Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak poradzić sobie z oziębłością płciową?

abcZdrowie.pl
by Nathan O'Nions (flickr)
Nie masz ochoty na seks? Dowiedz się, jak walczyć z oziębłością płciową.

„Oziębłość płciowa (czyli hipolibidemia) to znaczne osłabienie lub utrata potrzeb seksualnych” – tłumaczy Justyna Piątkowska, seksuolog i psycholog. Problemu tego doświadczać mogą zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Jak odzyskać ochotę na seks?

Przyczyny oziębłości seksualnej

Hipolibidemia występować może w różnych formach. Niekiedy może objawiać się całkowitym lub długoterminowym zanikiem zainteresowania seksualnością – zaznacza specjalistka. „Osoba cierpiąca na głęboką postać hipolibidemii nie odczuwa pragnień seksualnych (zarówno co do kontaktu seksualnego z partnerem/partnerką, jak i masturbacji), nie ma myśli ani fantazji erotycznych, nie reaguje na bodźce erotyczne (flirt, obecność partnera, przytulenie, pocałunek, pieszczoty), nie osiąga podniecenia” – wymienia ekspert. W niektórych przypadkach odczuwać może obojętność, a nawet niechęć i dyskomfort w stosunku do bodźców seksualnych. Sytuacje intymne mogą wydawać się jej odrzucające – zjawisko to nazywane jest awersją seksualną.

Jak zaznacza psycholog, głęboka i utrwalona oziębłość płciowa wynikać może na przykład z traumatycznego przeżycia na tle seksualnym, takiego jak molestowanie. Za inną potencjalną przyczynę uznaje się restrykcyjne wychowanie i wpojone przez rodziców negatywne postrzeganie seksualności. „Często wiąże się to także z cechami osobowości, np. introwersją i depresyjnością albo tzw. osobowością obsesyjno-kompulsyjną (sztywność, perfekcjonizm, obsesja samokontroli)” – mówi Justyna Piątkowska.

Zdaniem ekspert pacjenci z obniżonym libido są częstymi gośćmi w gabinetach specjalistycznych. W większości przypadków doświadczają oni lżejszej, krótkotrwałej formy problemu. „Najczęstszymi przyczynami takiego okresowego spadku zainteresowania seksem jest przewlekły stres, przemęczenie czy stan depresyjny” – podaje seksuolog. Oziębłość płciowa może także wynikać z czynników somatycznych, takich jak zaburzenia hormonalne, stosowane leki czy choroby chroniczne.

Walka z oziębłością seksualną

„Z punktu widzenia psychoterapeuty bardzo ważna jest relacja między partnerami w związku i jej wpływ na jakość życia seksualnego – sposób rozwiązywania konfliktów, wzajemna bliskość i zaufanie, radzenie sobie z »nudą«, rutyną w związku z długim stażem, a także to, czy obie strony są dla siebie atrakcyjne fizyczne i wcześniej miały satysfakcję z życia seksualnego” – podkreśla ekspert. Jak dodaje, obniżenie lub utrata potrzeb seksualnych skutkować może kryzysem w związku. Problem może stać się źródłem kłótni i oddalenia od siebie partnerów. Powoduje frustrację u partnera, który odczuwa potrzeby seksualne i pragnie bliskości drugiej osoby.

Terapia oziębłości płciowej polega na eliminacji czynnika wpływającego na wystąpienie nieprawidłowości – na przykład schorzeń somatycznych czy psychicznych. Obniżone libido zwalczyć można także dzięki poradom i wskazówkom seksuologów. Rozmowa ze specjalistą może okazać się pomocna w szczególności dla kobiet.

W niektórych przypadkach oziębłość płciową pokonać można za pomocą gadżetów erotycznych, które pobudzają wyobraźnię partnerów. W innych korzyści przynieść może farmakologia – specjalne środki przepisane przez specjalistę, produkty poprawiające samopoczucie lub afrodyzjaki, które zwiększają libido.

Możliwy jest udział obojga partnerów w specjalnej terapii. W jej trakcie nauczą się oni skutecznej komunikacji w sprawach intymnych. Co więcej, poznają budowę i działanie narządów płciowych oraz reakcje płciowe. Dzięki terapii można nie tylko pokonać oziębłość płciową, lecz także rozwiązać problemy powodujące dystans w związku.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto