Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gliwice: 75. rocznica Tragedii Górnośląskiej ZDJĘCIA

MAKI
Pod pomnikiem w gliwickim parku spotkały się rodziny, przedstawiciele śląskich organizacji, samorządowcy ze starostą gliwickim, Waldemarem Dombkiem oraz przewodniczącym Rady Miasta w Gliwicach, Markiem Pszonakiem
Pod pomnikiem w gliwickim parku spotkały się rodziny, przedstawiciele śląskich organizacji, samorządowcy ze starostą gliwickim, Waldemarem Dombkiem oraz przewodniczącym Rady Miasta w Gliwicach, Markiem Pszonakiem MAKI
Ekumeniczną modlitwą pod pomnikiem Gliwiczanom Ofiarom Wojen i Totalitaryzmów w Parku Chopina rozpoczęły się w niedzielę, 19 stycznia, obchody 75. rocznicy Tragedii Górnośląskiej w Gliwicach. Organizatorzy upamiętnili wszystkich, których ta tragedia dotknęła, w szczególności gliwiczan i mieszkańców powiatu gliwickiego.

Ekumeniczną modlitwą pod pomnikiem Gliwiczanom Ofiarom Wojen i Totalitaryzmów w Parku Chopina rozpoczęły się w niedzielę obchody 75. rocznicy Tragedii Górnośląskiej w Gliwicach. Organizatorzy upamiętnili wszystkich, których ta tragedia dotknęła, w szczególności gliwiczan i mieszkańców powiatu gliwickiego.

Modlitwę poprowadził ks. Robert Chudoba, dyrektor Centrum Edukacyjnego im. św, Jana Pawła II w Gliwicach.

Pod pomnikiem w gliwickim parku spotkały się rodziny, przedstawiciele śląskich organizacji, samorządowcy ze starostą gliwickim, Waldemarem Dombkiem oraz przewodniczącym Rady Miasta w Gliwicach, Markiem Pszonakiem.

- Najważniejsza jest jednak pamięć o tych wydarzeniach i edukacja - by przetrwała wśród młodego pokolenia i my musimy o to zadbać - mówił Waldemar Dombek. Zwrócił się też do dziennikarzy, by przekazywali tę wiedzę.

Byli przedstawiciele mniejszości niemieckiej. Jak przypominano - to był okrutny czas, gdy ucierpieli Ślązacy i śląscy Niemcy, wywiezieni na Sybir do morderczej pracy.

Wielu nie wróciło. Znicze zapłonęły także znicze na ul. Rybnickiej, gdzie rozstrzelano mężczyzn idących do pracy, ale także - na cmentarzu żołnierzy radzieckich. Jak podkreślali organizatorzy podczas niedzielnej uroczystości - to gest przebaczenia.

Ks. bp Jan Wieczorek w gliwickiej katedrze odprawił mszę św. w intencji wszystkich dotkniętych Tragedią Górnośląską.

W Centrum Edukacyjnym im. św. Jana Pawła II była okazja obejrzeć reportaż Michała Smolorza ”Gleiwitz-ostatnie dni“, posłuchać wykładu dr Bogusława Tracza ”Wkroczenia Armii Czerwonej do Gliwic 1945“ oraz wysłuchać koncertu Altra Volta. Obchody zorganizował Społeczny Komitet Obchodów Tragedii Górnośląskiej 1945 w Gliwicach.

- Wkroczenie Armii Radzieckiej towarzyszyła fala mordów, gwałtów, grabieży i wywózek do katorżniczej pracy w kopalniach o obozach na Wschodzie dziesiątek tysięcy mieszkańców Śląska. Znaczna część internowanych nigdy nie powróciła. Ofiary sowieckiej represji zmarły z powodu chorób, wycieńczenia albo zostały zamordowane. Nowa władza ludowa umieściła masy Ślązaków i śląskich Niemców w obozach koncentracyjnych (np. Zgoda Świętochłowice). Setki tysięcy mieszkańców Śląska zostało poddanych brutalnej weryfikacji narodowościowej, zmuszonych do wyjazdu za Odrę a ci którzy pozostali byli szykanowani w miejscach, szkołach i urzędach- przypominali organizatorzy rocznicowych obchodów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto