Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Dawcy szpiku 8 stycznia w Mojuszu - pomóżmy Pawłowi w walce z białaczką limfoblastyczną

Janina Stefanowska
ze zbiorów rodzinnych
8 stycznia w godz. 9.30 - 16 w remizie strażackiej w Mojuszu odbędzie się Dzień Dawcy Szpiku na rzecz Pawła Marcinskiego, 36-letniego mieszkańca tej wsi. Organizuje ją Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska a celem jest zarejestrowanie w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych. To z tej bazy korzysta się, gdy chory nie znajdzie wśród najbliższych dawcy szpiku.

Paweł Marcinski ma 36 lat. Ma rodzinę - żonę, 2 synów. Pracuje, działa na rzecz straży pożarnej w Mojuszu. 26 listopada 2016 r. dowiedział się, że będzie potrzebował dawcy. Wiadomość o białaczce limfoblastycznej przyszła nagle. Lekarz skierował go na badania. Wyniki wyszły tak złe, że laboratorium dzwoniło do pacjenta. I od razu szpital, przetaczanie płytek krwi. Diagnoza - ostra białaczka limfoblastyczna. Paweł został w szpitalu.
>>> Tak było podczas akcji reejstracki dawców szpiku w Mojuszu
Strażacy z gminy Sierakowice wystosowali apel o oddawanie krwi - z oznaczaniem, to dla Pawła. Ta krew pomaga utrzymać go przy życiu do chwili znalezienia dawcy szpiku i przeszczepu.

Dzień Dawcy Szpiku w Mojuszu
Przygotowaniem akcji rejestrowania potencjalnych dawców szpiku zajmuje się Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska - organizacja non-profit, której misją jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia szpiku lub komórek macierzystych.
- Aktualnie mamy już prawie milion potencjalnych dawców w bazie DKMS - informuje Dorota Wójtowicz-Wielgopolan, PR koordynator fundacji. - Ponad 3600 osób zostało dawcą faktycznym, czyli oddało swoje komórki macierzyste. Statystycznie tylko procent dawców potencjalnych zostaje dawcą faktycznym, tak trudno jest znaleźć bliźniaka genetycznego w zakresie układów antygenów HLA. Trzeba podkreślić, że 75 procent przypadków dawce znajduje się wśród osób niespokrewnionych. I choć na całym świecie mamy już prawie 29 milionów potencjalnych dawców a nadal co 5 pacjent pozostaje bez swojego bliźniaka – dawcy.

Kto może zostać dawcą
Na potencjalnego dawcę szpiku zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg, ale bez dużej nadwagi. Rejestracja zajmuje  tylko chwilę, a polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności tkankowej. Jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, będzie mogło dojść do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr. PESEL.
Przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych dokonuje się głównie u pacjentów cierpiących na choroby układu krwiotwórczego, najczęściej w różnych postaciach ostrej białaczki - informuje strona DKMS..
- Dziś w 80 proc. przypadków pobiera się i przeszczepia krwiotwórcze komórki macierzyste z krwi obwodowej - wyjaśnia DOrota Wójtowicz - Wiegopolan. - Zabieg aferezy wygląda jak autotransfuzja krwi. Tylko w 20 proc. przypadków pobiera się szpik kostny, z talerza kości biodrowej, w pełnej narkozie. O tym, jaki materiał przeszczepowy będzie pobrany, w każdym wypadku decyduje lekarz biorąc pod uwagę, który daje najlepsze rokowania sukcesu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto