MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Footloose - wrzuć luz!

Regina Gowarzewska-Griessgraber
Najpierw powstał film, w 1984 roku. Zawojował nie tylko Amerykę. Przyniósł ponad 100 milionów wpływów kasowych. 6 piosenek z filmu znalazło się na amerykańskich radiowych listach przebojów.

Najpierw powstał film, w 1984 roku. Zawojował nie tylko Amerykę. Przyniósł ponad 100 milionów wpływów kasowych. 6 piosenek z filmu znalazło się na amerykańskich radiowych listach przebojów. Mowa o "Footloose", symbolu lat 80. Nastolatkowie naśladowali: styl ubierania się głównego bohatera Rena, jego taneczne kroki. Chcieli mieć nawet ten sam kultowy pojazd - volkswagena "Garbusa".

Na podstawie filmu stworzono musical, dodając do tak znanych piosenek jak tytułowy "Footloose", czy "Holding Out For A Hero", sporo nowych utworów. Premiera odbyła się w 1998 roku na Brodwayu. W Stanach Zjednoczonych sukces musicalu był ogromny.

Dwa tygodnie temu musical ten po raz pierwszy pokazano w Australii. Europejska prapremiera odbędzie się 15 listopada w? Gliwickim Teatrze Muzycznym.

- "Footloose" to świetna rozrywka. Dobra muzyka, wyraziste postaci, ale jednocześnie o coś tam chodzi. Mówi o problemach, które sami mamy czasem ze sobą, ze swoimi dziećmi - mówi Maciej Korwin, reżyser, dyrektor Teatru Muzycznego w Gdyni.

- Zaletą tego musicalu jest żywioł. Jest oparty na młodych ludziach. Dlatego też postanowiliśmy, tak trochę nietypowo jak na profesjonalną scenę muzyczną, zrobić casting.
Wyszukiwaliśmy młodych ludzi wśród licealistów i studentów, niewykształconych muzycznie. Mamy nadzieję, że to pomoże nam dotrzeć z tym musicalem do młodej widowni - dodaje Krzysztof Piotrowski, kierownik artystyczny Gliwickiego Teatru Muzycznego.

Ren McCormack wyjeżdża z Chicago i zamieszkuje w Bomont, niewielkim miasteczku, gdzie nie ma żadnych rozrywek, a taniec jest zakazany. Ma to związek z wypadkiem, w którym zginął m.in. syn pastora. Wówczas grupa uczniów zginęła wracając z potańcówki. Ren postanawia to zmienić. Jego sprzymierzeńcem staje się Ariel, córka pastora.

W roli Rona zobaczymy Marka Kaliszuka, wychowanka Studium Wokalno-Aktorskiego przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. W Ariel wcieli się Katarzyna Weredyńska, absolwenta PWST w Krakowie. Z castingu na scenę trafili: Agnieszka Wajs, uczennica III klasy LO im. Batorego w Chorzowe oraz 19-latek Jarosław Tyran. Po raz pierwszy w Gliwicach wystąpi również grupa taneczno-akrobatyczna "Rean". W spektaklu zobaczymy również Leszka Stanka z gliwickiego Studium Wokalno-Baletowego, który znalazł się w grupie półfinalistów programu "Idol".

Szaloną choreografię ułożył Jarosław Staniek, a scenografię zaprojektowali Honorata Mochalska i Andrzej Błachut. Kierownictwo muzyczne - Tomasz Biernacki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto