MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jarosław Wieczorek w Gliwicach – wojewoda przekazał rządowe dofinansowanie trzem placówkom medycznym w województwie śląskim

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Wideo
od 16 lat
13 października wojewoda śląski Jarosław Wieczorek poinformował, że do trzech śląskich placówek medycznych trafi dofinansowanie rządowe w kwocie ponad 460 mln złotych. - To właśnie tutaj wszystko się zaczęło, tu tutaj prezydent z ministrem zdrowia ogłaszali powołanie do życia funduszu medycznego. Z tego powodu właśnie tutaj dzisiaj się spotykamy – mówił wojewoda podczas spotkania w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach.

Trzy placówki medyczne w województwie śląskim z rządowym dofinansowaniem

Podczas wizyty w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach wojewoda Jarosław Wieczorek podkreślił, że spotkanie odbywa się w wyjątkowo ważnym miejscu dla wielu Polek i Polaków. Przypomniał, że jest to jedno z najlepszych centrów leczenia nowotworów w Polsce i Europie.

- Z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy powstał bardzo ważny fundusz medyczny. Dziś mam przyjemność poinformować, że do województwa śląskiego trafi ponad 460 mln złotych przeznaczonych na ośrodki medyczne – mówi Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

Dofinansowanie zostanie przekazane między innymi do Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach. Placówka otrzyma 108 mln złotych. Te środki zostaną przeznaczone na budowę nowego budynku. Znajdzie się w nim centrum leczenia i diagnostyki chorób piersi.

- To inwestycja niezwykle potrzebna. Niestety coraz więcej pacjentek choruje na nowotwory piersi. Z tego powodu zależało nam na umieszczeniu w jednym budynku całej diagnostyki obrazowej i procesów leczenia. W nowym budynku znajdzie się również część przeznaczona dla chirurgii piersi – wyjaśnia Zdzisław Tarasiewicz, zastępca dyrektora Oddziału ds. Administracyjno-Technicznych NIO.

Niecałe 200 mln złotych trafi do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

- Środki, które otrzymujemy będą przeznaczone na remont bloków operacyjnych w naszym szpitalu. Pojawi się również nowy mammograf, będą nowe pracownie i sprzęt przeznaczony do badań genetycznych – te badania są przyszłością również w obszarze onkologii – komentuje Renata Wachowicz, Dyrektor Naczelny UCK.

Trzecią śląską placówka, która otrzyma dofinansowanie, jest szpital w Bielsku-Białej. Ośrodek otrzyma ok. 160 mln złotych.

- Rozwój ochrony zdrowia jest okupiony ogromnymi środkami finansowymi. Od 2015 roku zwiększyliśmy finansowanie ochrony zdrowia z 77 mld do 160 mld złotych. Dla województwa śląskiego jest to wzrost z 8 mld na ponad 16 mld złotych – podkreślił Jarosław Wieczorek.

Na zakończenie Jarosław Wieczorek wyraził przekonanie, że pacjenci z pewnością zobaczą i docenią środki pracujące na ich korzyść. Barbara Dziuk, posłanka na sejm RP, wyjaśnia, że projekt funduszu był opracowany przez sejmową podkomisję stałą ds. onkologii.

- Cieszę się, że z tego funduszu instytut w Gliwicach i inne jednostki medyczne będą mogły skorzystać. Strategia onkologiczna wypracowana w tej kadencji sejmu utworzyła standardy w innowacyjnym leczeniu onkologicznym – mówi Barbara Dziuk.

Piotr Pyzik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, podkreślił, że Polska jest w okresie transformacji obejmującej nie tylko nasz region.

- Czeka nas transformacja nie tylko energetyczna, ale i cywilizacyjna. Efektem jest powołanie funduszu transformacji Śląska. Ale głównym beneficjentem tych zmian ma być człowiek. To o czym dziś usłyszeliśmy to wstępna faza działań, które będą ukierunkowane na transformację regionu – zapowiedział Piotr Pyzik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto