Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gliwice: Dworzec kolejowy oficjalnie otwarty! [ZDJĘCIA]

Marlena Polok-Kin, AN
Otwarcie dworca w Gliwicach
Otwarcie dworca w Gliwicach Lucyna Nenow
Gliwice: Dworzec kolejowy od środy jest już oficjalnie otwarty! Dołączył do kilkunastu w kraju dworców klasy premium. Nowoczesny, przyjazny niepełnosprawnym. Jak podoba się mieszkańcom regionu?

Jak wygląda przebudowany gliwicki dworzec? Przemieszczanie się po obiekcie ułatwia nowy korytarz łączący obie hale dworcowe. Budynek został przystosowany do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Wewnątrz pojawiły się ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących.

Z myślą o osobach poruszających się na wózkach inwalidzkich, okienka kasowe zostały obniżone. Wyposażono je także w pętle indukcyjne, która ułatwią komunikację osobom niedosłyszącym. W budynku pojawiły się też windy prowadzące na wyższe kondygnacje.

Dworzec klasy premium w Gliwicach został oficjalnie otwarty, z udziałem władz spółek PKP, prezydenta Gliwic i wykonawcy.

Dziś także PKP zaprasza na Dzień Otwarty dworca: można jeszcze do 15. zajrzeć do nowoczenego pojazdu szynowego Kolei Śląskich, usiąść za sterami pociągu i dać sygnał do odjazdu, ale także zagrać w grę dworcową i wziąć udział w konkursach plastycznych. Najważniejsze jednak, że definitywnie zakończył się remont zabytkowego dworca i peronów - po niemal dwóch latach od jego rozpoczęcia.

Mieszkańcy zaglądali na dworzec z ciekawością. I podziwem. Starzy kolejarze nie kryli wzruszenia: jest pięknie, na miarę XXI wieku - mówili nam. Wielu kolejowych emerytów przyjechało specjalnie, aby podziwiać dworzec po remoncie.

- Na każdym kroku widać tą nowoczesność, bo nie tylko są ruchome schody, ale nawet windy i to jest pomocne dla ludzi niepełnosprawnych, także dla tych starszych i z bagażem. To służy ludziom i spełnia wymogi XXI wieku. Interesuje się transportem i koleją. Kiedyś pracowałem w PKP i branża jest mi dobrze znana. Cieszę się, że jest postęp. - Aleksander Pawlak z Katowic, który przyjechał specjalnie na otwarcie dworca.

W jednym z pomieszczeń studenci Wydziału Transportu - Katedry Transportu Kolejowego Politechniki Śląskiej przygotowała tematyczne zabawy dla dzieci. Była także okazja podziwiać drona, którego używa Służba Ochrony Kolei do patrolowania składów i namierzania złodziei. Pierniczkami i ciasteczkami częstowały kadry kształcące się dla kolei: studenci Politechniki Śląskiej i uczniowie sosnowieckiej kolejówki.

Wszystkie prace modernizacyjne na dworcu w Gliwicach zostały zakończone. Podróżni mogą w pełni korzystać z nowoczesnego i bardziej funkcjonalnego obiektu, a także z nowych peronów, przejść podziemnych i systemu informacji pasażerskiej. Co ważne - sprzed dworca zniknął też ostatni ślad remontu: kontener, w którym jeszcze w poniedziałek nadal były toalety.

Jak podkreślał Marek Michalski, członek zarządu PKP SA, inwestycja w Gliwicach to nie tylko modernizacja dworca, ale również zrealizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. gruntowna przebudowa infrastruktury kolejowej stacji. Na peronach została zamontowana antypoślizgowa nawierzchnia, ławki, gabloty informacyjne i zadaszenie z przeszkleniami. Zarządca infrastruktury dostosował perony i przejścia podziemne do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Przebudowane zostały przejścia podziemne, zamontowano windy na perony dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się, schody ruchome na każdym z peronów. Zakres prac wykonanych przez zarządcę infrastruktury objął także przebudowę układu torów na stacji, sieci trakcyjnej oraz urządzeń sterowania ruchem. Zmniejszył się poziom drgań i hałasu na stacji dzięki ułożeniu pod torami specjalnych mat wibroizolacyjnych.

Inwestycja była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Kosztowała 150 mln euro.

Nie omieszkaliśmy także zapytać przedstawicieli PKP o sytuację sprzed kilku dni, kiedy to 50-latek z Gliwic, wcześnie rano, w głównej hali dworca rzucił siekierką w elektroniczny rozkład jazdy.

- Oglądałem tą sytuację. W tej chwili za bezpieczeństwo dworca odpowiada firma ochroniarska i to ona monitoruje bieżącą sytuację, a także dba o bezpieczeństwo tego dworca. Monitoring jest zainstalowny zarówno w środku jak i na zewnątrz dworca, ale nie wszystkich sytuacji da się uniknąć. Jeśli ludzie będą korzystać z dworca to on będzie bezpieczniejszy i mniej będzie takich niebezpiecznych sytuacji. - powiedział nam Marek Michalski z PKP SA.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto