Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jajko prawdę powie

JOANNA HELER
Kroszenie jaj to nie lada sztuka...
Kroszenie jaj to nie lada sztuka...
Jerzy Lipka mówi o sobie: "chłopak z Gogolina". Przez dwadzieścia lat był prezesem opolskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych, które swoim zasięgiem obejmowało także i Gliwice.

Jerzy Lipka mówi o sobie: "chłopak z Gogolina". Przez dwadzieścia lat był prezesem opolskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych, które swoim zasięgiem obejmowało także i Gliwice. Brał udział w 36 konkursach (ogólnopolskich, regionalnych i międzynarodowych) kroszenia jajek. I we wszystkich zajął pierwsze miejsce!

Pod jego okiem sztukę kroszenia jaj nabywali także uczniowie z Ornontowic i Gliwic, którzy w Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej uczestniczyli w specjalnych warsztatach kroszonkarskich.

- Na Opolszczyźnie dopuszczone są elementy kwiatowe, koniecznie z listkiem. Jest przecież nawet takie przysłowie, kwiatek bez listka temu się daruje, kogo się nie kocha i nie szanuje. Na jajkach nie można stosować trzeciego wymiaru czy chowania listka za kwiatek. Wówczas to już nie jest sztuka ludowa! Niektórzy twierdzą, że im drobniejszy wzór, tym większa wartość kroszonki. To jednak nieprawda - mówił pan Jerzy rysując na tablicy kolejny szlaczek.

Pan Jerzy opowiadał także o naturalnych barwnikach używanych do barwienia jajek. W naszych domach najczęściej króluje cebula, nadające skorupce złocistobrązowy odcień. Niebieski i fioletowy są natomiast tymi kolorami, które najtrudniej otrzymać w domowych warunkach. Do ich stworzenia trzeba bowiem użyć świeżego drewna dębowego fermentującego z opiłkami żelaza. Łatwiej eksperymentować z czerwonym (sok z czarnej porzeczki "doprawiony" sokiem ze świeżej cebuli). Twórca z Gogolina wyjaśniał także znaczenie kolorów na jajkach. Te barwione na czerwono darowywało się niegdyś młodym żonkosiom, żółte młodzieńcom, których nie chciała żadna dziewczyna, a czarne osobom powszechnie szanowanym: księdzu, organiście, nauczycielowi czy własnemu ojcu.

Kto jeszcze pamięta o tym, że wzór na jajku można wytrwać wywarem z kapusty? Kroszonka, pisanka, naklejanka - to dziś najczęściej wykorzystywane zdobienia. Podobno tylko takie własnoręcznie zdobione, choćby nieudolnie jajko, posiada duszę.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto