Górnik Zabrze - Piast Gliwice 0:1. Relacja i zdjęcia z gorących derbów Śląska

Rafał Musioł
Piast Gliwice pokonał w Zabrzu Górnika 1:0.
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Piast Gliwice pokonał w Zabrzu Górnika 1:0. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Fot Arkadiusz Gola
Waldemar Fornalik ma patent na Górnika Zabrze. W sobotę zaliczył siódmy z rzędu (w ósmym prowadził, ale spotkanie zostało przerwane i zweryfikowane jako walkower) mecz bez porażki z tym rywalem, pokonując ze swoim Piastem Gliwice ekipę Jana na jej terenie 1:0.

Piłkarzy Górnika Zabrze przed meczem z Piastem Gliwice mobilizował między innymi Łukasz Podolski. Chorujący na koronawirusa i leczący kontuzję pleców były mistrz świata nagrał krótki filmik, w którym wspierał kolegów.

Przy wyjściu z tunelu na Arenie Zabrze wisi dzwonek należący do zmarłego niedawno Stanisława Sętkowskiego. Przed meczem z Piastem Gliwice Jesus Jimenez solidnie nim potrząsnął na szczęście. A tego gospodarze potrzebowali, bo Piast w ostatnich latach znajdował na nich sposób i nie dawał się pokonać.

Oba zespoły zaczęły jednak spotkanie ostrożnie i z dużym szacunkiem dla rywali, skupiając się na defensywie. W 20 minucie najgoręcej zrobiło się za to na trybunach, gdy kibice Górnika zaprezentowali oprawę ze świecami dymnymi i odpalaniem rac, za co klub z pewnością poniesie konsekwencje, chociaż wiatr sprawił, że spotkanie nie musiało zostać przerwane. Warto dodać, że na stadionie nie było sympatyków gliwiczan, wciąż pokutujących za zadymę z 2018 roku.

Racowisko dodało skrzydeł... Piastowi, który zaczął atakować energiczniej, tuż po tym, jak Piotr Krawczyk dał rywalom poważne ostrzeżenie trafiając w poprzeczkę z pozycji spalonej. Zabrzanie wciąż jednak czekali na swoje szanse. Doczekał się jej Bartosz Nowak, ale Frantisek Plach odbił piłkę, po czym wybili ją obrońcy.

Stopniowo spotkanie zmieniało obraz i akcenty ofensywne zaczęły się pojawiać częściej, a przewagę zaczął ponownie osiągać Piast. Fornalik świetnie wyczuł ten klimat i wprowadził Damiana Kądziora. Pięć minut później ten były piłkarz Górnika dośrodkował z rzutu rożnego w taki sposób, że Patryk Sokołowski kapitalnym strzałem głową nad zagubionymi obrońcami wpakował piłkę do siatki. Gliwiczanie po zdobyciu gola ostentacyjnie podbiegli pod sektor zajmowany przez Torcidę i wykonali "kołyskę", co na trybunach wywołało furię.

Piast znów skoncentrował się na defensywie, a Górnik próbował ją skruszyć. W ostatnich minutach gospodarze postawili wszystko na jedną kartę i byli blisko szczęścia: Jesus Jimenez trafił w poprzeczkę. Tych centymetrów nieustannie atakującym zabrzanom ostatecznie zabrakło i po dwóch kolejnych zwycięstwach zaliczyli trzecią w tym sezonie porażkę. Tym boleśniejszą, że derbową...

Zobaczcie zdjęcia z meczu Górnik Zabrze - Piast Gliwice.

Górnik Zabrze - Piast Gliwice 0:1 (0:0)