Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

L4 w ciąży – komu przysługuje i ile wynosi? Zobacz, co może robić ciężarna podczas zwolnienia lekarskiego, a co jest zabronione

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Kobiety w ciąży, które przebywają na zwolnieniu lekarskim, mają prawo do zasiłku chorobowego w wysokości 100% średniego miesięcznego wynagrodzenia.
Kobiety w ciąży, które przebywają na zwolnieniu lekarskim, mają prawo do zasiłku chorobowego w wysokości 100% średniego miesięcznego wynagrodzenia. Cparks Pixabay.com
Kobieta w ciąży ma prawo do zwolnienia lekarskiego, które wynosi 270 dni (9 miesięcy). Udzielane jest przez lekarza bez względu na to, czy choroba ta jest efektem ciąży, czy też nie jest bezpośrednio z nią związana. Przyszłe mamy powinny stosować się do zaleceń specjalistów i uważać, bo ZUS może przeprowadzić niezapowiedzianą kontrolę. Taka wizyta urzędnika może skutkować odebraniem zasiłku.

Spis treści

L4 w ciąży to zagadnienie, którym zainteresowane są przyszłe mamy. W przypadku zagrożenia życia nienarodzonego dziecka lub kiedy kobieta choruje, powinna udać się na zwolnienie lekarskie. Podpowiadamy, ile ono trwa, co może robić ciężarna podczas L4, a czego nie oraz w jakiej kwocie przysługuje jej zasiłek chorobowy.

Wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży

Kobieta w ciąży ma możliwość skorzystania ze zwolnienia lekarskiego – może to być czasowa przerwa w pracy ze względu na powikłania, ryzyko poronienia lub przedwczesnego poród. Lekarz może także skierować pacjentkę w ciąży na L4 ze względu na złe warunki zatrudnienia – stres lub pracę fizyczną. Każda przyszła mama, która posiada ubezpieczenie chorobowe w ciąży, ma prawo do L4. Więcej informacji o zasiłkach chorobowych znajdziesz na stronie: gov.pl/web/rodzina/zasilek-chorobowy.

Warto wiedzieć:

Co można robić podczas L4 w ciąży?

Ciężarna, która otrzymała L4, powinna zwrócić uwagę na to, jaki kod zwolnienia jest uwzględniony na dokumencie. Są dwa rodzaje:

  • Kod 1 – oznacza, że kobieta powinna leżeć i spędzać czas na odpoczynku. Jedyne, co jest dozwolone, to zaspokojenie podstawowych potrzeb, takich jak wizyta u lekarza, czy w aptece.
  • Kod 2 – wskazuje, że przyszła mama może się poruszać, wychodzić z domu, robić zakupy, czyli spełniać podstawowe potrzeby życiowe. Jednak czynności nie mogą być sprzeczne z powodem zwolnienia – nie wolno jej z pewnością pracować.

L4 w ciąży a kontrola ZUS

Niezależnie od tego, czy zwolnienie lekarskie jest uzasadnione, czy też nie, każda dłużej trwająca nieobecność może być skontrolowana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i pracodawcę. Taki nadzór odbywa się losowo lub w przypadku, jeśli L4 jest wypisane na bardzo długi okres. Wizyta oczywiście jest niezapowiedziana. Wówczas kontroler sprawdza, czy zwolnienie lekarskie ciężarnej jest prawidłowe i czy pracownica wykorzystuje je zgodnie z jego przeznaczeniem. Wizyta pracownika ZUS może mieć miejsce w domu ciężarnej, ale także w firmie, w której jest podejrzenie, że ciężarna pracuje pomimo zakazu. Jeżeli osoba sprawdzająca odkryje jakieś uchybienia, może to spowodować zmniejszenie bądź całkowite odebranie zasiłku chorobowego.

Wysokość zasiłku chorobowego oraz ile dni ciężarna może przebywać na zwolnieniu lekarskim?

Zwolnienie lekarskie przyszłych mam może trwać 270 dni, czyli cały okres ciąży. Pracownicy przysługuje 100% średniomiesięcznego wynagrodzenia.

Składniki zaliczane do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego to m.in.

  • premia uznaniowa, miesięczna, kwartalna, roczna,
  • wynagrodzenie za czas urlopu,
  • wynagrodzenie za godziny nadliczbowe,
  • ekwiwalent za pracę w nocy.

W Internecie są dostępne kalkulatory wynagrodzeń zasiłku chorobowego, które wyliczą kwotę, jaką będzie się otrzymywało podczas zwolnienia lekarskiego.

Ważne! Na L4 powinien być zamieszczony kod literowy – B. W innym przypadku będzie to skutkowało obniżeniem wysokości zasiłku do 80 proc., chyba że ciężarna dostarczy przełożonemu zaświadczenie potwierdzające ciążę. Jeżeli pracownica doręczy dokument przed sporządzeniem listy płac, za okres, którego zwolnienie dotyczy, zasiłek chorobowy powinien zostać naliczony w pełnej 100% wysokości. Jeżeli jednak tego nie zrobi, na płatniku będzie ciążył obowiązek wyrównania tego zasiłku po urodzeniu dziecka.

Warto wiedzieć, że przyszła mama jest chroniona już od pierwszego dnia ciąży i nie można jej zwolnić z pracy. Zwłaszcza, jeśli jest zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony, określony lub próbny. W niektórych przypadkach jednak ta ochrona jest zniesiona i jest to likwidacja przedsiębiorstwa lub zwolnienie dyscyplinarne.

Więcej informacji znajdziesz na zus.pl.

Te akcesoria przydadzą się, każdej mamie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: L4 w ciąży – komu przysługuje i ile wynosi? Zobacz, co może robić ciężarna podczas zwolnienia lekarskiego, a co jest zabronione - Strona Kobiet

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto