Dopłata na usunięcie azbestu z terenu Gliwic
Dofinansowanie można otrzymać na demontaż lub zebranie wyrobów azbestowych wcześniej zdemontowanych oraz na ich transport i utylizację. Dotacja może wynieść do 40 proc. kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż:
- 320 zł/t odpadu zawierającego azbest – jeżeli na zadanie składają się: demontaż, zbieranie, transport i unieszkodliwienie odpadu o I stopniu pilności,
- 240 zł/t odpadu zawierającego azbest – jeżeli na zadanie składają się: zbieranie, transport i unieszkodliwienie odpadu o I stopniu pilności
Ponadto można uzyskać dopłatę wynoszącą do 36 proc. kosztów kwalifikowanych w przypadku demontażu, zbierania, transportu i unieszkodliwiania odpadu o II i III stopniu pilności. Dofinansowanie wyniesie tu nie więcej niż 288 zł/t odpadu zawierającego azbest.
Osoby ubiegające się o dofinansowanie, wraz z wnioskiem o przyznanie dotacji, powinny złożyć między innymi aktualną ocenę stanu i możliwości bezpiecznego użytkowania wyrobów zawierających azbest, aktualną informację o wyrobach zawierających azbest oraz kolorowe zdjęcia obiektów, z których planowany jest demontaż azbestu. Pełną listę niezbędnych dokumentów można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej gliwickiego Urzędu Miejskiego. Wniosek oraz inne wymagane formularze można pobrać ze strony internetowej bip.gliwice.eu.
Wnioski można składać do 20 kwietnia, istotne jest, że wymagany okres realizacji wszystkich dotowanych zadań musi się zawrzeć w przedziale od 1 stycznia do 30 września 2023 r. Dodatkowych informacji na temat dopłat udziela Wydział Środowiska Urzędu Miejskiego w Gliwicach – ul. Zwycięstwa 21, III piętro, pokój nr 340, tel. 32 238 56 26.
Azbest jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia – dlatego musi zniknąć
Materiały zawierające azbest cieszyły się w budownictwie w latach 70-tych ogromną popularnością ze względu na niską cenę i dużą wytrzymałość. Jak się okazało, włókna azbestu są bardzo niebezpieczne dla zdrowia – wdychane powodują nowotwory, są również przyczyną innych poważnych chorób.
Właśnie z tego powodu materiały zawierające azbest muszą zostać usunięte. Niezwykle ważne jest, by eternitu z azbestem i innych produktów nie usuwać samodzielnie. Zbieranie, demontaż, transport oraz utylizację materiałów, które zawierają azbest mogą prowadzić wyłącznie wyspecjalizowane firmy zatrudniające przeszkolonych i odpowiednio wyposażonych pracowników. Za samowolne usunięcie azbestu i wyrzucenie go w niewłaściwym miejscu grożą wysokie kary, a nawet pobyt w areszcie.
Zobacz także
- Nowe autobusy miejskie w Gliwicach. 17 pojazdów hybrydowych zasili tabor PKM
- Hala pneumatyczna na dawnym Koksowniku w Zabrzu. Co dalej z zawalonym obiektem?
- Muzeum Techniki w Gliwicach. Klisze do aparatów i dyskietki – kiedyś miał je każdy
- ZTM ściągnął od gapowiczów ze Śląska i Zagłębia 30 mln opłat za brak biletów
W Kościerzynie powstało 66 mieszkań komunalnych
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Kto dostanie literacką nagrodę Nobla? Typy, przecieki, doniesienia
- Kto weźmie udział w przedwyborczej debacie w TVP? Znamy coraz więcej szczegółów
- Wiceminister ujawnia dzięki czemu szybko zlokalizowano i złapano Sebastiana M.
- Będzie kolejny wniosek o uchylenie immunitetu marszałka Grodzkiego? Ziobro komentuje