MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Gliwice: Zawody mechaników lotniczych - uczniowie sprawdzili swoje umiejętności

Piotr Grela
Dzisiaj w Zespole Szkół Samochodowych w Gliwicach odbyły się zawody, w których uczestniczyli uczniowie szkół z Gliwic, Bytomia, Bielska Białej, Sosnowca, Częstochowy i Krakowa. Przyszli mechanicy i technicy lotnictwa sprawdzili się w teście wiedzy i w konkurencjach sprawnościowych.

Na kierunek lotniczy decydują się nieliczni. Można zatem bez wahania na starcie nazwać ich - "elitarni". Dziś rano uczniowie wszystkich szkół z regionu, gdzie kierunek technika lotniczego jest w ofercie edukacyjnej, a także Krakowa zjechali do Gliwic, do Zespołu Szkół Samochodowych na Trynku.

Tuż po godzinie 9.00 przyszli technicy mechanicy lotnictwa zasiedli w ławach na sali gimnastycznej, gdzie przystąpili do testu wiedzy. Sprawdzian składał się z dwudziestu pytań, Na tym etapie młodzież musiała wykazać się wiedzą. W zestawie jedno z pytań brzmiało - W jakim celu stosuje się w lotnictwie skrzydła pasmowe? Proszę wymienić trzy samoloty, w których stosuje się skrzydła pasmowe - Prawda, że trudne? W każdym zadaniu można było zdobyć 3 punkty.

Następnie zawody przeniosły się do hangaru przy gliwickim aeroklubie, gdzie na uczestników zawodów, mechaników lotniczych czekały kolejne wyzwania.

- Uczniowie mieli na przykład za zadanie odkręcić element silnika ASza, nie jest to skomplikowana operacja, ale mimo wszystko wymagająca i sprawdza przy okazji umiejętności pracy w zespole. Trzeba było wybrać odpowiednie narzędzia, wykazać się sprawnością, ale też to zadanie uczyło, a raczej przypominało o podstawowych zasadach, jakim jest np. odkładanie narzędzi na właściwe miejsce. Znamy historie katastrof lotniczych, gdzie pozostawiony klucz przyczynił się do śmierci kilku osób - opowiada Sławomir Szachulski, nauczyciel w Zespole Szkół Samochodowych i organizator zawodów.

Później odbyły się kolejne konkurencje: montaż drzwi awaryjnych w samolocie PZL-104 Wilga. Dodajmy, że ten samolot jest własnością ZSS w Gliwicach i służy jako przedmiot dydaktyczny, przy którym uczniowie "samochodówki" nabywają umiejętności praktycznych na kierunku technik-mechanik lotniczy.

W dalszej kolejności uczestnicy zawodów mechaników lotniczych na czas zakładali uprzęż spadochronową i biegli z nią na krótkim dystansie. Zawody zakończyły się kolejnym testem z wiedzy. Uczniowie odpowiadali na pytania mechanika, pracownika gliwickiego aeroklubu, a zagadnienia dotyczyły części i budowy samolotów.

Gliwice okazały się niegościnne

Klasyfikacja zawodów

I miejsce zdobyli uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych z Gliwic
II miejsce zajęła młodzież ucząca się w Zespole Szkół Elektryczno - Elektronicznych w Bytomiu
III miejsce było dziełem uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego z Sosnowca

Były to kolejne lotnicze zawody. Organizatorzy zapowiadają kontynuowanie tej inicjatywy. W przyszłości pragną zaprosić także uczniów gimnazjum.

Tego typu działania są bardzo cenne i potrzebne uważa dr hab. inż. nawig. Andrzej Fellner, kierownik katedry Technologii Lotniczych Politechniki Śląskiej. - Lotnictwo, jak mawiał ŚP. minister Eugeniusz Wróbel, jest interdyscyplinarne. To czego się uczymy w szkole na tym kierunku przydaje się w wielu dziedzinach życia. Bardzo się cieszę, że są organizowane takie konkursy, bo kierunek lotnictwa też dobrze wychowuje, uczy pracy w zespole, uczy zaufania do drugiego. Pilot, mechanik, kontroler, strażak, lotniskowy wszyscy muszą umieć ze sobą współpracować i być pewnymi, że wypełni swoje zadania dobrze. Lotnictwo jest o tyle niewdzięczne, że jak człowiek raz zdecyduje się pójść tą drogą, to musi być świadomy tego, że będzie się uczył tego lotnictwa przez całe życie - wyjaśnia Andrzej Fellner.

Kolejne zawody mechaników i techników lotniczych odbędą się w przyszłym roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szokująca oferta pracy. Warunkiem uczestnictwo w saunie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto