Lawinowy wzrost zakażeń koronawirusem w Gliwicach i Zabrzu. Co się stało?

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski

Wideo

Udostępnij:
Gliwice, Zabrze i Knurów to epicentrum nowych zakażeń koronawirusem w woj. śląskim. Jeśli trend się utrzyma, zostanie wprowadzona czerwona strefa. Niedziela 17 października okazała się rekordowa, jeśli chodzi o liczbę zachorowań na koronawirusa w województwie śląskim. Potwierdzone zostały aż 974 takie przypadki. Co się stało? Nowe ogniska Covid-19 musiały pojawić się m.in. w Gliwicach, Zabrzu i Knurowie, gdzie wyniki poszybowały ostro w górę.

W środę 14 października w woj. śląskim mieliśmy 520 nowych przypadków koronawirusa, w czwartek 15 października 822 przypadki, potem przez dwa dni liczba ta oscylowała w granicach 770, by nagle w niedzielę 18 października osiągnąć pułap aż 974. To dobowy rekord zakażeń w województwie śląskim.

Na ten rekordowy wynik złożyła się ogromna liczba pozytywnych wyników Covid-19 w Gliwicach. Tam odnotowanych zostało ich aż 168, a w sumie chorych osób odnotowano 808, z czego mamy teraz 235 aktywnych przypadków.

Podobna sytuacja jest w Zabrzu, gdzie w niedzielę zdiagnozowano 121 nowych przypadków Covid 19. W sumie są tu 892 przypadki, a aktualnie chorych mieszkańców jest 174.

Zaskakuje również sytuacja w Knurowie, gdzie mamy 34 nowych zakażonych na koronawirusa, a spośród wszystkich 208 przypadków aktywnych jest dziś 67.

Koronawirus w woj. śląskim


W województwie śląskim w niedzielę, 19 października 2020, mamy 974 nowe przypadki koronawirusa zanotowane i potwierdzone pozytywnym wynikiem testu.

Nowe zakażone osoby pochodzą m.in. z Katowic, Tychów, Mysłowic, Siemianowic Śląskich, Częstochowy, Bielska-Białej. W woj. sląskim mamy aż 974 nowe zakażenia, co jest rekordem dobowym od czasu ogłoszenia pandemii. Najwięcej zakażonych pochodzi z Gliwic i Zabrza.

ZOBACZ, W KTÓRYCH MIASTACH GWAŁTOWNIE PRZYBYWA ZAKAŻONYCH KORONAWIRUSEM

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Koronawirus. W Śląskiem rekord - prawie tysiąc nowych zakaże...

Jeśli trend zakażeń się utrzyma Zabrzu i całemu powiatowi gliwickiemu grozi wprowadzenie czerwonej strefy i nowych rygorystycznych obostrzeń sanitarnych.

Skąd nowe zakażenia koronawirusem?

Okazuje się, że w całym terenie działalności sanepidu w Gliwicach trudno wskazać jedno ognisko zakażeń. Wiadomo jednak, że od poniedziałku kilka szkół przechodzi na nauczanie zdalne lub hybrydowe z powodu wykrycia wielu przypadków koronawirusa. To m.in. SP 14 w Zabrzu i Technikum Informatyczne CE w Zabrzu. Zamknięte zostały także kościoły, m.in. parafii śwe. Kamila w Zabrzu. Koronawirusa wykryto także wśród piłkarzy ręcznych Górnika Zabrze.

To bardzo niepokojące dane, jeśli porównać je z sobotą 17 października. Wówczas na ternie Gliwic i Zabrza zachorowało po sześć osób a w Knurowie dwie! Poprzedni tydzień przyniósł z kolei w tych miastach po kilka, kilkanaście przypadków zachorowań, najwięcej było ich w Gliwicach 17.

Najbliższe dni mogą się więc okazać przełomowe dla mieszkańców Gliwic, Zabrza oraz całego powiatu gliwickiego.

Obecnie przez pacjentów mających problemy z koronawirusem zajętych jest w Polsce 8076 łóżek szpitalnych oraz 649 respiratorów. Wyzdrowiało 92 tysiące 651 osób. Na kwarantannie nadal pozostają 320 tys. 482 osoby. Nadzorem epidemiologicznym objętych jest natomiast 45 tysięcy 909 osób.

W całej Polsce potwierdzonych zostało w niedzielę 18 października 8536 nowych przypadków koronawirusa, a dzień wcześniej aż 9622.

Od soboty 17 października oraz poniedziałku 19 października w całym kraju obowiązują nowe obostrzenia: Oto, co się zmieniło:

Strefa żółta:

• lokale gastronomiczne mogą być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00 zamówienia posiłków tylko na wynos;
• w obiektach handlowych klienci muszą nosić rękawiczki jednorazowe lub stosować środki do dezynfekcji rąk;
• kongresy i targi mogą być organizowane wyłącznie online;
• od 19 października br. obowiązuje ograniczenie liczby osób na weselach, konsolacjach i innych uroczystościach – maksymalnie do 20 osób, zakaz zabawy tanecznej;
• w uroczystościach religijnych może uczestniczyć maksymalnie 1 osoba na 4 m2.;
• w zgromadzeniach publicznych może brać udział maksymalnie 25 osób;
• w szkołach wyższych i ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie hybrydowe;

Strefa czerwona:

• obowiązują limity dotyczące liczby osób, które znajdują się w obiektach handlowych: w sklepach o powierzchni do 100 m2 - 5 osób na kasę, w sklepach powyżej 100 m2 - 1 osoba na 15 m2. Klienci są też zobligowani do noszenia rękawiczek jednorazowych lub stosowania środków do dezynfekcji rąk.
• zakaz organizacji kongresów i targów;
• lokale gastronomiczne mogą być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Obowiązują limity: co drugi zajęty stolik, chyba że są one oddzielone przegrodami;
• od 19 października br. zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesel, konsolacji i innych);
• podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7 m2;
• w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć maksymalnie 10 osób;

• w szkołach wyższych i ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).

Zobacz koniecznie

Wspólne zasady dla obu stref:

W strefie czerwonej obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa jak w strefie żółtej w odniesieniu do:
• działalności hotelowej, z wyłączeniem klubów i dyskotek oraz miejsc udostępnionych do tańczenia. Baseny, centra fitness oraz siłownie są dostępne tylko dla gości przebywających w hotelu co najmniej 1 dobę hotelową.
• ograniczenia liczby osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich dostępnych miejsc;
• kin, w których można udostępnić widzom co drugie miejsce na widowni, ale nie więcej niż 25 proc. wszystkich miejsc.
• wydarzeń i zajęć sportowych, które mogą być organizowane bez udziału publiczności.
• zawieszenia działalności aquaparków, basenów oraz centrów i klubów fitness. Wyjątek stanowią baseny, siłownie, kluby i centra fitness działające w podmiotach wykonujących działalność leczniczą adresowaną do pacjentów oraz w obiektach przeznaczonych do sportu wyczynowego, a także dla studentów i uczniów – w ramach zajęć na uczelni lub w szkole. 
• prowadzenia działalności kulturalnej i rozrywkowej w pomieszczeniach, pod warunkiem udostępnienia co czwartego miejsca na widowni w rzędach naprzemiennych, ale przy obłożeniu nie większym niż 25 proc. wszystkich dostępnych miejsc. W przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni albo,kiedy impreza odbywa się na powietrzu, uczestnicy muszą zachować 1,5 metra odstępu między sobą oraz zasłaniać usta i nos.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie