Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gliwickie zakłady General Motors Manufacturing Poland zostały wyróżnione przez Izbę Celną z Katowic

Bartosz Pudełko
Mniej kontroli, priorytetowa obsługa, a nawet osobne pasy ruchu na przejściach granicznych. To korzyści płynące z certyfikatu AEO, który posiadają m.in. gliwickie zakłady Opla. Fabryka otrzymała nagrodę od Izby Celnej w Katowicach.

General Motors Manufacturing Poland posiada certyfikat AEO od dwóch lat. W piątek celnicy z Katowic postanowili dodatkowo uhonorwać zakłady wręczając im nagrodę na wzorową współpracę.

W siedzibie GMMP w Gliwicach odbyła się konferencja prasowa, na której oprócz wręczenia statuetki przedstawiciele Izby Celnej w Katowicach opowiedzieli również o instytucji Upoważnionego Przedsiębiorcy AEO (Authorised Economic Operator).

- AEO to rodzaj certyfikatu przyznawanego przez Służbę Celną przedsiębiorcom obracającym towarami za granicą. Posiadanie go przynosi wiele korzyści - mówi Rafał Krzywdziński, naczelnik Wydziału Postępowania Audytowego Izby Celnej w Katowicach.

Te korzyści to m.in. mniejsza liczba kontroli fizycznych, priorytetowe traktowanie wniosków, dodatkowe punkty obsługi, a na niektórych przejściach granicznych nawet dodatkowe pasy ruchu.

Posiadacze certyfikatu AEO mogą korzystać również z tzw. procedur uproszczonych. Nie muszą np. przedstawiać towaru w oddziale celnym. Wystarczy zgłoszenie drogą elektroniczną.

- Do grona Upoważnionych Przesiębiorców mogą zostać zaliczone wyłącznie firmy, co do których mamy pełne zaufanie. W tym celu prowadzone są u nich audyty i kontrole. Jeśli wszystko jest na najwyższym poziomie, wówczas wydajemy certyfiakt - tłumaczy Krzywdziński.

AEO to również korzyść dla samych celników. Grono Upoważnionych Przedsiębiorców zwolnione jest z fizycznych kontroli. Siły Służby Celnej mogą być więc skierowane na inne grupy firm, które wymagają częstszych kontroli.

Na terenie województwa śląskiego Upoważnieni Przedsiębiorcy stanowią 2 proc. firm kontrolowanych. 17 proc. to firmy tzw. niskiego ryzyka. 54 proc. - średniego ryzyka, a 27 proc. - wysokiego ryzyka.

Instytucja AEO funkcjonuje w naszym województwie od 2008 roku. Obecnie 38 firm może legitymować się tym certyfikatem. To nie dużo.

- Wszczęcie procedury wiąże się z audytem. Przedsiębiorcy mogą obawiać się, że jeśli pójdzie on nie po ich myśli, to poniosą jakieś konsekwencje. Tak nie jest. W najgorszym razie nie otrzymają certyfikatu, nic ponadto - tłumaczy Krzywdziński.

O tym, jakie korzyści przynosi AEO, najlepiej wie General Motors Manufacturing Poland, który korzysta z nich od 2 lat.

- To ogromna oszczędność czasu i pieniędzy. Oczywiście jest to również kredyt zaufania, ale to jeszcze bardziej mobilizuje. Staramy się namówić również naszych kontrachentów do postarania się o AEO - mówi Andrzej Korpak, szef gliwickich zakładów Opla.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto