Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gliwice: IX Dni Dziedzictwa Kulturowego na przedpolu Zamku Piastowskiego

MAKI
ARC
Słyszycie już szczęk oręża i nawoływania na przedpolu Zamku Piastowskiego w Gliwicach? Już w piątek o godz. 16. otwarcie nowej wystawy. Odkryjcie ukryte miasto!

Rycerskie potyczki, salwa artyleryjska z bombardy, przemarsz orszaku dworzan przez Gliwice, pokazy musztry paradnej i bojowej, warsztaty tańca średniowiecznego już od soboty. Szykuje się niezwykłe spotkanie z historią Gliwic będzie fascynujące, zaręczamy.

W piątek - na rozpoczęcie IX Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego - otwarcie nowej wystawy.

Wybierzcie się! Na wystawie „Rynek - centrum średniowiecznego i nowożytnego miasta" obejrzymy odkryte na gliwickiej starówce zabytki oraz wyniki badań prowadzonych wspólnie przez archeologów, historyków, numizmatyków, historyków sztuki i architektów. Otwarcie o godz. 16.

Cenne odkrycia archeologiczne, których dokonano podczas prac wykopaliskowych na Rynku w Gliwicach, stały się inspiracją tegorocznych GDDK. Stąd tegorocznym hasłem tej imprezy, organizowanej przez Muzeum w Gliwicach, jest „Ukryte miasto. Śladami archeologicznej przeszłości Gliwic".

A co jeszcze przed nami?

Rycerskie potyczki, salwa artyleryjska z bombardy, przemarsz orszaku dworzan przez Gliwice, pokazy musztry paradnej i bojowej, warsztaty tańca średniowiecznego, specjały kuchni staropolskiej, kramy tradycyjnych rzemieślników, to tylko niektóre z wielu średniowiecznych atrakcji wielkiego Jarmarku Księcia Siemowita, który odbędzie się w sobotę, 10 września, na przedpolu Zamku Piastowskiego.

W trakcie trzech dni - 9, 10 i 11 września - muzealnicy uchylą zasłonę czasu, by ukazać Gliwice takimi, jakimi były bardzo dawno temu i to, jak się zmieniały w ciągu upływających stuleci.

W niedzielę 11 września będzie można odwiedzić najważniejsze miejsca, w których przeprowadzono odkrywki i badania archeologiczne, zapoznać się z wynikami eksploracji Rynku oraz zajrzeć za fasady okalających go kamieniczek, które tworzą jedną z najbardziej malowniczych Starówek na Górnym Śląsku. Dla chętnych przygotowane zostały trzy ścieżki edukacyjne: „Archeologiczna przeszłość Gliwic", „Badania archeologiczne na Rynku w Gliwicach" i „Architektura gliwickiego Rynku".

Gliwickie Dni Dziedzictwa to jednak przede wszystkim przywrócenie żywej atmosfery średniowiecznego miasta dzięki bogatemu w atrakcje Jarmarkowi Księcia Siemowita. Impreza odbędzie się na przedpolach Zamku Piastowskiego w sobotę 10 września.

- Wielki jarmark rozpocznie się z samego rana przemarszem książęcego orszaku dworzan i rycerzy z heroldem, bębniarzem i dudziarzem dookoła Rynku - opowiada Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum. - Na Jarmark przybędą do nas z całej Polski najlepsi rzemieślnicy kultywujący prześwietne średniowieczne zawody i tradycje.

Do późnego wieczora trwać będą inscenizacje potyczek rycerskich, zabrzmi dawna muzyka, będą tańce dworskie, teatry, pokazy średniowiecznej mody i żonglerki, zaś podniebienie uradują dawne smakołyki i napitki.

- Nasi milusińscy staną w szranki „Turnieju o nałęczkę księżniczki Ofki" oraz podążą ścieżkami edukacyjnymi po ponad 20. różnych warsztatach, gdzie rzemieślnicy barwnie opowiadać będą o swoich starodawnych profesjach. Na Jarmarku nikt nudzić się nie będzie – mówią gliwiccy muzealnicy.

Imprezie patronuje „Dziennik Zachodni".

Program IX Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego:

9 września (piątek)
Zamek Piastowski:
godz. 16.00
Otwarcie wystawy czasowej Działu Archeologii pt. „Rynek – centrum średniowiecznego i nowożytnego miasta”

10 września (sobota)
Jarmark Księcia Siemowita – impreza plenerowa na przedpolu Zamku Piastowskiego
Inauguracja
godz. 10.00 - przemarsz orszaku dworzan i rycerzy z heroldem, bębniarzem i dudziarzem dookoła Rynku
godz. 11.00 – oficjalne otwarcie GDDK i Jarmarku na przedpolu Zamku Piastowskiego, salwa artyleryjska z bombardy
godz. 11.30 – 12.00 – inscenizacja potyczek rycerskich
godz. 12.00 – 12.30 – występ zespołu Gratia Iuvenis
godz. 12.30 – 13.00 – warsztaty tańca
godz. 13.00 – 13.30 – musztra paradna i bojowa halabardników i włóczników
godz. 13.45 – przybycie księcia Siemowita i księżniczki Ofki / bratanicy księcia/ - prezentacja rycerzy, salwa z bombardy
godz. 14.00 – 15.00 – Turniej Róż o nałęczkę księżniczki Ofki

Rycerze wybierają po jednej damie z publiczności i prowadzą je do loży księcia. Po każdej walce giermek przegranego rycerza podaje różę zwycięzcy, a ten wręcza ją swojej damie. Zwycięża ten, którego dama uzbiera najwięcej róż. Zwycięzca odbiera nałęczkę z rąk księżniczki Ofki.
godz. 15.30 – 16.00 – pokaz mody średniowiecznej i taniec
godz. 16.15 –16.40 – pokaz żonglerki flagami
godz. 18.00–18.20 – potyczki rycerskie
godz. 18.30 – 19.00 – taniec: pokaz i warsztaty
godz. 19.00 – losowanie nagród wśród zdobywców tytułów dwórki, giermka, znawcy rzemiosł wszelakich.
godz. 19.30 – 20.30 – występ zespołu muzyki średniowiecznej Sabionetta
godz. 20.30 – spektakl: taniec plus teatr ognia na zakończenie jarmarku /Nowa Dęba, Gratia Iuwenis, grupa Turkus/

Wśród dodatkowych atrakcji: pokazy i warsztaty przygotowane przez rzemieślników biorących udział w Jarmarku; zdobywanie tytułu dwórki, giermka i znawcy rzemiosł wszelakich – ścieżka edukacyjna dla dzieci; historyczna gastronomia – degustacja specjałów kuchni staropolskiej

Zamek Piastowski: wystawa czasowa „Rynek – centrum średniowiecznego i nowożytnego miasta”. Zwiedzanie z przewodnikiem w godzinach: 11.30, 13.00, 14.30, 16.00 w grupach liczących maksymalnie 35 osób. Uwaga! Osoby zainteresowane zwiedzaniem z przewodnikiem proszone są o zapisy w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej ul. Dolnych Wałów 3. Zapisy do 9 września. Zwiedzanie indywidualne w godzinach 10.00-17.00.

11 września (niedziela)
Ścieżki edukacyjne:
„Archeologiczna przeszłość Gliwic”– spacer z przewodnikiem po Starym Mieście w grupach po 30 osób w godzinach 10.00, 12.00, 14.00, 16.00;miejsce zbiórki: Zamek Piastowski

„Badania archeologiczne na Rynku w Gliwicach”– prezentacja wyników ubiegłorocznych badań wykopaliskowych; spacer z przewodnikiem w grupach po 30 osób w godzinach 10.00, 11.30, 13.00, 14.30, 16.00;miejsce zbiórki: Rynek, Ratusz

„Architektura gliwickiego Rynku” – spacer z przewodnikiem w grupach po 30 osób w godzinach 11.00, 12.30, 14.00, 15.30; miejsce zbiórki: Rynek, fontanna z Neptunem

Uwaga! Osoby zainteresowane spacerem edukacyjnym proszone są o zapisy w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej ul. Dolnych Wałów 3, tel. (32) 231 38 55. Zapisy do 9 września.

Zamek Piastowski: wystawa czasowa „Rynek – centrum średniowiecznego i nowożytnego miasta” - zwiedzanie indywidualne od godz. 10.00 do 17.00

Willa Caro, Radiostacja, Oddział Odlewnictwa Artystycznego - zwiedzanie indywidualne od godz. 10.00 do 17.00

Udział we wszystkich imprezach jest bezpłatny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto