Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KWK Knurów-Szczygłowice obchodzi 120-lecie. „Mam nadzieję, że przez wiele lat ta kopalnia będzie funkcjonowała".

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Wideo
od 16 lat
W czerwcu mija 120 lat odkąd w Knurowie zaczęto drążyć kopalniane szyby. Przez lata KWK Knurów żywiła mieszkańców i niejako wrosła w miasto. W III RP połączono ją z KWK Szczygłowice. 11 kwietnia rozpoczęły się uroczyste obchody. W kolejny weekend przewidziano festyn dla pracowników i ich rodzin.

120-lat kopalni w Knurowie

Kopalnia Węgla Kamiennego w Knurowie ma już 120 lat. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą o godzinie 10:00 w kościele świętych Cyryla i Metodego. W czasie eucharystii grała orkiestra górnicza z kopalni. Następnie poświęcono figurę św. Barbary, która stoi w pobliżu świątyni.

To jest wyjątkowa historia, trud, zaangażowanie ludzi, których można liczyć w dziesiątkach tysięcy, jeśli chodzi o te sto lat wydobycia i tradycji w Knurowie. Stąd msza święta i modlitwa za tych, którzy pracują w Knurowie, pracują na kopalni oraz następnie oddanie czci i pamięci tym wszystkim, którzy również polegli i którzy podczas ciężkiej pracy niestety ponieśli śmierć – mówił obecny na uroczystościach wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Przybyli na uroczystość przeszli następnie pod tablicę upamiętniającą poległych górników. Złożono tam kwiaty. Przybyli goście przeszli także do cechowni. Postawiona jest tam wystawa mówiąca o historii kopalni.

— Kopalnia jest niezbywalnym elementem tego miasta – Knurowa. Jest w dużej mierze żywicielką tego miasta, choć może nie tak jak przed laty. Mam nadzieję, że przez wiele lat ta kopalnia będzie funkcjonowała i wydobywała węgiel w przestrzeni Jastrzębskiej Spółki Węglowej, dlatego że ta kopalnia jest perełką JSW – twierdzi podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Piotr Pyzik.

17 czerwca JSW planuje uroczysty festyn na stadionie miejskim dla pracowników i ich rodzin. W ramach atrakcji przewidziano m.in. miasteczko eventowe i strefę gastronomiczną.

Przyszłość KWK Knurów-Szczygłowice

Przy świętowaniu jubileuszy oprócz pytań o przeszłość, warto spytać również o przyszłość firm, projektów i miejsc. Nie inaczej jest z KWK Knurów-Szczygłowice. Kopalnia w Knurowie jest dość specyficznym miejscem - to tutaj wydobywa się węgiel koksowy. Jak mówi Marek Wesoły sekretarz stanu i pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego, dzięki węglowi koksowemu ma ona dość stabilną pozycję na rynku energetyki mimo wielu perturbacji w Europie związanych z górnictwem.

— To bardzo istotna kopalnia: dobrze zarządzana i rozwojowa. Jest teraz w procesie przyznawania koncesji wydobywczej dla nowych złóż - przekazał nam Marek Wesoły.

Zaznacza, że proces uzyskiwania przez JSW koncesji, jest "na ukończeniu". Podkreśla, że funkcjonowanie miasta jest oparte o działanie KWK Knurów-Szczygłowice. W kopalni zatrudnionych jest niemal trzy tysiące osób.

Historia kopalni KWK-Knurów-Szczygłowice

JSW z okazji 120-lecia kopalni zamieściła w sieci krótki filmik pokazujące jej dzieje. Historia KWK Knurów jest nieodłącznie związana z miastem, na którego terenie leży. To m.in. dzięki kopalni miejscowość stała się średnim miastem, będąc początkowo wsią.

Historia KWK Knurów rozpoczyna się na początku XX wieku. W czerwcu 1903 z inicjatywy Gustava von Velsena - dyrektora ministerialnego w Ministerstwie Handlu i Przemysłu w Berlinie zaczęto prace przy pierwszym szybie. Pół roku później rozpoczęto drążenie kolejnego tunelu. Jak przekazało JSW w nagranym z okazji rocznicy filmie, w 1909 roku rozpoczęto budowę drugiej i trzeciej kolonii robotniczej. Co ciekawe, prace zaczęły się wcześniej niż budowa słynnego Nikiszowca.

Kiedy Górny Śląsk zostaje przyłączony do Polski wspomniane szyby otrzymują polskie imiona: Piotr i Paweł. Podczas uroczystości nadania imion w Knurowie był obecny Wojciech Korfanty.

W czasie II Wojny Światowej kopalni groziło zalanie – uciekający przed Sowietami Niemcy uszkodzili sieć energetyczną. Na szczęście górnicy stanęli na wysokości zadania i ochronili KWK Knurów przed uszkodzeniem. W 1945 roku w pobliskiej szkole komuniści utworzyli obóz przejściowy dla Górnoślązaków wywożonych potem poza kraj.

Warto zaznaczyć, że węgiel wydobywany w Knurowie świetnie nadaje się do wytwarzania koksu. Stąd przy KWK powstała koksownia. Już czasach III RP KWK Knurów połączono z KWK Szczygłowice. W 2014 roku kopalnię przejęło JSW.

— Dla JSW był to milowy krok do poszerzenia bazy zasobowej węgla koksowego oraz do zwiększenia jego produkcji – informuje Jastrzębska Spółka Węglowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto