Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gliwice: Architekt i urbanista, prof. Krzysztof Gasidło, o upałach w mieście

Redakcja
Upał doskwiera, a my próbujemy sobie z nim radzić jak się da. Ponieważ zauważyliśmy, że w niektórych miastach jest chłodniej, a w innych żar strasznie duży postanowiliśmy poszukać przyczyn. Okazuje się bowiem, że na temperaturę wpływa architektura miasta. A co z Gliwicami?

Ponieważ Gliwice to miasto starsze nawet od Krakowa ciężko tu mówić o modernistycznej zabudowie. Mocno zabudowana starówka i centrum nie sprzyjają ochłodzeniu temperatury.

- Miasto powinno mieć odpowiednią ilość terenów otwartych, żeby wiatr mógł je chłodzić - tłumaczy prof. Krzysztof Gasidło, architekt i urbanista z Politechniki Śląskiej. - Do tego pomagają tereny wodne. Dlatego nie można zabudowywać wolnych pasm czy klinów.
Duże pasma zieleni pomagają w przewietrzaniu miasta, które pod wpływem nagrzanych budynków wydziela ogromną ilość ciepła. Dobra wentylacja sprawia, że temperatura może być niższa nawet o 2 stopnie Celcjusza.

Jeżeli nie ma rzeki, a zabudowa jest ciasna jak w Gliwicach w zachodnich krajach radzą sobie poprzez budowanie granitowych ścian wodnych. Oczywiście w miejscach, gdzie to tylko możliwe, dobrze jest, kiedy stoją fontanny. Ale jeśli jest to niemożliwe ze względu na ich rozmiar, to warto pomyśleć o postawieniu ścianek wodnych, które będą ochładzać teren.

Pasma zieleni też muszą być odpowiednio zlokalizowane. Najlepiej w kierunkach, z których wieje najczęściej wiatr. W Polsce są głównie wiatry południowo-zachodnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto