Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Edu IT 2015: Po co w szkole nowe technologie i jak sprawić by nowe technologie pomagały w pracy?

Piotr Grela
Edu IT2015: Dziś w Centrum Edukacji i Biznesu "Nowe Gliwice" przy ul. Bojkowskiej odbyła się konferencja pt. Edu IT 2015 Nowoczesne Technologie w Edukacji, dzięki której można było bliżej poznać szkołę z XXI wieku. Czy nauczyciele i placówki idą z duchem czasu?

Czy da się władać komputerem bez użycia myszy?

To już druga edycja Edu IT Nowoczesne Technologie w Edukacji, w której udział wzięło ponad 500 osób z dziewięciu województw. Środowiska nauczycieli, dyrektorów placówek oświatowych na własnej skórze mogli przekonać się jak bardzo naprzód posunęła się technologia i jak cuda techniki mogą ułatwić im codzienną pracę.

Edu IT 2015 - z technologią za pan brat

Przybyłych gości przywitał Grzegorz Nitkiewicz, prezes Śląskiej Sieci Metropolitalnej, a następnie głos zabrał zastępca prezydenta Gliwic, Piotr Wieczorek, który pochwalił idee szerzenia i wdrażania nowych technologii dla celów edukacyjnych. - To spotkanie jest wyjątkową okazją do zapoznania się z potencjałem nowych pomocy szkolnych, które udostępniane są wraz z postępem technologicznym. Szczególnie mogą z tego skorzystać nauczyciele i dyrektorzy szkół - wyrażał nadzieję Piotr Wieczorek.

Organizatorem ogólnopolskiej konferencji Edu IT Nowoczesne Technologie w Edukacji jest Śląska sieć Metropolitalna przy pomocy partnera strategicznego, firmy IBM. Przybyłe na miejsce osoby związane z edukacją miały okazję wysłuchać interesujących wykładów, uczestniczyć w warsztatach i na własnej skórze przekonać się jak technologia poszła do przodu, jak można cudeńka techniki wykorzystać w codziennej pracy dydaktycznej. - Staraliśmy się tak dostosować program konferencji, by nawet ten niezaawansowany w technologiach, mógł skorzystać. Staramy się przekonać wszystkich, że to co przechowują w kieszeniach, czyli smartfony komórki, można wykorzystać jako narzędzia dla celów edukacyjnych - zaznacza Magda Foltyniak z Departamentu Edukacji przy Śląskiej Sieci Metropolitalnej.

Kartka i długopis kontra tablet graficzny? Jedno nie wyklucza drugiego

W korytarzach Centrum Edukacji i Biznesu "Nowe Gliwice" przy ul. Bojkowskiej rozstawili się wystawcy, którzy przekonują, że nie warto być z technologią na bakier. Okazuje się, że nawet elektronicznego gryzonia można zastąpić, by w pełni kontrolować komputer. Wystarczy opanować graficznego tablet. - Wszystko co chcielibyśmy robić odręcznie na komputerze: pisać rysować, uprawiać sztukę, nic prostszego! Postępuje się identycznie jak z kartką. Papier pozostanie papierem, Nie chodzi o to, żeby papier zlikwidować, ale doczekaliśmy takich czasów, że wszystkie te czynności robić w komputerze - przekonuje Janusz Zamojski z firmy Pixonet.

Edu IT 2015 - nauka dla nauczycieli

Kluczowym elementem całej układanki nauczania przy pomocy cudów techniki jest osoba nauczyciela. By wiedza z przedmiotów szkolnych mogła być przekazywana młodym umysłom, belfer musi lub może sprawnie korzystać z wynalazków XXI wieku. Czy nauczyciele mają technologię w małym palcu? Bywa różnie...

- Spotykamy się z oporem materii, chociaż są oprogramowania i jest dostępny nowoczesny sprzęt - mówi Robert Strzelec, dyrektor ZSO nr 3 w Gliwicach. -Technologie nie mogą być celem samym w sobie, lecz mają być pomocne w realizowaniu programu nauczania. Najważniejsze jest przeprowadzenie lekcji, a jakich środków technologii skorzysta nauczyciel, to już jego wybór. Ja osobiście namawiam i zachęcam, bo jestem entuzjastą nowinek technicznych - zaznacza zaznacza Robert Strzelec..

Tego typu konferencje są doceniane przez środowiska nauczycielskie. Różnego rodzaje szkolenia, kursy są bardzo pomocne i warto wdrażać nowe możliwości, przyswajać nową wiedzę, a następnie przekazywać ją dalej uczniom.

Edu IT 2015 - pomoc w w nauczaniu i zarządzaniu

Cudeńka techniki, interaktywne tablice, laserowe wskaźniki zamiast standardowej tablicy i kredy. Coraz powszechniejsze są równie e-dzienniki. - Jeśli chodzi o zarządzanie szkołą, nowoczesne technologie są bardzo przydatne. Można prowadzić np. dziennik elektroniczny, do którego mają wgląd zarówno nauczyciele jak i uczniowie. To się świetnie sprawdza.- uważa dyrektor ZSO nr 3.

Po zakończeniu wykładów i warsztatów, słychać było słowa pochwał i podziękować za przeprowadzoną inicjatywę. To wszystko w słowa podsumowania ubrał Jacek Tarkota, dyrektor Gliwickiego Ośrodka Metodycznego.

- Jestem przekonany, że każdy z nas znalazł coś dla siebie.Jestem przekonany, że ta konferencja jest wielkim sukcesem zarówno organizacyjnym jak i merytorycznym. Do tej pory w regionie śląskim nie mieliśmy okazji w jednym miejscu i czasie zapoznać się z tyloma praktycznymi rozwiązaniami w zakresie IT. To bardzo cenna lekcja dla nas wszystkich - dziękował Jacek Tarkota, który wyraził nadzieję dla powstania kolejnych edycji konferencji Edu IT.

Edu IT 2015 - Nowoczesne Technologie w Edukacji odbyło się pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Cyfryzacji. Ośrodek Rozwoju Edukacji, Instytut Badań Edukacyjnych, Prezydenta Miasta Gliwic, Politechniki Śląskiej i Uniwersytetu Śląskiego.

Patronem medialnym konferencji Edu IT 2015 był Dziennik Zachodni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto