Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekstremalna Droga Krzyżowa 2021 to wyjątkowe przeżycie i wyznanie wiary. Dołączyć może każdy

Marlena Polok-Kin
Marlena Polok-Kin
Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE ARC DZ
Piersi wierni wyjdą na trasy tegorocznej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w naszym regionie już 19 marca, m.in. w Knurowie i Przyszowicach, Rudzie Śląskiej. Hasło tegorocznej EDK brzmi: "Rewolucja pięknych ludzi".

Ekstremalna Droga Krzyżowa 2021

Ekstremalna Droga Krzyżowa to wyjątkowe przeżycie religijne. Pozwala zmierzyć się ze swoimi słabościami, dać wyraz swojej wiary w niecodzienny, okupiony trudem sposób. W zeszłym roku takie wydarzenia, z powodu pandemii koronawirusa, zostały odwołane. W tym odbędą się, tras, w które wyjdą ludzie, będzie mniej, wszystko w reżimie sanitarnym. Tak też będzie w diecezjach w naszym regionie. Piersi wierni wyjdą już 19 marca, m.in. w Knurowie i Przyszowicach.

Ekstremalna Droga Krzyżowa (EDK) została zainicjowana przez ks. Jacka Stryczka, przygotowana przez niego wraz z duszpasterstwem „Męska Strona Rzeczywistości”. Po raz pierwszy przeszła trasą z Krakowa do Kalwarii Zebrzydowskiej.

Trzy lata później, w roku 2012, po raz pierwszy zorganizowano Ekstremalną Drogę Krzyżową poza Krakowem – odbyła się także w Gliwicach, a także - w Blackburn w Wielkiej Brytanii. W kolejnych latach dołączały kolejne miejsca i diecezje.

Idea uczestnictwa w Ideą Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest przekształcenie jej w pieszą, nocną wędrówkę (trasy mają po około 40 kilometrów) oraz głębokie przeżycie i doświadczenie własnej słabości. Ideą przyświecającą EDK jest schemat „wyzwanie, droga, zmaganie, spotkanie”.

Jej organizatorzy dają sygnał, że to wyzwanie i szansa. "Ekstremalna, bo trzeba pokonać trasę minimum 40 km w nocy. Samotnie lub w skupieniu. Bez rozmów i pikników. Musi boleć, byś opuścił swoją strefę komfortu i powiedział Bogu: jestem tutaj nie dlatego, że masz coś dla mnie zrobić, jestem, bo chcę się z Tobą spotkać." - piszą na oficjalnej stronie wydarzenia. "(...) W tym wyzwaniu najważniejsze jest dotarcie do granicy bólu. Do momentu, w którym wszystko inne mówi: czemu nie jestem w domu, w ciepłym łóżku. Ten, kto przekracza tę granicę opuszcza strefę komfortu. Otwiera się na nowe wyzwania. A to daje szansę na kolejne decyzję o zmianie życia."

Pierwsi uczestnicy wyjdą na nocne zmagania z samym sobą już 19 marca. W większości miejsc wierni wyruszą na trasę 26 marca. Spotykają się na nabożeństwie i rozchodzą na wybrane trasy.

Niemal w każdej miejscowości (a są to miasta i małe miejscowości), która dołączyła do EDK, takich tras jest kilka. Jedna z najdłuższych wiedzie w Tarnowskich Górach aż przez 56 kilometrów.

W Gliwicach będzie można wybierać aż z siedmiu tras. Cztery z nich zataczają pętlę, a trzy prowadzą do Rud, Knurowa i Toszka.
Jak informuje gliwicki Gość Niedzielny, w tym roku istotną zmianą będzie miejsce odprawienia Mszy św. i wyjścia w drogę. Wcześniej był to zawsze kościół Podwyższenia Krzyża Świętego. Jednak z powodu limitów wiernych w świątyniach, rozpoczęcie EDK zostało przeniesione do gliwickiej katedry, gdzie jednorazowo może przebywać 110 osób. Zostaną tam odprawione dwie Eucharystie przed ruszeniem na szlak - o 20.00 i 21.00.

Szczegóły i trasy, na których można dołączyć do Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, znajdziemy na edk.org.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto