Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Laboratorium słowa" i inne atrakcje. Biblioteka zapowiedziała nowe projekty

Mikołaj Stopczyński
Mikołaj Stopczyński
Mikołaj Stopczyński
Wraz ze zbliżającym się okresem letnim i złagodzeniem obostrzeń powracają wydarzenia kulturalne. Swoją ofertę przygotowała także Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna.

Najważniejszym zapowiedzianym projektem będzie kolejna edycja "Laboratorium Słowa". Z uwagi na obostrzenia projekt zostanie zrealizowany w dwóch odsłonach: letniej (plenerowej) i jesiennej. Wśród zaplanowanych wydarzeń znaleźć mają się liczne warsztaty oraz spotkania autorskie z "ludźmi pióra" (uznanymi pisarzami, twórcami, literatami), które będą się odbywać na dziedzińcu Starego Ratusza oraz Latarni Na Wenei. Na poznanie tegorocznych gości mieszkańcy będą musieli jednak chwilę poczekać.

- Pracujemy jeszcze nad nazwiskami. Nie chcemy zdradzać za bardzo, dopóki nie będziemy mieć potwierdzenia na sto procent. Dajcie nam jeszcze dwa tygodnie, a ogłosimy bardzo ciekawą listę

- mówił Piotr Wiśniewski, dyrektor biblioteki. Jak dopowiedział, na realizację zaplanowanych wydarzeń udało się pozyskać ok. 40 tysięcy złotych ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wraz z "Laboratorium Słowa" to biblioteki powracają także warsztaty. Część z nich, odbywająca się pod wspólną nazwą "Czytadełka dla maluszka", będzie przeznaczona dla najmłodszych dzieci (w wieku 0-3 lat) wraz z rodzicami. Motywem przewodnim zajęć będą książka i zabawa. Jak zapowiadają organizatorzy, będzie to podpowiedź dla rodziców dotycząca sposobów spędzania czasu z maluchami, które włączają także literaturę.

W ramach warsztatów zaplanowano następujące zajęcia:

  • 08.06, wtorek” / g. 10.00 / „Co robi Pucio?” - w oparciu o książki Marty Galewskiej- Kustra
  • 11.06, piątek / g. 10.00 / ”Franklin mówi „kocham cię” - w oparciu o książki Paulette Bourgeois,
  • 15.06, wtorek / g. 10.00 / ”Dzień, w którym Heniś poznał kolory i kształty”,
  • 18.06, piątek / g. 10.00 / ”Kicia Kocia mówi „Dzień dobry!” - w oparciu o książki Anity Głowińskiej
  • 22.06, wtorek / g. 10.00 / ”Kubusiowe zawody sportowe",
  • 25.06, piątek / g. 10.00 / ”W co się bawi świnka Peppa?",
  • 29.06, wtorek / g. 9.30 / ”Och! Książka pełna dźwięków” - w oparciu o książki Herve Tulleta,
  • 02.07, piątek / g. 10.00/ ”Od stóp do głów” - w oparciu o książki Erica Carle’a,
  • 06.07, wtorek / g. 9.30 / ”Basia i Franek” - w oparciu o książki Zofii Staneckiej.

Kolejną inicjatywą, która potrwa od 26 maja do 1 czerwca, jest jubileuszowy XX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „Lubimy czytać polskich autorów!”. Zaplanowane wydarzenia będą poświęcone czytaniu książek polskich pisarzy dziecięcych, które zostały wydane po 2001 roku i należą do tak zwanej "Złotej Dwudziestki".

- Pierwsze miejsce na liście zajęła pozycja "detektyw Pozytywka" Grzegorza Kasdepke, dlatego w tym tygodniu zachęcamy do przychodzenia do wszystkich placówek bibliotecznych i uczestniczenia razem z dziećmi w zabawie bibliotecznej "Bądź jak Detektyw Pozytywka". Dziecko otrzyma kartę ze wskazówkami detektywistycznymi, czyli będzie mogło być detektywem i odszukać książkę w bibliotece

- tłumaczyła Ewa Jaworska, koordynatorka akcji "Cała Polska czyta dzieciom".

Wśród książek, którym będą poświęcone kolejne aktywności, znalazły się także„Pan Kuleczka” Wojciecha Widłaka czy „Pamiętnik Blumki” Iwony Chmielewskiej. Na 1 czerwca zaplanowano także niespodziankę dla dzieci, które tego dnia odwiedzą główną filię biblioteki.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto