Jazda na orientację - Sukcesy gliwiczan w mistrzostwach Europy

(aa)
Ekipa UKS „Kometa”. Stoją od lewej: Andrzej Osiński, Joanna Szombierska, Justyna Lutecka, Anita Nowakowska, Beata Ślęzak, Tomasz Polewka; klęczą od lewej: Paweł Krawczyk, Żaneta Świeczak, Jan Zdanowicz.
Prawie czterysta zawodniczek i zawodników z ponad 20 krajów startowało w mistrzostwach Europy w rowerowej jeździe na orientację. Byli wśród nich reprezentanci Australii, Nowej Zelandii, Japonii.

W najmłodszych kategoriach wiekowych bardzo dobrze zaprezentowali się zawodnicy Uczniowskiego Klubu Sportowego "Kometa" Gliwice. Beata Ślęzak w kategorii K-14 w wyścigu indywidualnym zajęła drugie miejsce.

Podczas mistrzostw rozegrano także zawody o Puchar Europy MTBO juniorów i juniorów młodszych. W reprezentacji Polski znalazło się w niej aż 5 zawodniczek i jeden zawodnik UKS "Kometa".

Wczesnym rankiem na lotnisku Góraszka rozpoczął się pierwszy dzień zawodów od startu masowego.

Każdy zawodnik otrzymał dwie mapy z punktami kontrolnymi, które trzeba było odnaleźć w terenie leśnym.

Dystans na zawodach Ultra Long wynosi od 20 do 50 km. Znajduje się na nim średnio 20 punktów kontrolnych. Anita Nowakowska z "Komety" w kategorii K-17 zajęła 12 miejsce. Była to najlepsza lokata wśród Polek.

Szesnastą lokatę wywalczyły Joanna Szombierska w K-20 i Żaneta Świeczak w K-17. Pecha mieli Justyna Lutecka i Paweł Krawczyk, którym na trasie zepsuły się rowery nie ukończyli zawodów.

W rywalizacji na średnim dystansie zawodnicy startowali oddzielnie i byli wypuszczani na trasę co kilka minut. Swoją wysoką formę potwierdziła Nowakowska, która w K-17 zajęłą 7 miejsce. Na 9 pozycji w K-20 uplasowała się Szombierska. Krawczyk zajął 12 miejsce w kategorii M-20, a Lutecka 17 pozycję w K-17.

Sporo emocji dostarczyła widzom rywalizacja sztafet. W kategorii K-17 polski zespół, w którym występowała Nowakowska i spisała się bardzo dobrze zdobył srebrny medal, pierwszy w historii tej dyscypliny w Polsce. Oprócz Nowakowskiej wystąpiły jeszcze Anna Bryk i Anna Sobczyk z Warszawy. W kategorii K-17 sztafeta Polski II zajęła 6 miejsce, a w jej składzie były Lutecka i Świeczak. W K-20 Polki zajęły 7 miejsce, a w sztafecie wystąpiła Szombierska. W sztafecie M-20 w polskiej reprezentacji znalazł się Krawczyk, a zdobyła ona 10 miejsce.

W mistrzostwach Europy Weteranów MTBO, Andrzej Osiński z "Komety" w K-40 zajął 6 miejsce i okazał się najlepszym z Polaków w tej kategorii.

Trenerem zawodników UKS "Kometa" jest Tomasz Polewka, który jest także trenerem kadry juniorów MTBO. Andrzej Osiński odpowiedzialny jest za kolarskie umiejętności zawodników. Jan Zdanowicz kształtuje ich orientację terenową.

Pomocy w startach udziela Biuro Podróży "PLANETA" w Gliwicach, a profesjonalny serwis sprzętu zapewnia "SPORT SERVICE" w Gliwicach.

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani