Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus nie odpuszcza. Wciąż dużo zgonów. Ile nowych zakażeń w Śląskiem?

red.
Koronawirus - 8 stycznia 2021 roku, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 8 790 nowych przypadkach zakażenia. W Śląskiem przybyło 548 zachorowań. W całym kraju zmarły 332 osoby. W woj. śląskim zmarło 25 osób.

Skąd są zakażeni z naszego województwa? Gdzie nowych zachorowań jest najwięcej, a gdzie najmniej? Sprawdź! Zobacz kolejne slajdy >>>>
Koronawirus - 8 stycznia 2021 roku, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 8 790 nowych przypadkach zakażenia. W Śląskiem przybyło 548 zachorowań. W całym kraju zmarły 332 osoby. W woj. śląskim zmarło 25 osób. Skąd są zakażeni z naszego województwa? Gdzie nowych zachorowań jest najwięcej, a gdzie najmniej? Sprawdź! Zobacz kolejne slajdy >>>>WIKI KOT / ŚLĄSKA IZBA LEKARSKA
Koronawirus nadal zakaża i powoduje ofiary śmiertelne. Dzisiaj mamy 8 790 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem – poinformowali 8 stycznia 2021 r. przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia. W woj. śląskim to 548 osób. W całym kraju zmarły aż 332 osoby! W woj. śląskim zmarło 25 osób.

Skąd są zakażeni z naszego województwa? Gdzie nowych zachorowań jest najwięcej, a gdzie najmniej?
Sprawdź! Kliknij w galerię poniżej.

Chorzy pochodzą z województw:

  • mazowieckiego (1216),
  • kujawsko-pomorskiego (1034),
  • pomorskiego (987),
  • wielkopolskiego (774),
  • zachodniopomorskiego (554),
  • śląskiego (548),
  • łódzkiego (546),
  • podkarpackiego (490),
  • warmińsko-mazurskiego (486),
  • dolnośląskiego (461),
  • lubelskiego (403),
  • małopolskiego (352),
  • podlaskiego (293),
  • lubuskiego (233),
  • opolskiego (96),
  • świętokrzyskiego (89)

228 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID-19 zmarło 60 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 272 osoby. Liczba zakażonych koronawirusem: 1 365 645/ 30 574 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Wirusolodzy nadal obawiają się nowej fali koronawirusa, która ma nastąpić w wyniku rodzinnych spotkań wigilijnych. Zauważają, że wiele osób nie zachowywało dystansu i nie nosiło wówczas maszeczek.

Jedynym sposobem na przerwanie łańcucha zakażeń jest podanie szczepionki. Do dziś w Polce zaszczepionych zostało 188 956 osób. Nie wszyscy jednak będa mogli ją przyjąć.

- Podstawowym i jedynym przeciwwskazaniem do użycia szczepionki jest wystąpienie ciężkiej reakcji anafilaktycznej w odpowiedzi na jeden z elementów zawartych w preparacie. Natomiast w składzie szczepionki nie ma typowych alergenów, o których wiemy, że często mogą prowadzić do takich zdarzeń. W dotychczasowo stosowanych szczepionkach takie reakcje były obserwowane raz na milion dawek – w przypadku szczepionek na COVID-19 w badaniach klinicznych nie obserwowano ani jednego przypadku wstrząsu anafilaktycznego, pojedyncze doniesienia prasowe pojawiły się po zaszczepieniu kilkunastu milionów osób - mówi prof. Tomasz Smiatacz, wojewódzki konsultant chorób zakaźnych, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Skąd są zakażeni z naszego województwa? Gdzie nowych zachorowań jest najwięcej, a gdzie najmniej?
Sprawdź! Kliknij w galerię poniżej.

Koronawirus - 8 stycznia 2021 roku, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 8 790 nowych przypadkach zakażenia. W Śląskiem przybyło 548 zachorowań. W całym kraju zmarły 332 osoby. W woj. śląskim zmarło 25 osób.

Skąd są zakażeni z naszego województwa? Gdzie nowych zachorowań jest najwięcej, a gdzie najmniej? Sprawdź! Zobacz kolejne slajdy >>>>

Koronawirus nie odpuszcza. Wciąż dużo zgonów. Ile nowych zak...

Nawet gdybyśmy przyjęli, że wstrząs anafilaktyczny występuje po tym rodzaju szczepienia z częstością raz na sto tysięcy dawek, to dla porównania przypomnę, że ryzyko zgonu u osób objawowo chorujących na COVID-19 wynosi w Polsce 2-3 procent, natomiast uwzględniając osoby zakażone bezobjawowo jest to ok. 3 na 1000. Bilans na korzyść profilaktyki jest jednoznaczny, chcę też podkreślić, że każdy punkt szczepień musi być i jest przeszkolony i wyposażony w zestaw antywstrząsowy na wypadek wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego.

Występuje on w ciągu kilku minut po kontakcie z alergenem, właśnie dlatego konieczny jest okres 15-30 minut obserwacji po szczepieniu. Takie reakcje są niezwykle rzadkie i groźne dla zdrowia pacjenta, jednak jesteśmy na nie przygotowani. Ciąża i karmienie piersią nie są wprost przeciwwskazaniem, jednak producent wskazuje na brak rekomendacji z powodu braku jak dotąd badań klinicznych w tej grupie pacjentek. Wszystko opiera się jednak na dokładnym procesie kwalifikacji i nie wyklucza indywidualnych decyzji w odniesieniu do kobiety ciężarnej, w zależności od oceny, co jest tu większym zagrożeniem: COVID-19 czy szczepienie. Przy okazji przypomnę, że ciąża jest podstawowym wskazaniem do szczepienia przeciwko grypie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto