Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Egzamin szóstoklasisty 2013. Pierwsza próba dla uczniów i nauczycieli. ARKUSZE I ODPOWIEDZI

PG
Dzisiaj blisko 40 tysięcy szóstoklasistów na Śląsku przystąpiło do pierwszego poważnego egzaminu. Sprawdzian jest powszechny i obowiązkowy. Pełni funkcję diagnostyczną, nie selekcyjną. Każdy absolwent szkoły podstawowej, bez względu na wynik sprawdzianu, kontynuuje naukę w gimnazjum. Pierwszy stres i pierwszy poważny egzamin już za nimi.

Dla wszystkich uczniów w Polsce przygotowuje się jednakowe zestawy egzaminacyjne, które sprawdzają poziom opanowania umiejętności, określonych w standardach wymagań będących podstawa przeprowadzania tego sprawdzianu, czyli: czytania, pisania, rozumowania, wyszukiwania informacji oraz wykorzystywania wiedzy w praktyce.

Każdemu sprawdzianowi i egzaminowi towarzyszą emocje i stres - Na początku bardzo się denerwowałem, ale gdy spojrzałem na test to troszeczkę puściło - przyznaje Adam z klasy VI b SP nr 41 w Gliwicach. - Całe szczęście, że to już koniec - dodaje inna uczennica.

Spora część uczniów przyznawała, że nie poczyniła jakiś specjalnych przegotowań do tego sprawdzianu - Liczę, że to co przerobiliśmy w szkole wystarczy do dobrego wyniku. Jestem dobrej myśli. Niektóre zadania mnie zaskoczyły, ale powinno być dobrze. Najbardziej stresowałem się tym, żeby nie polec na tych pierwszych najprostszych pytaniach, bo to trochę wstyd - przyznaje z uśmiechem 13-letni Kamil.

A stresowali się nie tylko uczniowie, ale także i nauczyciele dyrekcja - Każdy egzamin moich uczniów wiąże się ze stresem, ponieważ zależy mi, żeby wypadli jak najlepiej i żeby ich wyniki były wysokie. To także test dla nas jako nauczycieli czy nasze metody i forma pracy dają wymierne efekty - zaznacza Elżbieta Guziorska, dyrektor SP nr 41 w Gliwicach.

Zakodowane prace uczniów zostaną sprawdzone przez zewnętrznych egzaminatorów. W tym roku powołano 582 egzaminatorów, którzy będą pracować w 27 zespołach w różnych miastach naszego województwa.

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna, 21 czerwca przekaże do szkół zaświadczenie dla każdego ucznia zawierające informację o wyniku za cały sprawdzian oraz za każdy standard.
Dyrektor szkoły przekaże uczniom zaświadczenia wraz ze świadectwami ukończenia szkoły w dniu zakończenia roku szkolnego, czyli 28 czerwca.

Wynik sprawdzianu nie wpływa na ukończenie szkoły. Wyniku tego nie odnotowuje się na świadectwie ukończenia szkoły. Rezultat jest raczej cenną informacją dla uczniów i placówki - Wyniki uzyskane przez zdających umiejscawiają nas w rankingu szkół, informuje o poziomie szkoły. Natomiast dla uczniów jest to taki pierwszy poważny sprawdzian swoich umiejętności. To jest taki pierwszy próbny egzamin życiowy. Później będzie czekał egzamin gimnazjalny i matura i to jest taki pierwszy poważny krok nabycia doświadczeń egzaminacyjnych - zauważa dyrektorka.

W Gliwicach zgłoszono do sprawdzianu prawie 1400 uczniów z 32 szkół.

Wiemy już, jakie pytania padły na dzisiejszym sprawdzianie. Zobaczcie, czy były proste: SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY 2013. PYTANIA I ODPOWIEDZI

Ktoś z Waszych najbliższych pisał dziś sprawdzian? Jak mu poszło? Piszcie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto