Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gliwice: Laboratorium Wirtualnego Latania [WIDEO]

Marlena Polok-Kin
Krzysztof Cyran sprawdza działanie komputerów pokładowych
Krzysztof Cyran sprawdza działanie komputerów pokładowych fot. Mikołaj Suchan
Chcesz usiąść za sterami samolotu i wzbić się w przestworza, nie wychodząc z budynku i nie odrywając się od ziemi? Jaki wolisz samolot?

Do wyboru są m.in. samoloty Cessna 172 RG, Piper Arrow IV, Piper Seneca III, King Air B200. Aura i warunki lotu? Jakie sobie życzysz, także krańcowo ekstremalne. Wrażenia? Niesamowite i autentyczne.

Wszystko to może się już zdarzyć w Laboratorium Wirtualnego Latania, które dzięki unijnemu wsparciu, wartemu 4 mln zł, ma teraz Politechnika Śląska w Gliwicach.

Oficjalnie zostanie zaprezentowane jutro, jednak ruszy dopiero jesienią. Już stoi tam dwanaście supernowoczesnych szwajcarskich symulatorów - dwa duże urządzenia treningowe, gabarytowo przypominające kadłuby samolotów oraz 10 mniejszych symulatorów lotów, a także dwa urządzenia amerykańskie do nauki pilotażu i nawigacji dla jednosilnikowych samolotów klasy Cessna 172, 182, 182 RG oraz wielosilnikowych samolotów typu Piper Seneca III, Beech B 58 Baron, Piston R22, R44, Schweitzer 300, Estrom 280, FX Turbine MD500 oraz Bell 206.

Symulatory pozwolą na szkolenie słuchaczy Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego, ale także na prowadzenie prac badawczych o europejskim znaczeniu.

- Wszystkie te urządzenia treningowe będą służyć nauce pilotażu i nawigacji, ale również zdobywaniu i przedłużaniu uprawnień dla licencji zawodowych - podkreśla Dagmara Sokołowska z Politechniki Śląskiej, która jest zastępcą szefa Laboratorium Wirtualnego Latania.

Jak się dowiedzieliśmy, niewykluczone, że w przyszłości te supernowoczesne urządzenia będą także wykorzystywane komercyjnie do kształcenia pilotów. Jak podkreśla Dagmara Sokołowska, powstanie Laboratorium Wirtualnego Latania jest wielkim sukcesem Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej.

Dzięki uruchomieniu tego supernowoczesnego laboratorium, już od tego roku akademickiego uczelnia w Gliwicach będzie mogła realizować prace naukowo-badawcze w dziedzinie systemów informatycznych w lotnictwie, zwłaszcza zaś nawigacji satelitarnej.

W Laboratorium Wirtualnego Latania będą także prowadzone bardzo istotne i prestiżowe prace naukowo-badawcze z dziedziny lotnictwa, finansowane ze środków VII Programu Ramowego Komisji Europejskiej, a realizowane w ramach współpracy z instytucjami międzynarodowymi, takimi jak Europejska Organizacja Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej Eurocontrol.

Obecnie Wydział AEI jest w końcowej fazie negocjacji warunków 3 kontraktów na realizację projektów z VII Programu Ramowego Komisji Europejskiej.

Już w październiku dwa należące do gliwickiej uczelni mobilne symulatory zostaną pokazane w Brukseli, podczas Open Days, gdzie Polacy będą się chwalić m.in. potencjałem naukowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto