Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gwiazdy ŁTS-u

Andrzej Azyan
Piotr Żaba jest obecnie najskuteczniejszym strzelcem ŁTS.
Piotr Żaba jest obecnie najskuteczniejszym strzelcem ŁTS.
Kiedyś Łabędy były samodzielnym miastem należącym do powiatu gliwickiego. Historia sportu w Łabędach, jak wspomina o tym Zbigniew Bielec, autor okolicznościowego wydawnictwa z okazji jubileuszu ŁTS, siega początków XX ...

Kiedyś Łabędy były samodzielnym miastem należącym do powiatu gliwickiego. Historia sportu w Łabędach, jak wspomina o tym Zbigniew Bielec, autor okolicznościowego wydawnictwa z okazji jubileuszu ŁTS, siega początków XX wieku. W 1919 roku utworzono w Łabędach pierwszy klub sportowy o nazwie „Czuwaj”.

Ringowi mocarze

W 1945 roku na terenie Łabęd powstały dwa ważne zakłady przemysłowe: Walcownia Metali i huta „Łabędy”. W tym samym czasie przy organizacji młodzieżowej TUR zawiązała się sekcja piłki nożnej. Wkrótce powstał Hutniczy Klub Sportowy. W 1948 roku przy Związku Zawodowym Hutników powstała federacja sportowa „Stal”. Klubu sportowy związany z hutą przyjął nazwę Stal Łabędy. W ciągu dwunastu miesięcy trzykrotnie zmienił nazwę na Motor, Polonia i wreszcie w 1957 roku na Łabędzkie Towarzystwo Sportowe. Związało się ono z Kombinatem Urządzeń Mechanicznych „Bumar Łabędy”.

Bez wątpienia najwięcej chwały łabędzkiemu sportowi przynieśli bokserzy. Sekcja pięściarska powstała w 1953 roku z połączenia RKS „Batory” i „Stal” Łabędy. W ten sposób powstał pierwszoligowy mocny zespół. Z RKS „Batory” trafili do Łabęd tacy zawodnicy, jak Edward Urbaniak, Roman Pruchnicki, Henryk Pruchnicki, Henryk Nowara. Z Błękitnych Kielc ściągnięto Leszka Drogosza, a z Unii Dąbrówka Andrzeja Wojciechowskiego. Trenerem został Józef Wieczorek. W 1953 roku pięściarze z Łabęd zdobyli mistrzostwo Śląska. Potem przez osiem sezonów występowali w I lidze. Najbardziej utytułowanym bokserem ŁTS jest bez wątpienia Piotr Gutman.

W 1961 roku na mistrzostwach Europy w Belgradzie zdobył on srebrny medal w wadze koguciej. W latach 1959-65 siedem razy wystąpił w pierwszej reprezentacji Polski. W styczniu 1964 roku w meczu o Puchar Europy z ZSRR w Moskwie Gutman pokonał Stanisława Stiepaszkina, późniejszego mistrza olimpijskiego w Tokio. Gutman wystąpił także na igrzyskach w stolicy Japonii. Wygrał dwie walki z: Irlandczykiem Fitzimmonsem i Japończykiem Takayamą. W ćwierćfinale uległ jednak Filipińczykowi A. Villaenevie, który zdobył srebrny medal.

Także dwóch innych pięściarzy ŁTS występowało na olimpiadach. Andrzej Wojciechowski walczyłw wadze półciężkiej w Melbourne w 1956 roku, a Władysław Jędrzejewski w wadze ciężkiej w Tokio w Rzymie w 1960 roku.

Od Brychczego do Freyera

Początki sekcji piłkarskiej obecnego ŁTS sięgają 1945 roku. Po zakończeniu drugiej wojny światowej w Łabędach szybko powstała sekcja piłkarska. W 1948 roku do ówczesnej Stali przyszedł z Pogoni Nowy Bytom Lucjan Brychczy, później wielokrotny reprezentant Polski, piłkarz Legii Warszawa, potem jej trener, do dziś pracujący wtym stołecznym klubie.
Zespół ówczesnej Stali na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych występował w A klasie. We wspomnianym okresie pracowali w nim tak słynni trenerzy, jak Karol Dziwisz i Gerard Wodarz. W 1958 roku po połączeniu Polonii Łabędy i Motoru powstało Łabędzkie Towarzystwo Sportowe. Jesienią tego samego roku drużyna ŁTS awansowała do III ligi. W połowie lat pięćdziesiątych, a także na początku sześćdziesiątych z ŁTS związani byli znani później zawodnicy: Aleksander Mandziara (Szombierki, GKS Tychy), Rudolf Stach (Piast Gliwice), Paweł Janik (Polonia Bytom). Obecnie najbardziej znanym wychowankiem ŁTS jest zawodnik Bayer Leverkusen Paul Freyer.

W historii w ŁTS pracowali znani trenerzy – Edward Szymkowiak, Franciszek Skiba. Zespół w sezonie 1988/89 ŁTS był bliski awansu do jednej z czterech grup makroregionalnych III ligi, ale nie udało się jej tego zrealizować. Na początku lat 90. nastąpiło rozwiązanie drużyny seniorów. Jej reaktywacja nastąpiła w połowie 1997 roku. Powstał nowy zarząd ŁTS, a jego prezesem został Andrzej Sypek, który sprawuje tę funkcję do dziś. Drużyna zaczęła grać w klasie B. Obecnie jest liderem w grupie czwartej ligi okręgowej i ma szansę awansować do czwartej ligi. Drużynę prowadzi trener Tomasz Grozmani. Jego poprzednikiem był znany trener pierwszoligowych drużyn Alojzy Łysko.

Od 1954 roku z ŁTS związany jest Karol Becker. Jest człowiekiem instytucją. Przez wiele lat grał jako bramkarz. Potem był trenerem, kierownikiem drużyny, szkolił młodzież. Jest drugim szkoleniowcem ŁTS. Prawie zawsze można go spotkać na boisku.


Jubileuszowy festyn

Z okazji jubileuszu ŁTS jutro na stadionie przy ulicy Fiołkowej w Łabędach odbędzie się okoliczny festyn. W bloku sportowym, który rozpocznie się o godz. 13 na uwagę zwraca mecz piłkarski ŁTS z pierwszoligową drużyną Górnika Zabrze. Rozpocznie się on o godz. 15. Potem będą występy artystyczne zespołu Chrząszcze i kabaretu Rak, a o godz. 22. pokaz sztucznych ogni. Rano o godz. 9.00 w kościele pod wezwaniem św. Jerzego w Łabędach.


Ranking konopki

Wiernym kibicem ŁTS jest od 1954 roku mecenas Ludwik Konopka, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. On sporządził listę szesnatu najlepszych według niego piłkarzy ŁTS w sześćdziesięcioletniej historii klubu.

Wygląda ona następująco: bramkarze: Paweł Słomka, Tadeusz Brychczy, Karol Becker; obrońcy: Eugeniusz Salamon, Alfred Skorupiński, Joachim Krawczyk, Rudolf Stach, Bertold Heller; pomocnicy: Paweł Janik, Lesław Gil, Leszek Dunajczyk, Gerard Groborz, napastnicy: Lucjan Brychczy, Aleksander Mandziara, Piotr Żaba, Paul Freier.

Ranking Konopki: waga musza: 1. Karol Czempik, 2. Jan Brodowiak, 3. Adam Romanowski; kogucia: 1. Piotr Gutman, 2. Stanisław Dzienis, 3. Henryk Winnicki; piórkowa: 1. Edward Pruchnicki, 2. Wawrzyniec Bazaruk, 3. Ginter Pruchnicki; lekka: 1. Jan Klenczar, 2. Werner Król; lekkopółśrednia: 1. Leszek Drogosz, 2. Gerard Król, 3. Ryszard Merkiel; półśrednia: 1. Ewald Hecht, 2. Manfred Klobuca, 3. Edward Strzoda; lekkośrednia: 1. Andrzej Siodła, 2. Ryszard Hatyniuk, 3. Maksymilian Szumniak; średnia: 1. Stanisław Kosowicz, 2. Tadeusz Bonerek, 3. Roman Pruchnicki; półciężka: 1. Andrzej Wojciechowski, 2. Edward Hartyniuk, 3. Edmund Urbaniak, Mieczysław Budzyński, Wiesław Szywała; ciężka: Władysław Jędrzejewski, 2. Henryk Nowara, 3. Paweł Skwara.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto