Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ławeczka Jana Łaskiego stanie przed kolegiatą w Łasku. Ogłoszono konkurs

Anna Janiszewska
Anna Janiszewska
Urząd Miejski w Łasku ogłosił konkurs na projekt i realizację ławeczki Jana Łaskiego. W przyszłym roku Łask świętować będzie 600-lecie nadania praw miejskich

W 2022 roku Łask obchodzić będzie 600-lecie nadania praw miejskich Łaskowi. Z tej okazji Urząd Miejski w Łasku ogłosił konkurs na projekt i realizację pomnika (rzeźby) „Ławeczka z Janem Łaskim”.

Łask uzyskał prawa miejskie w 1422 roku, na ręce Jana z Łasku i Krowicy przekazał je król Władysław Jagiełło, ale wzmianki o wsi Łask można znaleźć w źródłach już od 1356 roku. Jan Łaski herbu Korab (1456-1531) był kanclerzem wielkim koronnym, arcybiskupem gnieźnieński i prymasem Polski. To najwybitniejszy przedstawiciel rodziny Łaskich, uznawany za mecenasa sztuki.

Ławeczka ma stanąć na placu gen. Jarosława Dąbrowskiego koło kolegiaty Niepokalanego Poczęcia NMP i Św. Michała Archanioła w Łasku. Odsłonięcie pomnika zaplanowano podczas przyszłorocznych obchodów 600-lecia.

- Chcemy, aby pomnik stał się charakterystycznym punktem na mapie Łasku – miejscem spotkań i atrakcją turystyczną. Być może nowożeńcy wychodzący z kolegiaty będą robić sobie przy ławeczce Jana Łaskiego zdjęcia, a dzieci szybko sprawią, że jego nos przybierze kolor złota. I byłoby to niezwykle miłe. Pomnik powstanie z okazji 600-lecia Łasku, ale dedykowany jest przede wszystkim naszym mieszkańcom - mówi burmistrz Łasku Gabriel Szkudlarek.

Jak będzie wyglądać ławeczka? Jan Łaski ma siedzieć na ławce albo stać obok niej. Ławeczka musi pomieścić przynajmniej 2 osoby. Postać Jana Łaskiego powinna być w naturalnym rozmiarze. Ma to być odlew w brązie. Koszt wykonania pomnika wraz z dokumentacją projektową, nadzorem autorskim, zagospodarowaniem terenu wokół nie może przekroczyć kwoty 199 tys. zł brutto.

W konkursie mogą wziąć udział artyści i firmy z całej Polski. Termin przysyłania wniosków zgłoszeniowych upływa 21 grudnia tego roku. Uczestnicy, którzy zakwalifikują się do konkursu, będą mieć przed sobą dwa etapy. W pierwszym muszą przygotować opracowanie studialne. Do kolejnego etapu przejdzie maksymalnie 5 najlepszych prac. Ich autorzy wykonają projekty (do 28 lutego 2022 r.), spośród których wybrany zostanie zwycięzca, który wykona ławeczkę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pabianice.naszemiasto.pl Nasze Miasto