Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Egzamin Gimnazjalny 2018: polski, historia, WOS. Co było na egzaminie? Mamy ARKUSZE! [PYTANIA, ODPOWIEDZI]

MCH
Egzamin gimnazjalny 2018: polski, historia i WOS [PYTANIA, ODPOWIEDZI]. Uczniowie kończący naukę w gimnazjach zmierzą się z trzydniowym egzaminem gimnazjalnym. Dziś, 18 kwietnia, zasiądą do arkuszy z części humanistycznej, na którą składa się język polski, historia i WOS. Arkusze i rozwiązania po egzaminie gimnazjalnym znajdziecie na naszej stronie internetowej.

W galerii powyżej znajdziecie arkusze z polskiego oraz z historii i wiedzy o społeczeństwie

ZOBACZ TAKŻE:
Egzamin Gimnazjalny 2018: matematyka, przyroda [ARKUSZE, PYTANIA, ODPOWIEDZI]

Egzamin Gimnazjalny 2018: polski, historia, WOS Co było?

Zdania gimnazjalistów co do trudności są podzielone. Jedno z pytań z historii dotyczyło średniowiecznych władców. Były też pytania dotyczące Romualda Traugutta, katedry Notre Dame, gotyku, a z WOS - zadanie sprawdzające wiedzę z parlamentu europejskiego.

Sporo pytań dotyczyło starożytności. Uczniowie musieli na przykład zmierzyć się z datami na historycznej linii chronologicznej. Nie zabrakło także historycznych map.

Pojawiła się układanka związana z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w związku ze zbliżającą się w tym temacie rocznicą. Gimnazjaliści musieli na niej ułożyć chronologicznie wydarzenia, które miały miejsce w tym okresie: od pierwszego do ostatniego.

Pojawiło się również zadanie z obrazem budynku: uczniowie musieli opisać, jaki styl reprezentuje ten budynek (prawdopodobnie barokowy) i na jakie lata przypada.

Było też dużo tekstów źródłowych dotyczących między innymi Piastów czy króla Anglii, pojawiło się też drzewo genealogiczne Jagiellonów. Gimnazjaliści musieli odpowiedzieć na pytania związane z tymi tekstami, na przykład kto wprowadzał różne reformy w okresie panowania Jagiellonów lub czy wszystkie te reformy miały miejsce za czasów ich panowania (prawda/fałsz).

Z wpisów na Twitterze wynika również, że wielu gimnazjalistów zaskoczyło pojawienie się na teście pytań dot. filozofa Jeana-Jacquesa Rousseau. Były też m.in. zadania sprawdzające wiedzę z zakresu wojny secesyjnej, aktu supremacji oraz terytoriów Władysława Łokietka i Bolesława Krzywoustego.

Egzamin gimnazjalny 2018: polski, historia i WOS [PYTANIA, ARKUSZE PDF]

Egzamin gimnazjalny 2018: polski, historia i WOS [PYTANIA, ARKUSZE PDF]

W województwie śląskim egzamin gimnazjalny 2018 napisze 37 554 uczniów. Zostanie przeprowadzony w 728 szkołach w regionie. Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia ‎gimnazjum, nie ma jednak z góry określonego minimalnego wyniku, jaki uczeń musi osiągnąć. To znaczy że nie można go nie zdać, ale warto postarać się napisać go jak najlepiej. Od jego wyników zależy bowiem, czy młodzi dostaną się do wymarzonych szkół ponadgimnazjalnych.

Egzamin gimnazjalny 2018

Ma formę pisemną i składa się z trzech części: humanistycznej (z jęz. polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie), matematyczno-przyrodniczej oraz języka obcego nowożytnego.

Egzamin gimnazjalny 2018: polski, historia i WOS
18 kwietnia, pierwszego dnia egzaminu gimnazjalnego 2018 uczniowie zmierzą się z częścią humanistyczną. O godz. 9.00 zasiądą do napisania testu z historii i wiedzy o społeczeństwie (mają na to równo godzinę). Po przerwie, o godz. 11.00 zmierzą się z arkuszami z języka polskiego. Będą mieli 90 minut na rozwiązanie zadań.

Warto pamiętać, że zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie mają formę zamkniętą. Z kolei w przypadku języka polskiego na egzaminie gimnazjalnym pojawią się również zadania otwarte, w tym jedna dłuższa wypowiedź pisemna.

Tutaj znajdziecie ARKUSZE CKE z ubiegłego roku
CZĘŚĆ HUMANISTYCZNA EGZAMINU GIMNAZJALNEGO CKE 2017

Egzamin gimnazjalny 2018: polski, historia i WOS. Co było w zeszłym roku?

W części z historii i WOS-u gimnazjaliści musieli popisać się wiedzą z zakresu m.in. Starożytnego Egiptu, renesansu, baroku oraz dochodów Unii Europejskiej. Było łącznie 25 pytań, z tego sporo zadań typu "prawda/fałsz". W jednym pojawił się na przykład obrazek stroju i na jego podstawie trzeba było odpowiedzieć czy jest to strój barokowy. Na podstawie innego zdjęcia uczniowie musieli określić który władca wówczas rządził oraz jaka była to epoka.

Trzeba było także rozpoznać na fotografiach starożytne budowle i wiedzieć, na czyją cześć zostały wzniesione, znać władców dynastii Piastowskiej i umieć skojarzyć ich z wydarzeniami historycznymi czy orientować się za czasów jakiego króla został zbudowany biały dworek w Łazienkach i jaki styl reprezentuje. Fragment tekstu do opracowania dotyczył natomiast Starożytnego Egiptu, a na podstawie tekstu źródłowego gimnazjaliści musieli również odpowiedzieć na pytanie, czy opisuje on humanizm, czy racjonalizm.

Były także pytania o kinematografię i braci Lumier, dochody Unii Europejskiej, a także o szarą strefę - na podstawie kilku opisanych sytuacji uczniowie mieli wskazać czym ona jest.

W części z jęz. polskiego do napisania była rozprawka, w której młodzi mieli odpowiedzieć na pytanie „Czy marzenia mają moc sprawczą?”. W pracy odnieść mogli się wyłącznie do tekstów literatury. Pozostałe zadania odnosiły się do trzech materiałów, które gimnazjaliści mieli przeczytać ze zrozumieniem. Były to: „Fraszka o miłości” Jana Kochanowskiego, fragment „Sherlocka Holmesa” Arthura Conana Doyle’a oraz tekst o języku młodzieżowym i zapożyczeniach z innych języków.

EGZAMIN GIMNAZJALNY 2018: PRZECIEKI

Egzamin gimnazjalny. Co warto było powtórzyć? [LEKTURY, PRZECIEKI]

Z racji, że egzamin z jęz. polskiego składa się z zadań zamkniętych i otwartych, w tym z jednej dłuższej wypowiedzi pisemnej, to warto przypomnieć sobie, jakimi regułami rządzi się opowiadanie, charakterystyka, rozprawka, opis czy też sprawozdanie. Do tego gimnazjaliści powinni przypomnieć sobie niektóre formy użytkowe takie jak CV czy list motywacyjny.

Lektury? Dość często na egzaminie pojawiają się „Potop” i „Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza, „Dziady” Adama Mickiewicza oraz „Zemsta” Aleksandra Fredry. Zawsze warto przypomnieć sobie także treść „Kamieni na szaniec” oraz motywy biblijne. Z drugiej strony niektórzy zwracają uwagę, że w tym roku przypada setna rocznica niepodległości Polski i przygotowując się do sprawdzianu warto było powtórzyć także lektury o tematyce narodowowyzwoleńczej.

"Wiemy, co będzie na egzaminie gimnazjalnym z polskiego i matematyki" - uwaga gimnazjaliści, nie dajcie się nabrać na takie ogłoszenia krążące w sieci. Takie informacje raz po raz pojawiają się w internecie na portalach społecznościowych. Internauci utrzymują, że są w posiadaniu pytań i tegorocznych arkuszy egzaminacyjnych. To oszuści, którzy powołują się na to, że otrzymali je od nauczycieli, albo ściągnęli z serwerów CKE. Następnie chcą za niewielką opłatą, poprzez wysłanie smsa, oszukać uczniów.

Centralna Komisja Egzaminacyjna zapewnia, że nie było żadnych przecieków i arkusze egzaminacyjne nie dostały się w niepowołane ręce. Z kolei o tym, co będzie w tym roku na testach gimnazjaliści dowiedzą się dopiero na... egzaminie.

W czwartek, 19 kwietnia, na zdających czeka egzamin z przedmiotów przyrodniczych (godz. 9) i z matematyki (godz. 11). W piątek gimnazjaliści przystąpią do egzaminu z języka obcego - angielskiego, francuskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, rosyjskiego, ukraińskiego lub włoskiego. Co ważne, musieli wybrać ten, którego uczy się jako przedmiotu obowiązkowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto