MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Licea z woj. śląskiego, które wypadły najsłabiej w rankingu Perspektywy 2023. Te szkoły uzyskały najgorsze wyniki

Redakcja
Miesięcznik Perspektywy opublikował najnowszy ranking szkół ponadpodstawowych. Niestety nie wszystkie placówki z naszego regionu mogą pochwalić się wysoką pozycją. Poznaj licea z województwa śląskiego, które poradziły sobie najsłabiej w rankingu wojewódzkim, nie uzyskały żadnej z odznak jakości i znalazły się poza pierwszą setką.

Perspektywy 2023

W tegorocznym rankingu wzięto pod uwagę dane tych szkół, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2022 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej dla liceów/techników.

Głównymi adresatami Rankingu są uczniowie i ich rodzice, którzy muszą podjąć bardzo ważną decyzję dotyczącą wyboru dalszej ścieżki kształcenia. Ranking „Perspektyw” stanowi pomoc dla młodych ludzi w wyborze liceum lub technikum – szkoły, która doprowadzi ich do studiów i ułatwi zdobycie wymarzonego zawodu. Informacje mogą czerpać z pięciu rankingów, w tym dwóch głównych: Rankingu Liceów Ogólnokształcących 2023 i Rankingu Techników 2023 oraz trzech ogólnopolskich rankingów dodatkowych: Rankingu Maturalnego Liceów Ogólnokształcących 2023, Rankingu Maturalnego Techników 2023 oraz Rankingu Szkół Olimpijskich 2023 - czytamy na stronie organizatora

Metodologia i zasady rankingu

Do sporządzenia rankingu wykorzystano dane ze źródeł zewnętrznych wobec ocenianych szkół. Źródłem danych były protokoły komitetów głównych olimpiad, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) z wynikami matur z przedmiotów obowiązkowych i przedmiotów dodatkowych oraz dane Systemu Informacji Oświatowej.

Kryteria Rankingu Liceów 2023 to:

  • wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%),
  • wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%)
  • sukcesy w olimpiadach (25%)

Główne wskaźniki rankingowe zostały unormowane do 100, gdzie 100 otrzymała szkoła najlepsza w danym kryterium. Wyniki kolejnych szkół są odniesieniem ich wartości do wyniku najlepszej szkoły w tym kryterium.

Jak poradziły sobie szkoły z województwa śląskiego?

Najlepszym liceum w naszym regionie, według rankingu Perspektywy, okazało się V Liceum Ogólnokształcące w Bielsku-Białej. Z kolei ostatnią lokatę zajmuje LO im. Powstańców Śląskich z Radzionkowa, które z wynikiem wsk 25.32, znalazło się pośród najniżej ocenionych szkół w Polsce.

Jak poradziły sobie szkoły ze Śląska oraz która z nich uzyskała najmniej punktów dowiesz się z naszej galerii, klikając poniżej w zdjęcie.

Licea z woj. śląskiego, które wypadły najsłabiej w rankingu ...

od 7 lat
Wideo

Kiedy i jak sprawdzić wyniki matur?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto