Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jazz w Ruinach 2013 PROGRAM festiwalu

[email protected]
Jazz w Ruinach 2013 rozpocznie się w gliwickim teatrze Victoria już w sierpniu. Oto program przyciągającej tysiące miłośników jazzu imprezy.

9. Międzynarodowy Festiwal „Jazz w Ruinach” 2013 PROGRAM

2 sierpień 2013, piątek, godz.19:00
HIGH DEFINITION (Polska)

Kwartet złożony z młodych, ambitnych muzyków, otwartych zarówno na główny nurt jazzowy jak
i korzystających z najnowszych zdobyczy muzyki klasycznej czy współczesnej awangardy.

W 2011/2012 r. kwartet zdobył Grand Prix na trzech znanych Europejskich konkursach, w tym prestiżowy Jazz Hoeilaart, Krokus Jazz i Ogólnopolski Przegląd Młodych Zespołów Jazzowych
i Bluesowych. W rankingu Jazz Top na portalu Jazzarium.pl High Definition zajęło I miejsce w kategorii Debiut Roku 2011.

Kwartet - studenci Akademii Muzycznej w Krakowie to laureaci programów stypendialnych takich jak: "Jazzowy Debiut Fonograficzny" Instytutu Muzyki i Tańca, "Young Jazz Project" Fundacji Maestro oraz stypendium "Młoda Polska" Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Latem 2012 roku zespół zaprosił do współpracy legendarnego trębacza Randy Breckera
i zorganizował z nim trasę koncertową po całej Polsce.

Piotr „pianohooligan” Orzechowski jest zwycięzcą Montreux Jazz Piano Competition w Szwajcarii.
Saksofonista Mateusz Śliwa został wybrany przez Leszka Możdżera do swojego zespołu Enter Music Sextet.
Kontrabasista Alan Wykpisz zdobył nagrodę jury Mention of Art na Bass2012-Copenhagen w Danii. Perkusista Patryk Dobosz zdobył nagrodę specjalną Leszka Możdżera na krakowskim Jazz Juniors.
High Definition wykonuje własne, oryginalne kompozycje z pogranicza jazzu i muzyki współczesnej.

Mateusz Śliwa – saksofon tenorowy
Piotr „Pianohooligan” Orzechowski – fortepian
Alan Wykpisz - kontrabas
Patryk Dobosz – perkusja

Wstęp na koncert jest wolny. Ruiny Teatru Victoria w Gliwicach

2 sierpień 2013, piątek, godz.19:00
WYSTAWA PLAKATU

Ekspozycja dostępna w dniach 2 - 20 sierpnia 2013

Wystawa grafiki i plakatu. Planowana jest wystawa i współpraca przy jej organizacji z Instytutem Sztuki UŚ w Cieszynie. Ekspozycja dostępna w dniach 2 - 20 sierpnia 2013

Plakat jest szczególną formą plastycznej wypowiedzi — wymaga syntezy przekazu. Nastały jednak czasy kiedy ta forma komunikatu wypierana jest z miejskich ulic przez plakaty komercyjne. Prezentowane na wystawie prace to ma być nie tylko, inne od komercyjnego, współczesne oblicze plakatu, ale również głos, który powinien przyczynić się do propagowania pewnych idei, skłaniania
do refleksji, pokazania sposobu postrzegania muzyki przez artystów plastyków, a tym samym
do rozszerzenia oddziaływania samego festiwalu i miejsca – Ruin Teatru Victoria w Gliwicach.

Swoje prace wystawiać będą zarówno studenci, jak i wykładowcy Katedry Projektowania Graficznego Instytut Sztuki UŚ w Cieszynie.

Kuratorem wystawy jest dr Tomasz Kipka, wykładowca Katedry Projektowania Graficznego Instytutu Sztuki UŚ w Cieszynie.

Tomasz Kipka urodził się w 1976 roku w Tarnowskich Górach. Absolwent Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 2001 roku w Katedrze Projektowania Graficznego w pracowni prof. Artura Starczewskiego. W 2007 roku uzyskał tytuł doktora w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej sztuki piękne.
Pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Projektowania Graficznego Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. W ramach działalności dydaktycznej realizuje przedmioty: Projektowanie graficzne, Struktury wizualne, Psychofizjologia widzenia oraz Przygotowanie projektu do druku. Zajmuje się projektowaniem graficznym i grafiką. Działa szczególnie na polu identyfikacji wizualnej, znaków graficznych, plakatu i grafiki edytorskiej.

Bierze udział w wystawach w kraju i zagranicą, m.in. w Finlandii, Chinach, Czechach, Hong Kongu, Iranie, Japonii, Rosji, Słowenii, Słowacji, Tajwanie, Ukrainie. Jest laureatem nagród i wyróżnień,
w tym: prestiżowej nagrody Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Grafików Projektantów ICOGRADA (2007), Nagrody Przewodniczącego R.M. Radzionków za Działalność Artystyczną, Kulturalną
i Społeczną (2007), Grand Prix Międzynarodowego Triennale Plakatu Ekologicznego w Zilinie (Słowacja, 2008). Autor m.in. znaków graficznych miast Pabianice i Radzionków, okolicznościowych znaków graficznych z okazji 40-lecia Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, 10-lecia Restytucji Praw Miejskich Radzionkowa, 1200-lecia Cieszyna i 10-lecia Restytucji Powiatu Tarnogórskiego oraz herbu i flagi Starego Dzierzgonia na Pojezierzu Iławskim. Członek Vibre International Group oraz rady programowej Akademii Edukacji Ekologicznej.

Ruiny Teatru Victoria w Gliwicach

2 sierpień 2013, piątek, godz.21:00
DOMINIK BUKOWSKI GROUP (Polska, Indonezja)

Latem 2013 roku będzie miała premiera najnowszego projektu Dominika Bukowskiego, do którego zaprosił wybitnego, odnoszącego sukcesy pianistę Sri Harunaga. Dzięki temu muzyka kwartetu nabiera innego brzmienia, słychać w niej wpływy azjatyckie, co w połączeniu z rodzimym doświadczeniem muzycznym daje ciekawą, bogatą mieszankę dźwiękową.
Repertuar stanowią kompozycje poszczególnych muzyków zespołu, choć kompozycje są zaledwie pretekstem do wspólnego tworzenia na scenie, to kwartet w którym priorytetem jest interakcja, reagowanie na siebie, tworzenie wspólnej „tkanki muzycznej”.
W 2013 roku pojawi się najnowsza płyta kwartetu.

SRI HARUNAGA – urodzony w 1985 roku w Dżakarcie w Indonezji , w wieku 15 lat zaczął naukę pod kierunkiem Indry Lesmana, wybitnego indonezyjskiego pianisty. W tym okresie zajął pierwsze miejsce na JGTC Competition, wystąpił również na międzynarodowym „Java Jazz Festival”. W wieku 19 lat rozpoczął studia w Konserwatorium w Amsterdamie, rok później otrzymał I nagrodę indywidualną na East of Eastern Jazz Festival w Nijmegen, zaś w 2009 zajął drugie miejsce w YPF Jazz Piano Competition. W 2011 został uhonorowany „The Indonesian Young Talent Award”, wkrótce potem wygrywa konkurs „The European Keep an Eye Jazz Award 2011” w kategorii „Najlepszy Zespół”. Otrzymał także prestiżowe zaproszenie od telewizji indonezyjskiej do programu z udziałem Herbie’go Hancocka (jako jedyny pianista).

DOMINIK BUKOWSKI – ur. w 1977r. muzyk jazzowy, wibrafonista, absolwent Katowickiej Akademii Muzycznej wydz. Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Zdobywca indywidualnego wyróżnienia
na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Jazzowych w Gdyni (1999) oraz zwycięzca konkursu Bielskiej Zadymki Jazzowej 2002. Od 2003r. zajmuje II miejsce w kategorii wibrafon roku w ankiecie Jazz Forum. Współpracował i nagrywał z takimi muzykami jak : Tim Hagans (USA), Ulf Adaker (Szwecja), Brian Melvin (USA), Janusz Muniak, Leszek Możdżer, Piotr Wojtasik, Maciej Sikała, Zbigniew Namysłowski, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Krystyna Stańko, Jacek Kochan, Leszek Kułakowski, Jerzy Matuszkiewicz i inni. Jego płyta PROJEKTOR znalazła się w pierwszej dziesiątce najlepszych płyt 2005 roku według miesięcznika Jazz Forum, zaś ostatnia Vice Versa została nominowana do nagrody FRYDERYKI 2010. Jest autorem muzyki do kilku przedstawień teatralnych.

Dominik Bukowski - wibrafon, marimba
Sri ‘Aga’ Harunaga (Indonezja) - fortepian
Piotr Lemańczyk - kontrabas
Przemysław Jarosz - perkusja

Wstęp na koncert jest wolny.
Ruiny Teatru Victoria w Gliwicach

3 sierpień 2013, sobota, godz.12:00 – 15:00
Warsztaty muzyczne – klasa fortepianu - prowadzenie Michał Wierba

Pianista, kompozytor, aranżer, to według krytyków czołowy przedstawiciel mainstreamowego jazzu młodego pokolenia. Publiczność ceni go za osobowość, żywiołowe improwizacje i rozpoznawalny styl gry. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 17 lat by już po 2 latach studiować na Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem prof. Wojciecha Niedzieli, a w 2008 roku triumfować
na Bielskiej Zadymce Jazzowej, gdzie miał okazję występować przed najważniejszym zespołem jazzowym lat 2000’- Wayne Shorter Quartet. Pianista idzie za ciosem i nagrywa swoją debiutancką płytę „Blackjack” , concept album zawierający autorskie kompozycje lidera.

W 2008 roku artysta sformował Wierba & Schmidt Quintet, który zdobył nagrody na niemal wszystkich znaczących festiwalach w Polsce i nagrał cztery albumy wysoko oceniane przez prasę jazzową.

W 2010 zespół pianisty i trębacza triumfował na Getxo Jazz Festival w Hiszpanii, a kolejny sukces przyniósł występ zespołu Wojciecha Myrczka na Hague Jazz Festival , zakończony entuzjastycznymi owacjami na stojąco.
W 2011 roku artysta otrzymał dyplom z wyróżnieniem na Akademii Muzycznej w Katowicach, a grupa Wierba & Schmidt Quintet została nominowana do nagrody Gwarancje Kultury za rok 2010.TVP Kultura transmitowała koncert zespołu z gościnnym udziałem saksofonisty Piotra Barona.

Michał Wierba trzykrotnie występował na żywo na antenie Radiowej Trójki. Ostatni, w pełni autorski występ, poprowadził Jan Pataszyn Wróblewski. W marcu 2012 do zespołu Wierba&Schmidt Quintet dołączył znany ze współpracy z Robertem Glasperem Benjamin Drazen - co zaowocowało dziesięciodniową trasą koncertową promującą album „The Mole People”.

Dyskografia:
Jako lider
2009 Blackjack
2009 Maya
2010 Live In Getxo
2010 Black Monolith
2011 The Mole People

3 sierpień 2013, sobota, godz.19:00
SILBERMAN NEW SEXTET (Polska)

Najnowszy projekt Łukasza Stworzewicza. Zespół współtworzą: Dorota Zaziąbło (Fortepian), Mateusz Gawęda (klawisze), Sławek Pezda (saksofon tenorowy), Piotr Południak (kontrabas), Wojciech Gąsior (bas), Łukasz Stworzewicz (perkusja).

Silberman New Sextet to projekt muzyczny inspirowany (David S.Ware, Wayne Shorter, Sofia Gubajdulina, Henryk Mikołaj Górecki).

W nowym repertuarze Sextetu, oprócz kompozycji Łukasza znajda sie takie utwory jak: Everything Must Changed (Benard Ighner), La Mamma Morta (Umberto Giordano) ,I’m Deranged (David Bowie).
Pierwotna inicjatywa twórczości Stworzewicza, jest kontynuacją jego bardzo głębokich przemyśleń filozoficznych, przełożonych na język muzyki, nierozłącznych z sercem, matematyka i ze szczyptą szaleństwa w czasoprzestrzeni wszechświata.

Wciąż można zacytować słowa Dominica Duvala, które najlepiej odzwierciedlają jej charakter:
,,Muzyka jak kolarz piękna, smutna, czasem gwałtowna i brutalna, pełna przeróżnych kolorów , zmienna jak zmienne jest życie’’

Dorota Zaziąbło - fortepian
Sławek Pezda - saksofon
Mateusz Gawęda - keyboard
Piotr Południak - kontrabas
Wojtek Gąsior – bas
Łukasz Stworzewicz – perkusja

Wstęp wolny.
Ruiny Teatru Victoria w Gliwicach

3 sierpień 2013, sobota, godz.21:00
FREEWAY QUINTET (Polska)

Autorski projekt Marcina Kużdowicza i Piotra Szweca . Muzykę Freeway Quintet cechują nietuzinkowe kompozycje o melodyjnych tematach, ciekawe podejście do formy oraz otwarta i żywiołowa improwizacja. Oryginalne brzmienie zespołu tworzy zestawienie duetu saksofonowego z nie do końca jazzowo brzmiącą gitarą elektryczną, wykorzystującą rozmaite przetworniki dźwięku.

Freeway Quintet doceniono Na najważniejszych festiwalach i konkursach jazzowych w Polsce i za granicą.

Wybrane osiągnięcia:
- Freeway Quintet zakwalifikował się na tegoroczny prestiżowy międzynarodowy konkurs w Hiszpanii - Getxo Jazz Festival (2013)
- Grand Prix na I Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym w Kołobrzegu (2010)
- Nagrodę im. Andrzeja Jakóbca dla najzdolniejszego twórcy jazzowego na Festiwalu FAMA (2009)
- I nagroda na 46 Festiwalu Jazz Nad Odrą dla Piotra Szweca
- II miejsce na Jazz Juniors (2010) i wyróżnienie dla Piotra Szweca

Piotr Szwec – saksofony
Krzysztof Kowalczyk – saksofony, klarnet
Marcin Kużdowicz – gitary
Paweł Urowski – kontrabas
Wojtek Buliński – perkusja

Wstęp wolny.
Ruiny Teatru Victoria w Gliwicach

9 sierpień 2013, piątek, godz.19:00
MO` BLOW (Niemcy)

Młode niemieckie strzelby, młode wilczki niemieckiej sceny jazzowej. Wciąż na fali wznoszącej. Budzą coraz większy entuzjazm swoim mocnym groovem, brzmieniem i energetycznymi rytmami. Mo` Blow, bo o nich mowa, są związani z wydawnictwem ACT i serią „Young German Jazz“. To przedstawiciele nowej generacji twórców jazzu zza naszej zachodniej granicy. Ten funkowy kwartet z Berlina zadziwił rodzimą scenę swoim debiutem „For Those About To Funk“. The Süddeutsche Zeitung napisała o ich debiucie: ”Impreza, i to nieprzeciętna, ale na wysokim poziomie”. Poza przychylnymi opiniami krytyków zdobyli również nagrodę "Future Sounds" w konkursie odbywającym się podczas Leverkusener Jazztage. Jury konkursu było zgodne: „Mo` Blow rozświetliło scenę funkowym fajerwerkiem“.

Mo` Blow wzbudza coraz większe zainteresowanie wykraczające daleko poza granice Niemiec. Niektórzy mówią, że chłopcy w pełni zasłużyli sobie na reputacją najbardziej energetycznego „ACT`u” … a przynajmniej w tej części świata.

Felix F. Falk – saksofon, instrumenty perkusyjne,
Matti Klein – piano Rhodes
Tobias Fleischer – gitara basowa
André Seidel – perkusja

Wstęp wolny.
Ruiny Teatru Victoria w Gliwicach

9 sierpień 2013, piątek, godz.21:00
MATTHIAS SCHRIEFL I TAMARA LUKASHEVA (Niemcy)

Matthias Schriefl – saksofon
Tamara Lukasheva – wokal

Wstęp wolny.
Ruiny Teatru Victoria w Gliwicach

10 sierpień 2013, sobota, godz. 12:00 – 15:00
Warsztaty muzyczne - klasa saksofonu - prowadzenie Jarosław Bothur

Absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Laureat Honorowego Medalu „Primus Inter Pares” Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach dla najlepszego absolwenta roku 2011. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie „Młoda Polska”. Od trzech lat figuruje w ankiecie JAZZ TOP magazynu Jazz Forum w kategoriach „Saksofon Tenorowy” i „Nowa Nadzieja”. Współpracował z wieloma czołowymi polskimi muzykami jazzowymi: Zbigniewem Wegehauptem, Januszem Muniakiem, Piotrem Baronem, Michałem Miśkiewiczem, Jerzym Małkiem, Arkiem Skolikiem, Marianem Pawlikiem. Jest członkiem polskiej edycji orkiestry światowej sławy kompozytorki Marii Schneider. Jarosław Bothur koncertował na festiwalach w Polsce i za granicą, m.in. Festiwal „Chopin Goes Jazz” Haus Der Musik (Wiedeń, Austria 2010), „International Jazz Festiwal” (Bansko, Bułgaria 2011), „III Tarnów International Jazz Contest” (Tarnów 2010), „VII Międzynarodowy Festiwal Jazz w Ruinach” (Gliwice 2011). Jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród, m.in. pierwszej nagrody w Konkursie na Indywidualność Jazzową "XXXXVI Jazz Nad Odrą Festiwal” (Wrocław 2010), pierwszej nagrody "XXXIV Międzynarodowego Konkursu Młodych Zespołów Jazzowych Jazz Juniors" (Kraków 2010), czy wyróżnienia indywidualnego na „Krokus Jazz Festiwal” (Jelenia Góra 2011).

Ruiny Teatru Victoria w Gliwicach

10 sierpień 2013, sobota, godz.19:00
IDA ZALEWSKA - (Polska)

10 listopada 2012 ukazała się płyta wokalistki IDy Zalewskiej zatytułowana "As sung by Billie Holliday". IDa, która już od kilku lat koncertuje - ma w swoim dorobku m.in. występy na takich festiwalach, jak Rawa Blues Festival, czy Olsztyńskie Noce Bluesowe - nagrała album z piosenkami o miłości, które kiedyś śpiewała Billie Holiday. W nagraniu towarzyszą jej znakomici muzycy. Za swingowe aranżacje odpowiadają Kuba Płużek (fender rhodes), Max Mucha (kontrabas), Arek Skolik (perkusja) oraz IDa Zalewska. W nagraniu albumu gościnnie udział wzięli: Piotr Schmidt - trąbka, Marek Pospieszalski - saksofon tenorowy i Adam Solski - puzon.

Ida Zalewska, wokalistka. Od 9 lat tworzy akustyczne bluesowe trio Terraplane wraz z gitarzystą Maćkiem Malczyszynem i harmonijkarzem Bartkiem Łęczyckim. Z nimi wystąpiła na największych festiwalach bluesowych w Polsce: Rawie Blues, Olsztyńskich Nocach Bluesowych, Jimiway Festival i wielu innych. Nagrania Terraplane pojawiły się na „Antologii Polskiego Bluesa”. Wokalistka nagrała również solową płytę. Autorem kompozycji jest Jerzy Małek, jeden z najlepszych polskich trębaczy jazzowych, a przy nagraniach i koncertach promujących ten projekt Ida Zalewska współpracuje z muzykami, których śmiało można nazwać czołówką młodej polskiej sceny jazzowej: Janem Smoczyńskim, Adamem Kowalewskim, Jerzym Małkiem, Tomaszem Grzegorskim, Krzysztofem Pacanem, Arkiem Skolikiem.

IDa Zalewska – wokal
Kuba Płużek – fortepian
Jarek Bothur – saks.
Kuba Dworak – kontrabas
Bartek Pieszka – wibrafon
Arek Skolik – perk.

Wstęp wolny.
Ruiny Teatru Victoria w Gliwicach

10 sierpień 2013, sobota, godz.21:00
GENERATION NEXT (Polska, Włochy)

Następna Generacja to zespół wyjątkowy, stworzony przez dzieci gigantów polskiego jazzu, po których odziedziczyli nie tylko miłość do muzyki, ale i talenty.

Zespół Generation Next zadebiutował 11 kwietnia 2013 roku na prestiżowym festiwalu Jazz nad Odrą. W trakcie koncertu odbyło się nagranie płyty live, której wydanie planowane jest na przełom lipca i sierpnia 2013 roku. Już pierwsza - inauguracyjna trasa zespołu, była bardzo dobrze nagłośnionym wydarzeniem o którym grzmiało całe środowisko jazzowe. Ukoronowaniem wspomnianej trasy był koncert w studiu im. Agnieszki Osieckiej, który odbył się 5 maja 2013 i był transmitowany na żywo w Programie Trzecim Polskiego Radia.

Piotr Schmidt - trąbka
Tomasz Wendt - saksofon
Jacek Namysłowski - puzon
Gabriel Niedziela - gitara
Francesco Angiuli (Włochy) - kontrabas
Arek Skolik - perkusja

Wstęp wolny.
Ruiny Teatru Victoria w Gliwicach

Całe wydarzenia utrzyma charakter otwarty, a wstęp na wszystkie koncerty , warsztaty oraz na wystawę będzie wolny. Przed koncertami i w przerwach pomiędzy nimi na tarasie będzie również rozbrzmiewać „żywa” muzyka jazzowa w wykonaniu pianisty.

Miejsce koncertów, warsztatów i wystawy
Ruiny Teatru Victoria
Aleja Przyjaźni 18
44-100 Gliwice

W wypadku warsztatów uczestnicy pragnący czynnie brać udział w zajęcia są zobowiązani do zgłoszenia swojego udziału na adres mailowy: [email protected] lub [email protected] .

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto