Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kopalnia w Piekarach Śląskich będzie zlikwidowana. Górnicy zaprzestaną wydobycia węgla wiosną 2020 roku

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Podjęto decyzję o zaprzestaniu wydobycia w KWK Bobrek-Piekary Ruch Piekary wraz z końcem I kwartału 2020
Podjęto decyzję o zaprzestaniu wydobycia w KWK Bobrek-Piekary Ruch Piekary wraz z końcem I kwartału 2020 arc
Do kwietnia przyszłego roku górnicy będą wydobywać węgiel w piekarskiej kopalni. Potem zostanie zlikwidowana, a majątek produkcyjny przekazany do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Podczas 27. posiedzenia zespołu porozumiewawczego, które miało miejsce w listopadzie w piekarskim oddziale SRK, podjęto decyzję o zaprzestaniu wydobycia w KWK Bobrek-Piekary Ruch Piekary.

- Przedstawiciel kierownictwa zakładu górniczego poinformował, że eksploatacja górnicza pod terenami miasta, zakończy się definitywnie w I kwartale 2020 roku - poinformował wówczas Wyższy Urząd Górniczy.

- Powodem jest brak węgla, którego wydobycie byłoby możliwe, bezpieczne i ekonomicznie opłacalne - mówi Wojciech Janocha z działu Rzecznika Prasowego i Komunikacji Wewnętrznej Węglokoks S.A., czyli spółki, do której należy kopalnia.

Zobaczcie koniecznie

Pracownicy znajdą zatrudnienie

To nie jedyny powód. - Fedrowanie naznaczone jest wielkimi kosztami związanymi ze zbrojeniem ścian, które mają bardzo duży kąt nachylenia, oraz przebudową kopalni. Po doliczeniu stosowanych nakładów na naprawę szkód górniczych szanse na opłacalne i bezpieczne dla miasta i jego mieszkańców wydobycie, są zerowe, nawet przy wykorzystaniu najnowszych metod - dodaje Wojciech Janocha.

W planach nie ma - na szczęście - zwolnień. - Jak zapewnili przedstawiciele kierownictwa zakładu górniczego KWK „Bobrek-Piekary”, z uwagi na braki na rynku pracy doświadczonej kadry górniczej, wszyscy pracownicy likwidowanej kopalni znajdą zatrudnienie na Ruchu „Bobrek” w Bytomiu - możemy również przeczytać w oficjalnym komunikacie udostępnionym przez WUG. Część z kolei skorzysta z opcji odejścia na emeryturę.

Nie przegapcie

A jak cała sprawa wygląda z perspektywy miasta? - To bardzo zła wiadomość. Nie ma co ukrywać, że są podatki, jest opłata eksploatacyjna, którą płaci kopalnia. Będzie nam tego najzwyczajniej w świecie brakować. W tej chwili środki, które zasilają budżet miasta, są niezwykle potrzebne. Niepokoimy się jak będzie to wyglądało w przyszłości - mówi Krzysztof Turzański, zastępca prezydenta Piekar Śląskich.

Kopalnia węgla kamiennego Bobrek-Piekary powstała 15 grudnia 2015 roku w wyniku połączenia trzech zakładów piekarsko-bytomskich: KWK Julian, Andaluzja i Rozbark. Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie Węglokoks Kraj, zasadnicza część zakładu znajduje się na terenie gminy Piekary Śląskie, a jedynie szyb wentylacyjno-podsadzkowy wraz ze zbiornikiem i kilka obiektów o mniejszym znaczeniu na terenie gminy Bobrownik.

Szacuje się, że w kopalni Bobrek-Piekary pracuje około 2,8 tysięcy osób i wydobywa ok. 2,6 mln ton węgla rocznie (1,5 mln przypada na bytomski ruch Bobrek, pozostała część – na ruch Piekary).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kopalnia w Piekarach Śląskich będzie zlikwidowana. Górnicy zaprzestaną wydobycia węgla wiosną 2020 roku - Dziennik Zachodni

Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto