Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ile kosztuje utrzymanie jednej parafii? Ile wynosi budżet, ile udaje się zebrać z “tacy"? Proboszcz Ryszard Skowronek z Żor nie ma tajemnic

Jacek Bombor
Jacek Bombor
Ile kosztuje utrzymanie jednej parafii? Ile wynosi budżet, ile udaje się zebrać z “tacy? Proboszcz Ryszard Skowronek z Żor nie ma tajemnic
Ile kosztuje utrzymanie jednej parafii? Ile wynosi budżet, ile udaje się zebrać z “tacy? Proboszcz Ryszard Skowronek z Żor nie ma tajemnic Parafia św. Stanisława/arc. DZ
Prześwietlamy budżet największej żorskiej parafi, św. Stanisława, liczącej ponad 16 tysięcy mieszkańców. Proboszcz Ryszard Skowronek, jako jeden z nielicznych duchownych, stawia w tym względzie na pełną jawność. - To przecież nie moje pieniądze, tylko parafian. Mają prawo wiedzieć, na co idzie każda złotówka – mówi. Parafianom szczegółowo objaśnił wydatki na...YouTube.

Ile kosztuje utrzymanie jednej parafii? Ile wynosi budżet, ile udaje się zbierać z “tacy? Proboszcz Ryszard Skowronek z Żor nie ma tajemnic

Prześwietlamy budżet największej żorskiej parafii, św. Stanisława, liczącej ponad 16 tysięcy mieszkańców. Proboszcz Ryszard Skowronek, jako jeden z nielicznych duchownych, stawia w tym względzie na pełną jawność. - To przecież nie moje pieniądze, tylko parafian. Mają prawo wiedzieć, na co idzie każda złotówka – mówi. Parafianom szczegółowo objaśnił wydatki na...YouTube.

Parafia św. Stanisława w Żorach: znacznie mniej pieniędzy w roku pandemii

Budżet w 2020 roku w żorskiej parafii św. Stanisława wyniósł łącznie 547 tysięcy, co w porównaniu z 806 tysiącami uzyskanymi w 2019 roku daje widoczny spadek przychodów. Ale proboszcz nie narzeka, tylko informuje.
- Nie jesteśmy jedyną instytucją, która w roku pandemii odnotowuje takie spadki, więc tym większa wdzięczność dla was wszystkich, którzy się na kwotę 547 tysięcy złożyli przez swoją ofiarność – mówi proboszcz.
506 tysięcy (93 proc.) to ofiary składane podczas kolekt, zbiórek, do skarbonek, darowizny. Co ciekawe, około 20 procent tej sumy to bezpośrednie wpłaty na konto parafialne. - To znaczny wzrost tej formy wsparcia w czasie, gdy panują obostrzenia. A więc parafianie, którzy z różnych przyczyn nie mogą uczestniczyć w eucharystii, pamiętają o nas – mówi ksiądz proboszcz.
Inne źródła przychodów objęły 41 tysięcy (7 proc.).

Utrzymanie kościoła, rachunki i zatrudnienie: to kosztuje najwięcej

Nieco ponad połowa wydatków to koszty utrzymania kościoła, a także probostwa – poszło na ten cel 355 tysięcy złotych (51 procent budżetu). To te wszystkie koszty, które znamy z naszych domów. A więc koszty rachunków za ogrzewanie, prąd, wodę, gaz. A także koszty zapewnienia odpowiedniego poziomu sanitarnego, czy zakupu środków dezynfekujących.
- W tej sumie mieszczą się też koszty osobowe, związane z zatrudnieniem w naszej parafii czterech osób. Kościelnego, organisty, gospodyni, kancelistki. I zakupy związane z liturgią, kościelne zaopatrzenie w paramenty liturgiczne, a więc przedmioty sakralne, służące w celu podkreślenia czynności związanych z celebracją kultu i używane w przestrzeni kościoła. Szaty kościelne, naczynia, sprzęty – wylicza proboszcz Skowronek, którego w parafii wspiera czterech wikariuszy.

163 tysiące trafia do kurii

171 tysięcy złotych (25 proc.) parafia wydała na inwestycje. Ponad 150 tysięcy to spłata prac związanych z utwardzeniem placu z budową miejsc parkingowych, co miało miejsce na przełomie 2019/2020. Pozostałe kilkanaście tysięcy poszło na zakup traktorka ogrodowego (służy teraz także do odśnieżania kościelnego placu) i sprzętu, którego zakup wymusiła pandemia. A więc komputera, kamerki, aby można było przeprowadzać transmisje online, czy nagrywać filmy na YouTube. Bo właśnie o budżecie ksiądz proboszcz po raz pierwszy w historii parafii poinformował 13 lutego za pośrednictwem YouTube.
- Takie czasy, więc uznałem, że to dobre miejsce na omówienie budżetu. Ja nigdy nie mam nic do ukrycia, bo to przecież nie moje pieniądze, a parafii. Pełna jawność finansów parafialnych przyświeca mi od 2,5 roku, gdy objąłem urząd proboszcza. W poprzednich latach podawałem informacje w gablocie parafialnej, a także podczas komunikatu na mszy – dodaje proboszcz Skowronek.
Ostatnia pozycja w budżecie wynosi 24 procent – 163 tysiące złotych. Te pieniądze idą na cele pozaparafialne – to wydatki ogólnokościelne: misje, utrzymanie kurii, kolekty ogólne, seminaria.

126 tysięcy - tyle parafia z Żor ma dziś na koncie

Łącznie wydatki znacznie przekroczyły przychody – wyniosły 689 tysięcy złotych. Żorska parafia skończyła więc rok 2020 na finansowym minusie – który wyniósł 141 tysięcy złotych. Ale spokojnie, dzięki oszczędnościom choćby z 2019 roku, saldo obecnie wynosi 126 tysięcy na plusie – tyle wynosi obecnie budżet parafii. Mając na uwadze niepewność wpływów, trwający czas pandemii, parafia w tym roku planuje inwestycję. Pewna jest tylko jedna.
- To zakup ławek w dolnym kościele. Uzupełnienie postawienia ławek tam, gdzie aktualnie stoją poksręcane krzesła. Już mamy zamówione. Chodzi o estetykę kościoła, aby ujednolicić całość. W ten sposób będzie kilkadziesiąt nowych miejsc siedzących. Druga inwestycja to instalacja fotowoltaiczna, która może przynieść sporo oszczędności przy opłatach za prąd. Ale to będzie zrobione, gdy wystarczy pieniędzy – mówi proboszcz obiecując parafianom, “oszczędne gospodarowanie”.

Ile kosztuje utrzymanie jednej parafii? Ile wynosi budżet, ile udaje się zebrać z “tacy? Proboszcz Ryszard Skowronek z Żor nie ma tajemnic

Ile kosztuje utrzymanie jednej parafii? Ile wynosi budżet, i...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ile kosztuje utrzymanie jednej parafii? Ile wynosi budżet, ile udaje się zebrać z “tacy"? Proboszcz Ryszard Skowronek z Żor nie ma tajemnic - Żory Nasze Miasto

Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto