Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kąpielisko Leśne w Gliwicach, Czechowice, Pławniowice. Gdzie jest najlepiej?

Joanna Heler
arch.
Kąpieliska w Gliwicach otworzyły się 18 czerwca. Sezon na Leśnym Zaciszu ruszył tydzień później. Ile kosztuje wstęp?

Upalne dni dają się nam już mocno we znaki. Chętnie więc popluskalibyśmy się w wodach Czechowic, Pławniowic i Kąpieliska Leśnego w Gliwicach oraz Leśnego Zacisza w Knurowie.

Przypomnijmy, tylko te akweny "pod chmurką" jak co roku są strzeżone przez ratowników WOPR-u. A co przygotowały dla spragnionych wypoczynku mieszczuchów i kiedy wreszcie będą otwarte? I co ważne, ile zapłacimy za wypoczynek na świeżym powietrzu? Sprawdź tutaj.

Natomiast już w najbliższych dniach okaże się, czy ośrodek w Pławniowicach stanie się jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc letniego wypoczynku w regionie. Już dziś to jedno z popularniejszych miejsc do plażowania. I jedno z nielicznych z tak dużą, piaszczystą plażą.

Urząd Gminy w Rudzińcu czeka na informację, czy na zagospodarowanie od strony plaży w Niewieszu dostanie pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego. Inwestycja ma kosztować milion 170 tys. zł, a dofinansowanie może wynieść do 80 proc.

Plan jest taki, by wokół akwenu pojawiłyby się nowe sanitariaty, pełnowymiarowe boisko do siatkówki plażowej, pływający pomost obok wieży ratowników. Specjalne kontenery miałyby stanąć dla policji, pogotowia i WOPR-u.

- Cieszy, że ustaliliśmy jasne zasady sprzątania terenu. Za plażę i pole kempingowe odpowiada gmina, natomiast za pozostałe Rejonowy Zarząd Gospodarki Wodnej i wędkarze - mówi Krzysztof Obrzut, wójt Rudzińca.


Wypoczywać z głową

Mówi Wiktor Zajączkowski, prezes WOPR
Sezon letni jeszcze na dobre nie ruszył, a na naszym terenie już mamy pierwszą ofiarę beztroskiej zabawy nad wodą. W wodach Czechowic 21 maja utonął 19-latek. I choć co roku odnotowujemy coraz mniej przypadków utonięć, nie oznacza to że mamy mniej pracy. Na co należy przede wszystkim zwracać uwagę?

W tych pierwszych, ciepłych dniach najłatwiej o szok termiczny. Jest to spowodowane faktem, że woda jest jeszcze stosunkowo zimna. Natomiast ciało, po kilku godzinach wylegiwania się na słońcu jest rozgrzane. Organizm sam nam podpowiada, by zanurzać się powoli. Wtedy łatwiej oswoić się z temperaturą wody. Najgorszy jest gwałtowny skok.

Dochodzi wówczas do gwałtowengo odpływu krwi, najłatwiej wtedy o zatrzymanie akcji serca. Apeluję także do rodziców - miejsce oczy naokoło głowy. Wystarczy chwila, by wasze niepotrafiące pływać dziecko zniknęło pod wodą. Korzystając z rowerków, łódek itp. tak dzieciom, jak i sobie ubierajmy kamizelki.

Od lat nie potrafimy natomiast trafić do wędkarzy, by podczas wędkowania z łódki nie używali wysokich woderów. Jeśli wpadną do wody, takie buty będą jak pułapka.

Największym wrogiem wypoczywających nad wodą jest jednak alkohol i brawura. To takie typowo polskie zachowanie - wypić i poszarżować. A może to kosztować życie i zdrowie.

Gdzie najchętniej jeździcie nad wodę? Głosujcie w sondzie i komentujcie

Kąpielisko Leśne

18 czerwca otwiera się Kąpielisko Leśne w Gliwicach.
Otwarcie Kąpieliska Leśnego w Gliwicach zaplanowano o godzinie 9.

Jak się dowiedzieliśmy, jeśli będą nowe atrakcje, to tylko pod warunkiem porozumienia z prywatnymi firmami, które będą je udostępniać odpłatnie.

Bilety na Kąpielisko Leśne będą kosztować tyle samo, co w zeszłym roku.

Dorośli zapłacą więc 5 złotych (w przypadku biletu rodzinnego (rodzice i dziecko to 4 złote), dzieci w wieku od 4 do 16 lat płacą 2 złote, od 17 do 25 lat - 3 złote. Podobną kwotę zapłacą także niepełnosprawni i renciści. Natomiast maluchy w wieku do 3 lat wchodzą na Kąpielisko Leśne za darmo.

Czechowice

Sezon rusza 18 czerwca.
Wejście będzie bezpłatne.

Pięć złotych będzie natomiast kosztował całodzienny parking. Podobnie jak rok temu atrakcją ma być zjeżdżalnia prowadząca prosto do wody (50 groszy za zjazd), a ponadto możliwość pływania rowerkami wodnymi, łódkami i kajakami. Wypoczywających kusi także znajdująca się na terenie Czechowic ośrodek jeździecki oraz park linowy. Te atrakcje są jednak odpłatne. Rolkarze mogą natomiast za darmo korzystać ze specjalnej rampy.

- Na plażę wysypaliśmy już 100 ton świeżego piasku. W zeszłym roku plaża została wypoziomowana, więc piach nie zsuwa się już do wody - mówi Józef Gogoliński, kierownik ośrodka.

Leśne Zacisze

Otwarcie 24 czerwca.

Ceny podobne jak w zeszłym roku, czyli złotówka za cały dzień. Obiekt będzie czynny codziennie od 10. do 18. Jak zapewnia Marcin Kasprzyk z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, dzięki ekranom dźwiękochłonnym wokół nowo wybudowanego ronda, na teren kąpieliska nie dobiega już uliczny hałas, jak miało to miejsce w latach poprzednich.

- Inwestycja ta spowodowała jednak częściowe okrojenie terenu. Jest jednak szansa, że pojawi się park linowy: z drabinkami, mostkami, linami oraz możliwością zjazdu tyrolką. Dopinamy szczegóły tej atrakcji z prywatną firmą. Za tę frajdę trzeba będzie jednak dodatkowo płacić- mówi Marcin Kasprzyk.

Gdzie najchętniej jeździcie nad wodę? Głosujcie w sondzie i komentujcie

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto