MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Egzamin gimnazjaliści potraktowali jak klasówkę

(jh)
Gimnazjaliści z gliwickiej "piętnastki" na wszelki wypadek zaopatrzyli się w przynoszące szczeście maskotki oraz.... tabletki uspokajające.  Fot. MIKOŁAJ SUCHAN
Gimnazjaliści z gliwickiej "piętnastki" na wszelki wypadek zaopatrzyli się w przynoszące szczeście maskotki oraz.... tabletki uspokajające. Fot. MIKOŁAJ SUCHAN
Jak jeden mąż uczniowie trzecich klas gimnazjów, po wyjściu z sal egzaminacyjnych łapali za komórki i słali swoim rodzicom wieści "z placu boju". Ci, z którymi rozmawialiśmy, twierdzili, że nie taki diabeł straszny.

Jak jeden mąż uczniowie trzecich klas gimnazjów, po wyjściu z sal egzaminacyjnych łapali za komórki i słali swoim rodzicom wieści "z placu boju". Ci, z którymi rozmawialiśmy, twierdzili, że nie taki diabeł straszny. - Ot, kolejna klasówka - skwitowała Agata Winkler z Gimnazjum nr 15 w Gliwicach.

Uczniów, którzy po zakończonym egzaminie opuszczali mury szkoły od razu zaczepiali przypadkowi przechodnie, chcąc się dowiedzieć o pytania.

- Mój wnuczek też zdaje. Trochę się boję o to, że zjadła go trema. To przecież jeszcze dzieci, a już się na nich eksperymentuje - mówiła nam pani Teresa Kulczyńska z Zabrza.

Wczorajszy egzamin dotyczył zagadnień z wiedzy o społeczeństwie, historii, j. polskiego i sztuki. Jego tematem przewodnim były odkrycia archeologiczne i ich obecne znaczenie. Uczniowie mieli dwie godziny, by udzielić odpowiedzi na pytania, a także napisać rozprawkę. Jej temat brzmiał: Czy warto poznawać dorobek naszych przodków? W większości pytań trzeba się było oprzeć na materiałach źródłowych, w pozostałych - uruchomić własne szare komórki.
Gimnazjalistom przedstawiono także fotografie. Na ich podstawie mieli napisać skąd się wzięły piramidy i do czego niegdyś służyły. Mieli także napisać encyklopedyczną definicję archeologii oraz skonstruować tekst do szkolnej kroniki, będący relacją z wizyty w muzeum sztuki starożytnej.

Jeśli uczeń przystąpi do egzaminu i napisze go słabo, a równocześnie uzyska oceny pozytywne na świadectwie na zakończenie III klasy, to i tak ukończy gimnazjum. Może mieć jednak problem z dostaniem się do renomowanego liceum.

Egzamin jest obowiązkowy, a przystąpienie do niego jest jednym z warunków uzyskania promocji. Do egzaminu w Gliwicach przystąpiło 2 tys. 802 uczniów, w Zabrzu 2 tys. 604, w Rudzie Śląskiej 2 tys. 088, a w powiecie - 1764 osób. Dziś gimnazjaliści będą się musieli wykazać wiedzą matematyczno-przyrodniczą. Wyniki egzaminów poznamy przed 14 czerwca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening polskich piłkarzy pod okiem 2500 kibiców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto