znakiem zapytania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto