Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzieci mają swój Uniwersytet Śląski

Krzysztof Gierak
Krzysztof Gierak
Młodzi studenci mają indeksy, obowiązują ich wykłady i zaliczenia, a najstarsi z nich mają 12 lat. I semestr Uniwersytetu Dzieci już za nami.

Wczorajszego popołudnia zakończył się pierwszy semestr działalnościi Uniwersytetu Śląskiego Dzieci. Skończyło go ponad 500 młodych studentów w wieku od 5 do 12 lat, którzy podzieleni byli na trzy grupy: Odkrywców, Poszukiwaczy i Młodych Naukowców.

- Nie jesteśmy zawiedzeni. Nasze wrażenia po pierwszym semestrze działalności są bardzo pozytywne. Jesteśmy pełno entuzjazmu i przyjemności z prowadzenia tego projektu - wyjaśnia w rozmowie z MM Silesia dr Jerzy Jarosz, Dziekan Uniwersytetu Śląskiego Dzieci - Ten semestr był bardzo budujący dla nas, jak i dla naszych małych żaków. Było dużo uśmiechu, nowych doświadczeń, zabawy i przede wszystkim nauki - dodaje.

Polecamy również: Laury Studenckie Uniwersytetu Śląskiego wręczone [Foto + Wideo]

Wykład pt._ "Jak dinozaura zrobić?" _dr Andrzeja Boczarowskiego, paleontologa z Wydziału Nauk o Ziemi, w którym przedstawiono tajniki fascynującego procesu stwarzania prehistorycznego gada, zainaugurował otwarcie Uniwersytetu Śląskiego Dzieci 6 czerwca 2009. Pierwszy semestr zakończyły trzy wykłady, w których Odkrywcom dr Boczarowski opowiedział o powstaniu wszechświata, a Poszukiwacze dowiedzieli się jak powstał człowiek. Młodych Naukowców dr Andrzej Kędziorski zabrał w świat "sekretów widzenia”, próbując m.in. wpłynąć siłą woli na ruch obserwowanego obiektu.

- Wbrew pozorom studiowanie na Uniwersytecie Dzieci jest podobne do studiowanie naszych "dorosłych" studentów. Rok akademicki Uniwersytetu Śląskiego Dzieci pokrywa się z rokiem akademickim Uniwersytetu Śląskiego i jest podzielony na dwa semestry. Małych żaków obowiązują indeksy, chodzą na ćwiczenia i seminaria, a po każdym wykładzie dostają od prowadzącego kartę zaliczeniową - wyjaśnia dr Jerzy Jarosz - Pod koniec semestru każdy wykładowca przygotowuje pytania dla najmłodszych ze swojego wykładu. Studenci uzyskują promocję na kolejny semestr i rok studiów oraz dyplom ukończenia Uniwersytetu na podstawie uzyskanych kart zaliczeniowych - dodaje.

Zdjęcia z inauguracji UŚD w czerwcu 2009 | Źr: Uniwersytet Śląski Dzieci

Do tej pory zajęcia odbywały się w soboty w salach Uniwersytetu Śląskiego, jednak od nowego semestru w marcu, na który ruszyły już zapisy, całkiem możliwe, że będą się one odbywały również w tygodniu. Dodatkowo zostanie poszerzona oferta edukacyjna, a mali studenci będą mieli możliwość wyboru zajęć, na które chcą chodzić.

Uniwersytet Dzieci kończy się wraz z pójściem dzieci do gimnazjum. Wtedy mali żacy dostają świadectwo ukończenie uniwersytetu i dyplom wraz ze spisem zaliczonych przedmiotów.

Celem projektu Uniwersytetu Śląskiego Dzieci jest rozbudzanie w dzieciach pasji związanej ze zdobywaniem wiedzy, a także pielęgnowanie w nich naturalnej ciekawości świata w czasie wykładów i zajęć warsztatowych. Przypomnijmy, że pierwszy Uniwersytet Dzieci powstał przy Uniwersytecie Jagielońskim w maju 2007 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto