Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gliwicki Szpital na Radiowej. Kompleksowa opieka to gwarancja jakości życia pacjentów

MOKR
Szpital na Radiowej w Gliwicach. Kompleksowa opieka to gwarancja jakości życia pacjentów
Szpital na Radiowej w Gliwicach. Kompleksowa opieka to gwarancja jakości życia pacjentów Marzena Bugała-Astaszow
Kompleksowa opieka to gwarancja jakości życia pacjentów. Należący do spółki Vito-Med, a potocznie nazywany przez mieszkańców powiatu gliwickiego „Szpital na Radiowej”, jest jedynym w regionie szpitalem z oddziałem neurologicznym i udarowym, rehabilitacją neurologiczną oraz oddziałem chorób wewnętrznych. W ramach swojej działalności placówka prowadzi także Zakład Opiekuńczo-Leczniczy oraz poradnie specjalistyczne.

W niewielkim szpitalu leczy się rocznie średnio 3500 pacjentów, realizowanych jest także prawie 2000 porad ambulatoryjnych w ramach Izby Przyjęć.

Na Radiową pacjenci najczęściej trafiają ze schorzeniami neurologicznymi, takimi jak udary mózgu, zaostrzenia SM czy napady padaczkowe. Choć szpital powinien zabezpieczać pacjentów powiatowych, zdarza się, że karetki z chorymi przyjeżdżają z bardzo odległych krańców województwa, co było znacząco odczuwalne w szczytowych falach pandemii. W ciągu roku szpital przyjmuje ok. 600 pacjentów udarowych, a większość z nich trafia tu z tzw. wielochorobowością. Udar zazwyczaj jest następstwem (przewlekłych) innych chorób kardiologicznych, miażdżycy czy chorób diabetologicznych.

- Często przywożeni są do nas niezdiagnozowani pacjenci z objawami neurologicznymi, którzy wymagają szczegółowej diagnostyki specjalistycznej oraz neuropsychologicznej - podkreśla prezes Anna Gil, która szpitalem zarządza od prawie 3 lat. - Chcemy tu stworzyć ośrodek ukierunkowany na specjalistyczne procedury neurologiczne dla mieszkańców powiatu gliwickiego, bez znaczenia czy to będą chorzy z padaczką, SM, parkinsonizmem czy otępieniem. Personel szpitala już rozpoczął pracę w tym kierunku, zbierając i analizując dane dotyczące najczęściej występujących problemów zdrowotnych hospitalizowanych pacjentów. Mamy w zespole klinicystów, lekarzy z ogromnym doświadczeniem w leczeniu schorzeń neurologicznych, takich jak: padaczki, SM, choroby Parkinsona, Alzheimera czy spastyczności. Rozszerzamy możliwości diagnostyczne neurologiczne o badania neuroobrazowe w ramach badań MRI, Dat Scan, SPECT i PET. Od roku wykonujemy szczegółowe badania neuropsychologiczne, neurologopedyczne oraz posiadamy szereg specjalistów fizjoterapeutów ukierunkowanych na leczenie konkretnej grupy pacjentów neurologicznych. Prowadzimy także program lekowy NFZ dotyczący leczenia z zastosowaniem toksyny botulinowej. Natomiast cały czas poszukujemy specjalistów z innych dziedzin właśnie po to, by podchodzić do pacjenta całościowo – sumuje.

Rehabilitacja na najwyższym poziomie

Neurologia, z której słynie szpital na Radiowej to jednak nie wszystko. Prężnie działa tu oddział rehabilitacji neurologicznej, który jest jednym z etapów zapewnienia kompleksowej opieki pacjentom po zakończonej hospitalizacji.

Fizjoterapeuci pomagają w powrocie do pełnej sprawności nie tylko pacjentom neurologicznym, gdyż Oddział Rehabilitacji Neurologicznej realizuje świadczenia dla pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi, pomaga w usprawnieniu po udarze, a także po przechorowaniu COVID-19.

- W naszej placówce realizowane są świadczenia z zakresu rehabilitacji pocovidowej i rehabilitacji neurologicznej. Celem rehabilitacji pocovidowej jest poprawa sprawności oddechowej wydolności wysiłkowej i krążeniowej - informuje prezes Anna Gil.

Fizjoterapeuci popularnego „Szpitala na Radiowej” zwracają uwagę, iż bardzo ważnym aspektem w trakcie rehabilitacji jest poprawa oraz wsparcie zdrowia psychicznego pacjentów. Nie inaczej jest w przypadku osób, które przeszły infekcję wirusem COVID-19.

Gliwicka placówka Vito-Med posiada bezcenne doświadczenie, które pozwala na efektywniejszą pracę z pacjentami po przejściu COVID-19 oraz kompleksową ochronę i stosowanie się do wszelkich zasad sanitarnych.

- Nasz szpital w czasie drugiej i trzeciej fali pandemii koronawirusa był szpitalem covidowym. Bezpośrednio pracowaliśmy z pacjentami dotkniętymi tą chorobą, dlatego znamy specyfikę ich dolegliwości - zaznacza Anna Gil.

Równocześnie do rehabilitacji pocovidowej, w szpitalu Vito-Med na oddziale rehabilitacji neurologicznej trwają liczne zabiegi dedykowane osobom z urazami neurologicznymi i udarowymi.

Pacjenci po przebytym udarze rozpoczynają rehabilitację od początkowych ćwiczeń stabilizacyjnych, intensywność następuje w kolejnych etapach pobytu, który trwa 6 tygodni.

Vito-Med w swojej ofercie rehabilitacyjnej posiada rehabilitację pourazową i pooperacyjną, rehabilitację neurologiczną, terapię manualną narządu ruchu, terapię wisceralną, terapię uroginekologiczną, masaż leczniczy i kinesiotaping, fizykoterapię oraz hydroterapię. Placówka pomaga dzieciom i dorosłym z problemami neurologicznymi, udarowymi, osobom z urazami ortopedycznymi oraz pacjentom po COVID-19.

Leczenie prowadzone jest poprzez pracę manualną na strukturach ciała pacjenta oraz uzupełniająco zabiegami fizykalnymi takimi jak: elektrolecznictwo, laseroterapia, magnetoterapia, światłolecznictwo, wodolecznictwo, krioterapia, leczenie ultradźwiękami.

Spółka Vito-Med mieści się w dwóch budynkach w Gliwicach, pierwszy zlokalizowany jest przy ulicy Radiowej 2, drugi przy ulicy Kozielskiej 8.

Plany na przyszłość

Szpital na Radiowej w przyszłości chce kompleksowo zabezpieczać pacjentów po zakończonej hospitalizacji, ale również pacjentów zakładu opiekuńczo-leczniczego.

- Planujemy stworzyć tutaj takie miejsce, gdzie pacjent, przewlekle chory będzie bezpieczny, rehabilitowany i edukowany w oddziale lub przyszpitalnej poradni specjalistycznej - tłumaczy Anna Gil.

W planach szpitala jest ponadto dalsza opieka nad pacjentem, który opuszcza oddział, a to oznacza, że po wyjściu ze szpitala pacjenci będą mieć wyznaczony konkretny plan diagnostyczno-terapeutyczno-edukacyjny, w skład którego będą wchodziły konsultacje specjalistyczne, rehabilitacja, szkolenia dla pacjentów. Kontrola poszpitalna to podstawa, na której można skorygować leczenie lub skierować na ponowną hospitalizację. Tak w założeniu ma wyglądać szpital przyszłości, nad którym personel z Radiowej już dziś pracuje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto