Kropla drąży skałę

Redakcja

Choć wszystkie decyzje dotyczące rachunków i funkcjonowania naszych domów podejmują dorośli, dobre nawyki i mądre rozwiązania warto kształtować już u najmłodszych. Zarząd Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej doskonale zdaje sobie z tego sprawę, dlatego właśnie do dzieci kieruje swoje najnowsze działania i przedstawia im niezwykłą postać Profesora, który na wodzie zna się jak mało kto.

Zanim woda trafi do naszych kranów, a ścieki zostaną oczyszczone i trafią ponownie do obiegu, muszą przejść długą i dość skomplikowaną drogę, pełną niezwykłych procesów i skomplikowanych procedur. Zwykle cały proces trudno zrozumieć nawet dorosłym, nie mówiąc już o dzieciach. Dlatego - by nie zrazić młodych mieszkańców ziemi cieszyńskiej - tutejsze Wodociągi wpadły na pomysł zamiany nauki w zabawę. W zrozumieniu działań Oczyszczalni Ścieków czy Stacji Uzdatniania Wody pomoże niezwykła podróż z Profesorem Beskidzkim, który wprowadza najmłodszych do wyjątkowego, wodnego świata.

- Ten sympatyczny specjalista jest swego rodzaju przewodnikiem, który krok po kroku wyjaśnia maluchom, skąd się bierze woda w kranie, jak ważna jest troska o jej czystość i dlaczego toaleta nie jest najlepszym miejscem na odpadki - wyjaśnia Beata Halama, Prezes Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej. - Mamy nadzieję, że lekka forma, kolorowe ilustracje i przystępna formuła broszury zachęcą dzieci do zapoznania się z naszą codzienną pracą i pomogą ukształtować dobre nawyki na przyszłość - dodaje Halama.

Wśród przygotowanych materiałów znalazła się obszerna broszura, krok po kroku wyjaśniająca wodociągową magię, kolorowanka, która pozwoli zostać z Profesorem Beskidzkim na dłużej, i specjalny certyfikat, dzięki któremu najmłodsi dołączą do wyjątkowego grona Strażników Czystej Wody. Materiały zostaną wręczone uczniom lokalnych szkół podstawowych, będą również dostępne m.in. w bibliotekach.

- Mam nadzieję, że Profesor Beskidzki na stałe zagości w domach i w świadomości nie tylko dzieci, ale wszystkich mieszkańców powiatu cieszyńskiego. Jego pojawienie się to element szeroko zakrojonej akcji zatytułowanej „W sieci bez śmieci” - wyjaśnia Halama. - Niestety, mylenie toalety z koszem na śmieci to nagminna praktyka, a nie wszyscy zdają sobie sprawę, że będące jej efektem awarie sieci wodociągowej i kanalizacyjnej odbijają się również na portfelach wszystkich użytkowników.

Akcja prowadzona będzie w lokalnych mediach, podczas wydarzeń specjalnych i w formie elektronicznej - na stronie www oraz facebookowym profilu Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej. Wydanie broszury i materiałów promocyjnych dofinansowane zostało ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Dobroczynne działanie rzepy. Znasz je?

Wideo

Materiał oryginalny: Kropla drąży skałę - śląskie Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie