Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gabinet Pierwszorazowej Porady Onkologicznej w Gliwicach przyspieszył diagnostykę i leczenie

OPRAC.:
PAP
PAP
arc - NIO Gliwice
Uruchomienie Gabinetu Pierwszorazowej Porady Onkologicznej w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach umożliwiło skrócenie czasu oczekiwania chorych na diagnozę i leczenie – podali przedstawiciele szpitala.

Gabinet Pierwszorazowej Porady Onkologicznej w Gliwicach przyspieszył diagnostykę i leczenie

Chorobom nowotworowym, leczeniu raka i realizacji modelu kompleksowej opieki nad pacjentem onkologicznym było poświęcone poniedziałkowe spotkanie w gliwickim ośrodku, zorganizowane z okazji przypadającego 4 lutego Światowego Dnia Walki z Rakiem. Poza pracownikami Instytutu w spotkaniu uczestniczyli lekarze z innych szpitali, przedstawiciele władz i NFZ.

Rak jest chorobą, która musi być wśród nas, nie da jej się wyeliminować. Być może za jakiś czas znajdziemy skuteczne szczepionki, które zmniejszą zachorowalność, ale wciąż jeszcze większość chorób nowotworowych nie zależy od drobnoustrojów i tak naprawdę w wielu wypadkach nie wiemy, co jest konkretną przyczyną zachorowania – mówił Dyrektor gliwickiego Instytutu prof. Krzysztof Składowski

Lekarz dodał, że wpływają na to starzenie się społeczeństwa, styl życia czy presja otaczających nas na co dzień bodźców, które wcześniej nie były ludziom znane. Zwracał uwagę, że bardzo ważna jest profilaktyka – zarówno zachowania prozdrowotne, jak i badania profilaktyczne. Przyznał, że onkolodzy, których jest w Polsce kilka tysięcy, sami nie udźwigną problemu profilaktyki.

To jest problem całej medycyny i problem wszystkich, również tych, którzy mają wpływ na życie publiczne – powiedział profesor. Według niego dużą rolę ma w tej dziedzinie do odegrania medycyna pracy.

Dyrektor zwrócił także uwagę, że wiele działań związanych z funkcjonowaniem służby zdrowia natychmiast przekłada się na efekty, które widać w gabinetach lekarskich. Jako przykład podał „uwolnienie” zaawansowanych badań obrazowych, jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa. Sprawiło, że są one masowo wykonywane, bolączką pozostaje zbyt długie oczekiwanie na opis takich badań z powodu zbyt malej liczby radiologów. Prof. Składowski wyraził nadzieję, że ten problem przynajmniej częściowo pozwoli rozwiązać sztuczna inteligencja. Kolejny problem to rosnąca kolejka oczekujących na pierwszą poradę, która ma rozwiać wątpliwości pacjenta.

Mając to na uwadze, w gliwickim Instytucie pół roku temu został uruchomiony Gabinet Pierwszorazowej Porady Onkologicznej. Mogą z niego korzystać np. pacjenci rodzinnie obciążeni ryzykiem zachorowania na raka.

Dysponujemy w tym celu szybkimi terminami wszystkich najlepszych badań, jakie mamy do dyspozycji – zaznaczył dyrektor. Dodał, że inną grupę pacjentów stanowią ci chorzy, którzy nie mogą uzyskać pomocy w innych ośrodkach w Polsce, często trzeba im w ludzki i odpowiedzialny sposób przekazać, jaka jest ich sytuacja – dodał.

Dr Agata Bieleń wyjaśniła, że Gabinet Pierwszorazowej Porady Onkologicznej powstał przede wszystkim dla pacjentów, którzy są zaniepokojeni i podejrzewają, że mogła dotknąć ich choroba nowotworowa. Drugą grupę stanowią osoby kierowane do gliwickiego Instytutu z wynikami badań obrazowych wykonanych na własną rękę lub pacjenci będący w trakcie diagnostyki przesiewowej, skierowani do gliwickiego ośrodka przez lekarzy pierwszego kontaktu.

Pacjenci mogą zarejestrować się do tego gabinetu bez skierowania, np. telefonicznie. Po przyjściu na wizytę wstępny wywiad przeprowadza z nimi pielęgniarka onkologiczna, która później streszcza go lekarzowi. Lekarz zadaje pacjentowi kolejne pytania i poddaje badaniom. W przypadku widocznej choroby może już w gabinecie pobrać wycinki do badań histopatologicznych.

Pobranie reprezentatywnego wycinka, ocena histopatologiczna to klucz do rozpoczęcia szacowania zaawansowania choroby i planowania leczenia – podkreśliła dr Bieleń.

Po zbadaniu pacjenta lekarz kieruje go na szybką ścieżkę potwierdzenia diagnozy i na terapię. Dzięki obsadzie gabinetu, w którym pracuje również koordynator i osoby odpowiedzialne za sprawy administracyjne, pacjent nie musi zastanawiać się, co ma dalej robić i dokąd pójść – otrzymuje kartę informacyjną z datami, godzinami i miejscami, do których powinien się zgłosić. W razie wątpliwości może zadzwonić do koordynatora, który jest w kontakcie również z innymi szpitalami i dba o wyznaczanie dogodnych terminów.

Prof. Składowski powiedział, że gabinet dotychczas był czynny przez dwa dni w tygodniu, ale związku z dużymi potrzebami wkrótce będzie czynny częściej. Chodzi o to, by pacjent nie czekał dłużej niż dwa tygodnie na wizytę – dodał.

Obecny na poniedziałkowym spotkaniu wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Marek Gzik w imieniu rządu i parlamentu podziękował pracownikom gliwickiego ośrodka za codziennie wykonywaną pracę.

„Jesteście państwo perłą w koronie, jednym z najlepszych ośrodków medycznych w naszym kraju” – zaznaczył i zapewnił, że mimo zmiany, jaka dokonała się w ostatnich miesiącach w polityce na poziomie rządu, wobec Instytutu nie będą podejmowane żadne pochopne decyzje oraz że leczenie chorób onkologicznych będzie traktowane ze szczególną troską.

Były premier, obecnie europoseł Jerzy Buzek przypomniał, że walka z nowotworami, zapobieganie im i standardy opieki nad chorymi to od lat przedmiot zainteresowania Parlamentu Europejskiego i działającej w nim specjalnej komisji. Jak mówił, warto w tej dziedzinie współpracować ramach całej UE. Wyraził przekonanie, że pomysły, które powstały w Gliwicach, mogą stać się wzorem dla innych ośrodków.(PAP)

Autor: Krzysztof Konopka

od 12 lat
Wideo

Targi Pełnia Zdrowia Katowice / Dziennik Zachodni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto