Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Gliwice. Pogrzeb biskupa Jana Wieczorka. Setki wiernych i duchowieństwo żegnało pierwszego biskupa gliwickiego

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Wideo
od 16 lat
GLIWICE. Ceremonia pogrzebowa Jana Wieczorka odbył się 23 września w kościele katedralnym pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Pierwszego biskupa gliwickiego pożegnali wierni oraz władze duchowne i świeckie. - Zależało mu na tym, by stworzyć podstawy kościoła diecezjalnego, który będzie miał ambicje oddziaływać nie tylko na tym odcinku ziemi, ale by ten kościół gliwicki mógł oddziaływać na wszystkich, do których dotrze zaproszenie Jezusa Chrystusa – Biskup Senior Jan Kopiec mówił w homilii o Janie Wieczorku.

Zobacz zdjęcia z pogrzebu biskupa Jana Wieczorka w kościele katedralnym w Gliwicach

Pogrzeb biskupa Jana Wieczorka w kościele katedralnym w Gliwicach

Mszy za zmarłego przewodniczył Arcybiskup Metropolita Katowicki Adrian Galbas SAC, a homilię wygłosił Biskup Senior Jan Kopiec.

- Przyznam szczerze, że to wszystko, co jest udziałem śp. biskupa Jana i co można odnaleźć we wszystkich annałach, to dopiero wstęp do tego, co powinno być przedmiotem naszego zachwytu i naszej odpowiedzialności – podkreślił bp Kopiec w homilii.

Biskup przypomniał również, że Chrystus zawsze podkreślał, by mieć w sobie wrażliwość na potrzeby innych. Jan Kopiec zaznaczył także, że Kościół wdraża te zasady w chrześcijańskie myślenie.

- Ile trzeba zaangażowania, by dbać o pokój wewnętrzny i zewnętrzny? Ile trzeba siły, by umieć płakać z płaczącymi i radować się z tymi, którzy mają powód do cieszenia się? Biskup Jan, dzisiaj przez nas żegnany, żarliwie wskazywał w pasterskiej trosce na ten kształt naszego życia, by go nie zmarnować, by to co czynimy mogło zaowocować czymś wspaniałym – mówił Jan Kopiec w homilii.

Jana Wieczorka pożegnali wierni oraz władze duchowne i świeckie

Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski, odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego.

- Śp. Biskup Jan Wieczorek, pierwszy ordynariusz diecezji gliwickiej, pełniący swą funkcję blisko 20 lat mocno zapisał się w historii miasta i diecezji. Dzisiaj dziękujemy za wieloletnią posługę kapłana i pasterza, który całe życie poświęcił służbie kościołowi lokalnemu i powszechnemu – pisał w liście Prezes Rady Ministrów.

Mateusz Morawicki przypomniał zawołanie biskupa „służyć ludowi” przyjęte w 1981 roku na Górze Świętej Anny i podkreślił, że te słowa były hasłem przewodnim Jana Wieczorka przez wszystkie lata posługi.

- Powoływane do życia instytucje, jak choćby Wyższe Międzydiecezjalne Seminarium Duchowne z siedzibą w Opolu czy Sąd Biskupi Diecezji Gliwickiej zawsze służyły dobru Kościoła i jego rozwojowi. Wiem, że biskup Jan Wieczorek był zawsze bliski ludziom, wiele wysiłku wkładał w podtrzymanie kontaktu z powierzonymi jego opiece, szczególną troską otaczał ośrodek dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w Rusinowicach – przypomniał w liście premier Morawiecki.

Adam Neumann, prezydent Gliwic, podkreślił, że Jana Wieczorka należy wspominać za całokształt jego pracy.

- Pamiętamy zwykle epizody, jednostkowe wydarzenia, ale trzeba mieć świadomość, że ten rodzaj posługi i obowiązków to codzienna ciężka praca, która później wpływa na kolejne lata i całe pokolenia. I takim tytanem mrówczej, ale nierzucającej się w oczy pracy był biskup Jan Wieczorek – zaznaczył Adam Neumann.

Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza, przypomniała, jak trudnym zadaniem, przed którym stanął Jan Wieczorek, było utworzenie diecezji gliwickiej.

- Mimo, że Ciebie z nami już nie ma, my pamiętamy i będziemy realizować te zadania, które nam wskazałeś. My, samorządowcy tej diecezji zawsze patrzyliśmy w Twoją stronę z nadzieją i ufnością, że idziemy w dobrym kierunku. Dziś dziękujemy za wszelkie dobro, jakie zostawiłeś na śląskiej ziemi – zwróciła się do śp. biskupa Wieczorka prezydent Zabrza.

Biskup Jan Wieczorek został pochowany w krypcie kościoła pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach.

Jan Wieczorek urodził się 8 lutego 1935 roku w Bodzanowicach (w gminie Olesno). Święcenia kapłańskie otrzymał 22 czerwca 1958 roku w Opolu. Od 1992 roku pełnił funkcję biskupa ordynariusza diecezji gliwickiej. W 1994 r. utworzył tam wyższe seminarium duchowne z tymczasową siedzibą w Nysie. Ustanowił sanktuaria w Lubecku i w Rudach, ponadto erygował Diecezjalne Domy Rekolekcyjne w Mochowie i Zabrzu-Biskupicach. Utworzył również Dom Pomocy Społecznej w Wisznicach. Na emeryturę przeszedł w 2011 roku, w tym samym roku otrzymał tytuł honorowego obywatela Gliwic.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto