Gliwice: Mistrzostwa Polski Masters w pływaniu

zal/mat. prasowe
Na zdjęciu Renata i Ewald Bastkowie z TP „Weteran” Zabrze. Zrobiła je Justyna Toros. mat. prasowe
Mistrzostwa Polski Masters w pływaniu Bez wiekowej bariery Czterysta zawodniczek i zawodników z 70 krajowych klubów uczestniczyło w Otwartych Letnich Mistrzostwach Polski Masters w pływaniu.

Odbyły się one na 50-metrowym basenie „Olimpijczyk” w Gliwicach. Wystąpili także pływacy i pływaczki z Litwy, Łotwy, Słowacji. Rywalizowano w dwunastu kategoriach wiekowych. W pływaniu nie ma wiekowej bariery. Można się było o tym przekonać w czasie mistrzostw. Najmłodsi uczestnicy mieli 20 lat: Tomasz Czermak (AZS AWF Katowice), zdobył siedem złotych medali; Piotr Krogulec (UKS Trójka Częstochowa) wywalczył sześć złotych medali i 2 srebrne.

Najstarszymi uczestnikami byli: 85-letnia Barbara Korol (Masters Chełm Lubelski), 88-letni Kazimierz Mrówczyński ze Zgiersko-Łęczyckiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W swoich kategoriach ustanowili rekordy Polski. Można było obserwować jak dobrze radziła sobie 65-letnia Teresa Zarzeczańska z WKB Poznań. Jest ona pierwszą Polką i pierwsza z Polaków, która 30 sierpnia 1975 roku przepłynęła Kanał La Manche w czasie 11 godzin, 10 minut. W klasyfikacji klubowej zwyciężyła ekipa Towarzystwa Pływackiego „Weteran” Zabrze. Zdobyła w konkurencjach indywidualnych 90 medali (48 złotych, 27 srebrnych, 15 brązowych. Drugie miejsce zajął zespół WMT Warszawa, zdobył 65 medali (34, 18, 13). Na trzeciej pozycji uplasowała się Korona Kraków z 46 medalami (18, 17, 11). W zespole „Weterana” Zabrze wystąpił między innymi olimpijczyk Rzymu (1960) z Ewald Bastek.

Zdobył sześć złotych medali. Jego żona Renata zdobyła pięć złotych medali. Pięciokrotnie na najwyższym stopniu podium stawała Beata Sulewska, a czterokrotnie Aleksandra Tuszyńska. Łukasz Stolarczyk (Towarzystwo Pływackie SiKRet Gliwice) zdobył 3 srebrne medale i 1 brązowy. 71-letni Rudolf Bugla (Orka Radlin) zdobył dwa złote, dwa srebrne i 3 brązowe medale. 71-letni Zbigniew Dymecki (KS Górnik Sosnowiec) zdobył dwa srebrne, dwa brązowe medale. W mistrzostwach wystąpiła między innymi dziesięcioosobowa ekipa mieszkańców Rudy Śląskiej. Zdobyła ona 14 medali (5 złotych, 4 srebrne, 5 brązowych. Złote wywalczyli: Aurelia Wrona (3, pobiła rekord Polski), Bartosz Kwestorowski, Daniel Weselak (po jednym). Srebrne zdobyli: Aurelia Wrona, Agnieszka Kadelska, Sławomir Pośpiech. Brązowe wywalczyli: Alicja Bożycka (2), Anna Karlsson, Agnieszka Kadelska, Daniel Weselak. – Pływanie jest najlepszą receptą na zdrowie. Można je uprawiać w każdym wieku. Trzeba tylko wcześniej zbadać się. Daje ono wiele satysfakcji – powiedziała Renata Bastek.